Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Trochę o kompostowaniu i probiotykach

15. 07. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5718

Lato w pełni, wiekszość z nas ma przydomowe ogródki i uprawia na nich warzywa, ale ma również trawniki i nie wie, co zrobić ze skoszoną trawą. W każdym gospodarstwie domowym powstają również odpady kuchenne. Przeważnie wrzucamy je do kubłów i wystawiamy, aby zabrała je firma odbierająca odpady komunalne. A można to wszystko wykorzystać i uzyskiwać lepsze i na dodatek zdrowe plony w naszych ogródkach.
Co zrobić, aby samemu wyprodukować dobry kompost?
SIŁA RODNA GLEBY ZALEŻY 0D ZAWARTOŚCI PRÓCHNICY !!!
Pewność zdrowych płodów rolnych była, jest i będzie, gdy mamy do czynienia ze zdrową glebą zawierającą optymalną zawartość próchnicy Powstaje ona z materii organicznej. Dlatego wszelkie pozostałości roślinne: liście, głąby, łupiny, korzenie, chwasty, skoszoną trawę itp. należy kompostować, stopniowo polewając roztworem ProBio EmówTM stosując minimum 1 litr EmFarma PlusTM/1 m3 rozcieńczanego w takiej ilości wody, aby wilgotność kompostu wynosiła 50-60%.


Pryzmę dobrze ugnieść, nie napowietrzać.
Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie dwóch zagłębień, w których na przemian poddawana jest procesowi kompostowania Po zakończeniu dostarczania materii do pryzmy najlepiej jest ją obłożyć warstwą ok. 10 cm gleby lub dojrzałym kompostem.
W zależności od składu materii kompostowanie może trwać od ok. 10 tygodni do 6 miesięcy. Chcąc przyspieszyć proces kompostowania można zwiększać dawkę EmFarma PlusTM nawet do 10 litrów/1 m3. Bardzo dobrym dodatkiem do kompostu są, resztki kuchenne (kości należy mocno rozdrobnić), piasek, trociny z kuwet i inne resztki organiczne. Nie należy obawiać się kompostowania chorych pozostałości roślinnych. Kompostowana materia organiczna poddawana jest procesom fermentacji bakterii kwasu mlekowego. Ten rodzaj fermentacji znany jest z naturalnych silnych właściwości sterylizujących, lecz nie wyjaławiających z obecności pożytecznej mikroflory. Przypomnijmy sobie wyjątkową wartość zdrowotną torfu, który jest też pochodną procesów fermentacji.
Kompost taki stanowi „darmową" naturalną szczepionkę mikrobiologiczną dla gleby naszego ogrodu o wprost proporcjonalnych wartościach odżywczych w zależności od różnorodności dostarczonych składników.
Coraz częściej biodegradację materii organicznej prowadzi się, stosując Bokashi ProBiotics.
Bokashi to słowo pochodzące z języka japońskiego, określające specyficznie przefermentowaną materię organiczną z udziałem tlenowych i beztlenowych mikroorganizmów.
Szczególnie skuteczne jest dodanie Bokashi ProBiotics do kompostowania odpadów kuchennych (i innych odpadów organicznych).
Segregując odpady żywnościowe i inne bioodpady domowe do specjalnych pojemników można w warunkach domowych przetwarzać je z użyciem Bokashi ProBiotics w wartościowy nawóz zawierający pożyteczne mikroorganizmy. Bezpośrednio na wierzch każdej nowej warstwy odpadków należy posypać Bokashi ProBiotics w taki sposób,, żeby cała powierzchnia dokładanych odpadów została dokładnie obsypana, a na końcu wszystko dobrze uciśnięte. Bokashi rozpocznie proces fermentacji, zneutralizuje nieprzyjemne zapachy i poprawi skład odpadów. Kolejne porcje odpadów dodajemy aż do zapełnienia zbiornika. Co kilka dni można usunąć nadmiar gromadzących się odcieków z fermentacji na dnie zbiornika poprzez umieszczony tam kranik. Odciek rozcieńczony wodą można wykorzystać np. do podlewania kwiatów.
Przetworzone odpady z dodatkiem Bokashi ProBiotics są doskonałą zaszczepką mikrobiologiczną do gleby.
Informacji udzielają oraz służą pomocą: Barbara Wójcik, nr tel.:515 075 851 i Józef Maziarz - 605 786 457

 

Do góry