Pod rozwagę użytkownikom przydomowych ogródków i nam wszystkim.
Jest dziś powszechnie znaną prawdą, że wprowadzenie do agrosystemów polnych i ogrodowych nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin, hormonów wzrostu i innych chemikaliów, np. do przechowalnictwa plonów odbija się na naszym zdrowiu. Odnotowuje się szybkie tempo wzrostu alergii, osłabienia odporności ludzkich organizmów, rozwoju nowotworów itp. Zatem wytwórcy produktów spożywczych mogą przyczynić się do zmiany stanu ludzkiego zdrowia i jakości życia.
Dietetycy zalecają, aby człowiek korzystający z produktów towarowego rolnictwa nabywanego w sieciach handlowych przeprowadzał kurację detoksykacyjną odżywiając się produktami ekologicznymi.
Służyć temu mogą rodzinne, letnie wakacje w gospodarstwach agroturystycznych. Posiadacze działek i ogródków taką kurację mogą prowadzić w sposób ciągły przez całe lato, korzystając z produktów własnych ogrodów, pod warunkiem, że zdecydowanie ograniczą lub wyeliminują stosowanie chemicznych środków zastępując je produktami organicznymi, ekologicznymi wspomaganymi preparatami zawierającymi odpowiednie kompozycje mikroorganizmów.
Preparaty takie są dostępne w specjalnych punktach sprzedaży. Należą do nich preparaty "ProBioEmy", oparte m.in. na bakteriach kwasu mlekowego, znane z właściwości konserwujących (np.kiszenie kapusty, ogórków), mające zarazem zdolność eliminowania w swoim otoczeniu mikroorganizmów szkodliwych dla gleby, roślin i ich plonów.
Przechodząc na system upraw biologicznych trzeba zacząć od regeneracji gleby. Przez lata nagromadziło się w niej wiele szkodliwych substancji chemicznych i zniszczyło pożyteczną mikroflorę. Nagromadziło się też wiele siedlisk chorób i szkodników. Preparaty biologiczne zaszczepione w glebę pozwolą się jej zregenerować, uruchomić znajdujące się w glebie makro i mikroelementy, zwiększyć ilość humusu i poszerzyć pojemność wodną gleb. Gleba stanie się na powrót naturalną, biologiczną fabryką plonów.
W następnym odcinku o tym, jak praktycznie stosować preparaty przyśpieszające kompostowanie resztek roślinnych.
Na podstawie artykułu Ireneusza Krupki opr. Józef Maziarz
Informacji udzielają oraz służą pomocą: Barbara Wójcik, nr tel.: 515 075 851 i Józef Maziarz - 605 786 457.