Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Odszedł od nas niezastąpiony kolega, przyjaciel, druh ... Jacek Gruszka

19. 07. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 757
IMG 4890IMG 789424 lipca po długiej chorobie w wieku 66 lat zmarł druh Jacek Gruszka, od ponad 50 lat związany z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kaniowie, członek WOPR, wspólpracował m.in. z UKS Set Kaniów, Stowarzyszeniem Wędkarskim "Kaniowski Karp Królewski" i kaniowską parafią.
Po odbyciu trzyletniej służby w Zawodowej i Zakładowej Straży Pożarnej Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach, swoje zawodowe życie związał z czechowicką rafinerią i działem łączności telefonicznej. Pracując społecznie w jednostce OSP Kaniów uczestniczył m.in. w walce z pożarami na terenie Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, pożarami lasów w Olkuszu, Imielinie i Kuźni Raciborskiej. Wielokrotnie z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem niósł pomoc społeczeństwu w licznych akcjach powodziowych na terenie sołectwa Kaniów i gminy Bestwina.
W latach 70. był mocno związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, jako inspektor drużyn p-poż. w Komendzie Hufca ZHP w Czechowicach-Dziedzicach. W roku 2002 założył i zorganizował sekcję ratownictwa wodnego w OSP Kaniów. Corocznie organizował kursy i szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego, nie tylko dla strażaków z Kaniowa, ale także dla jednostek OSP z terenu gminy, powiatu oraz strażaków Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Drużyna pod jego kierownictwem i opieką, od czterech lat zdobywa pierwsze miejsca na Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Licheniu Starym k. Konina.
Jacek Gruszka to w pamięci kaniowian Wielki Społecznik, uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in. Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, Zasłużony Dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego.
Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona 30 lipca o godzinie 15:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie.
Tekst: Artur Jarczok, www.beskidzka24.pl, zdjęcia: archiwum własne

 

Do góry