19. 07. 28
Odsłony: 3539
66592744 2312908598795884 4557210663289618432 o67360044 2441562952555904 191897231819800576 n67661277 2439861952726004 4544577674118430720 o67535025 2386876424914893 545873202107121664 n

Kto interesuje się sportem w pełnym jego zakresie zapewne czytał już o mieszkańcu Kaniowa, Ryszardzie Kawce, który uprawia strzelectwo pneumatyczne dla niewidomych i słabowidzących. Tak, tak, takie osoby również strzelają do tarczy, a wspomaga je w tym technika elektroniczna.
Ryszard Kawka w dniach 24 – 27 maja 2019 roku uczestniczył w Mistrzostwach Polski we Wrocławiu, gdzie w pozycji leżącej został mistrzem Polski w strzelectwie pneumatycznym dla niewidomych i słabowidzących, a w pozycji stojącej zdobył brązowy medal. Natomiast w tym tygodniu w miejscowości Osijek na Chorwacji odbywały się Mistrzostwa Europy oraz finał Pucharu Świata, a Ryszard Kawka reprezentował w nich Polskę i zajął odpowiednio 7 miejsce w pozycji leżącej i 10 stojąc. Jak na rangę tego typu zawodów miejsca znakomite i należą się panu Ryszardowi najwyższe słowa uznania i gratulacje.
Hania i Dominka Sojkówny od lat trenują kajak polo w UKS Set Kaniów i odnoszą spore sukcesy drużynowe w tej dyscyplinie, wystarczy tylko przypomnieć, że starsza Dominika jest mistrzynią Polski i wicemistrzynią Świata, a Hania ma na swoim koncie wiele zwycięstw w prestiżowych turniejach. Tym razem siostry wystąpiły w innej dyscyplinie – slalomie kajakowym, który był jedną z konkurencji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich, która odbywała się w Drzewicy i reprezentowały województwo śląskie. Hania zajęła 6 miejsce jako młodziczka, Dominika 7 w kategorii juniorów, województwo śląskie uplasowało się na III miejscu w klasyfikacji generalnej, a reprezentowali je tylko zawodnicy UKS Kanu Katowice i UKS Set Kaniów. Brawo dziewczyny!!!
Hania i Dominika są znakomitym przykładem prawdy, że każdy kto trenuje kajak polo może sobie również znakomicie poradzić w innych dyscyplinach, tj. w kajakarstwie płaskim, slalomie kajakowym oraz w lekkiej atletyce, obie siostry są mistrzami swoich szkół w konkurencjach rzutowych. Jakoś o zawodnikach trenujących kajakarstwo płaskie nie można tego napisać, ale to kajak polo nie jest dyscypliną olimpijską i traktowane jest po macoszemu przez swoją federację.
Michał Pawłuszkiewicz, o którym pisałem niedawno, w Mistrzostwach Polski Kadetów w Siatkówce Plażowej zajął wraz ze swoim partnerem Szymonem Łaciokiem z Górnika Radlin 9 miejsce. Na co dzień siedemnastoletni Michał występuje w barwach MKS Czechowice-Dziedzice w rozgrywkach I ligi śląskiej seniorów, a jego partnerem w drużynie jest inny mieszkaniec naszej gminy – Wojciech Sawkiewicz z Janowic.