Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Wyróżnienie i nagrody dla Kuby Foltaka - aktualizacja. Przeczytałeś wcześniej? Przeczytaj jeszcze raz

19. 01. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1829
Czytelnicy www.gminabestwina.info niejednokrotnie mogli na łamach naszego portalu zobaczyć Jakuba Foltaka, podobnie jak mieszkańcy gminy (i nie tylko) nie jeden raz zachwycali się jego wspaniałym głosem.
Przygoda Jakuba Foltaka z muzyką rozpoczęła się już w Szkole Podstawowej w Janowicach, gdzie uczęszczał na zajęcia chóru. W tym czasie, co należy podkreślić, następuje debiut młodego wokalisty na scenie. Będąc już uczniem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie, wielokrotnie zachwycał publiczność występami solowymi. Promował swoją szkołę, miejscowość i gminę na wielu koncertach, uroczystościach, konkursach. Niezwykle skromny na scenie od początku budził wielką sympatię publiczności poruszając wszystkich swoim talentem. Jak sam przyznaje, już wtedy wiedział, że jego przyszłość będzie związana z muzyką. Rozwijające się umiejętności wokalne, doświadczenie zdobywane w trakcie wielu koncertów, udział w różnorodnych projektach muzycznych owocowały i owocują dotychczas. Wystarczy wspomnieć sukcesy na wielu konkursach – tych na szczeblu rejonowym, diecezjalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Jakuba możemy również pamiętać z pierwszej edycji programu „The Voice of Poland”. Kilkakrotnie uczestniczył w warsztatach Muzyczna Owczarnia prowadzonych przez Wojciecha Pilichowskiego i Marka Radulę, brał także udział w zajęciach wokalnych z Elżbietą Zapendowską.
Przez kilka ostatnich lat był uczniem profesor Krystyny Świder z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i to właśnie tam w 2015 roku postanowił rozpocząć swoje studia licencjackie na Wydziale Wokalno–Aktorskim. W czasie studiów w katowickiej akademii postanowił swoją przyszłość związać z muzyką klasyczną. Swój niebywały kontratenorowy głos szlifuje pod okiem najlepszych profesorów – obecnie pod skrzydłami profesor Ewy Biegas przygotowuje się do uzyskania dyplomu magisterskiego.
W czerwcu 2018 roku zadebiutował na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w spektaklu „Rzekoma Ogrodniczka” Amadeusza Mozarta wcielając się w jedną z głównych postaci – kawalera Ramiro. Godnym uwagi jest również to, że reżyserem „Rzekomej ogrodniczki” w operze bytomskiej jest znany z pomysłowych inscenizacji André Heller-Lopes. (link do artykułu oraz krótkie wideo z wydarzenia: https://dziennikzachodni.pl/bytom-rzekoma-ogrodniczkaw-operze-slaskiej-ostatnia-premiera-w-sezonie-artystycznym-20172018/ar/13258383). Warto podkreślić fakt, że do udziału w spektaklu zaproszeni zostali najlepsi studenci katowickiej akademii – w tym Jakub.

Ostatnim wielkim sukcesem Jakuba jest udział w Programie Kształcenia Młodych Talentów organizowanym przez Teatr Wielki przy Operze Narodowej w Warszawie. Przedsięwzięcie ma formę zbliżoną do stypendium – co roku wybierani są najlepsi z najlepszych. Jakubowi udało się przejść kolejne etapy i ostatecznie znalazł się wśród 7 uczestników obecnej edycji! To dla niego wielka szansa – ma okazję szkolić swoje umiejętności pod okiem i uchem najlepszych fachowców z całego świata! Podczas pierwszego koncertu w Teatrze Wielkim został dostrzeżony przez profesor Evemarię Wieser – szefową organizacji pracy artystycznej Salzburger Festspiele i europejską konsultant ds. obsad Lyric Opera of Chicago – która zaprosiła go na casting do udziału we wspomnianym festiwalu w Salzburgu. To jednak nie koniec najświeższych sukcesów naszego krajanina! W dniach 2 – 6 stycznia odbyła się w Akademii Muzycznej w Katowicach trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS et GLORIA. Decyzją Jury w składzie: Dr hab. Grzegorz Biegas, prof. AM – AM Katowice – przewodniczący Jury; dr hab. Jarosław Bręk – AM Poznań; Prof. dr hab. Andrzej Chorosiński – UMFCH Warszawa; Dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, prof. AM Katowice; Prof. dr hab. Henryka Januszewska-Stańczyk – AM Katowice (od 2 etapu); Dyr. Ewa Kafel – IPiUM „Sielesia” Katowice; Dyr. Michał Klauza – Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie (od 2 etapu); Ks. dr hab. Zdzisław Madej – AM Kraków; Prof. dr hab. Marta Wierzbieniec – Filharmonia Rzeszowska (od 2. etapu); Dyr. Jan Žemla – Filharmonia w Ostrawie (od 2. etapu); Ks. dr hab. Paweł Sobierajski, prof. AM Jakub Foltak otrzymał wyróżnienie oraz jako nagrodę dodatkową od Grupy Wokalnej Księży Solistów „Servi Domini Cantores” – udział w festiwalowym koncercie sakralnym, a także nagrodę indywidualną Dyrektora Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Michała Klauzy, w tym także możliwość udziału w koncercie z Orkiestrą oraz nagrania w Studio Polskiego Radia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jeśli ktoś chciałby sobie przypomnieć niebanalny głos Kuby może to zrobić tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=gwDvPDjQixQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2jjYQ0Djw6-WhkncLXsEijjYYKpwIPJ6dmxcmRd4n-Jdd2OAAwrwx5jdk
i pod wieloma jeszcze innymi adresami,wystarczy w wyszukiwarce wpisać Jakub Foltak :-)
Do góry