Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

10. 05. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9321

 Poziom wody w Wiśle opada, co obrazuje załączone zdjęcie. Niestety, w okolicach  skrzyżowania ul. Gawlików z Rybacką i w tzw. Kasarni wody przybywa. Sztab przeciwpowodziowy(drugie zdjęcie) szuka najbardziej dogodnego miejsca na ustawienie wysokowydajnej pompy, nie wszędzie można dojechać, a rozciąganie węży na długość 300 m i pompowanie w ten sposób nie będzie efektywne.

Aby zmniejszyć dopływ wody w stronę Wisły postanowiono  skierować Młynówkę do zbiornika, gdzie odbywają się zawody kajak polo(kolejne zdjęcie).

W Galerii kolejne zdjęcia z dnia dzisiejszego - udało się przejść na wał za mostem na Łękawce, więc fotki przedstawiają zatopione domy przy Wiślanej - na jednym z nich widać wyraźny ślad, że poziom wody obniżył się tam o około 80 cm - 1 metr. Oto kilka z tych zdjęć, więcej TUTAJ.

 

Godz. 12 - Aktualny zrzut wody z Zapory Goczałkowickiej wynosi 223m3/s, co oznacza, że jest to o kubik mniej w stosunku do odczytu z godz. 9.00 - dopływ  192 m3 /s.
Rzędna lustra wody wynosi 256,54 m n.p.m. co oznacza, że obniżyła się o 2 cm. w stosunku do odczytu z godz. 9.00.

10. 05. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9243

Majowy Dzień Radości w dniu 22 maja odwołany !!!

Nowy termin zostanie podany w najbliższym czasie, impreza odbędzie się na pewno.

10. 05. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9189

Godz.06:30 - Nie powinno być większego zrzutu wody z Zapory w najbliższym czasie.

Aktualny zrzut wody z Zapory Goczałkowickiej wynosi 225 m3/s, a dopływ - 225 m3/s.
W ciągu ostatnich godzin zmniejszył się dopływ wody do jeziora. Tym samym poziom dopływu wody do zbiornika i zrzutu już wyrównały się. Nie ma w chwili obecnej bezpośredniego zagrożenia zwiększenia zrzutu wody z Zapory, należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu jest on wysoki.

10. 05. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10040

 Poziom wody na Wiśle w miejscu, które jest na zdjęciu obniżył się o 10 cm w stosunku do tego z godz. 15. (ul. Rybacka). Przybywa natomiast w szybkim tempie w rejonie skrzyżowania ul. Gawlików z ulicą Rybacką (posesja Pani Wierdak), przelewa się przez ulicę Gawlików, co nie miało miejsca przy czerwcowej nawałnicy.

Do godziny 24:00 nie będzie większego zrzutu wody ze Zbiornika Goczałkowickiego. Obecnie zrzut wynosi 221 m3/s, przy wpływie wody do zbiornika 368 m3/s.

 

10. 05. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9327

KOMUNIKAT

Dla mieszkańców sołectwa KANIÓW, ul. Jemioły, Mirowska, Rogowa, Sarnia, Głębokie, Firganka, Hamerlaka, Batalionów Chłopskich do OSP

W związku z zagrożeniem, spowodowanym częściowym przeciekaniem wałów ochronnych jak i znacznym spiętrzeniem stanu wody rz. Wisły zawiadamia się mieszkańców o przygotowaniu się do ewentualnej ewakuacji.

>>> PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU <<<

10. 05. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10170
Poniżej filmik przedstawiający poziom Wisły przy Rybackiej, stan Łękawki przy Jawiszowickiej, dokumentujący dziurawe jak sito wały przy Rybackiej a także zdjęcia z wczoraj i dzisiaj tych samych miejsc, można porównać, jak zmieniała się sytuacja. Na Dankowickiej jest poprawa, przy Rybackiej z kolei jest już taki stan, jaki był przed rokiem w czasie nawałnicy.
10. 05. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9300

   W Kaniowie, na ulicy Dankowickiej, sytuacja uległa znacznej poprawie, podobnie przy Grobli Borowej i na Mirowskiej. Z minuty na minutę pogarsza się jednak przy ulicy Rybackiej i Jawiszowickiej. Przy Rybackiej do korony wału brakuje niespełna 40 cm, a na Jawiszowickiej tylko worki z piaskiem nie pozwalają aby woda wpłynęła do Kaniowa. Najgorsze jest to, że woda zmieniła kierunek, zawsze przecież Łękawką wpływała do Wisły, teraz płynie od strony Wisły, przelewa się przez kolejne wały i przez ul. św. Maksymiliana Kolbe, w okolicach Foksowca, do Kaniówka Dankowskiego.

10. 05. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9829

W nocy doszło do kolejnego przerwania wałów i już przeszło 300 osób zostało ewakuowanych z Kaniówka i części Dankowic. Woda sięgnęła tam dachów niektórych domów, część działań strażacy prowadzili tylko z łodzi.

Widok z kamery na zaporę w Goczałkowicach: www.tv.pless.pl

Burmistrz Czechowic - Dziedzic wystosował Apel do mieszkańców

10. 05. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9263

 Do redakcji www.gminabestwina.info wpłynęły podziekowania dla darczyńców od scholi Promyki z prośbą o zamieszczenie ich na stronie. Oto one:

 Z wielką radością chcieliśmy poinformować, że po zbiórce pieniędzy, którą zorganizowaliśmy w naszym kościele, dzięki hojności wielu dobrych ludzi udało się zebrać 1921,50 zł. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakupienie koszulek z logo scholi dla tych dzieci, które tych koszulek jeszcze nie mają. Pozostałe pieniądze zasilą budżet na wyjazd wakacyjny.
Chcielibyśmy wymienić wszystkich darczyńców z imienia i nazwiska, ale jest to po prostu nie możliwe. Pozostaje nam powiedzieć szczere: DZIĘKUJEMY!!! :)

Promyczki Duże i Małe.
10. 05. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9684

 Najstarsi mieszkańcy nie pamiętają takiego zagrożenia powodziowego w naszej gminie, ba, to już trudno nazwać zagrożeniem, ponieważ wiele gospodarstw powódź już dotknęła i to bardziej niż w pamiętnym 1997 roku. Kilka rodzin zamieszkałych w Kaniówku, przy ulicy Wiślanej (to część naszej gminy) zostało odciętych od świata, mieszkańcy zostali ewakuowani, a woda w niektórych domach sięga pierwszego piętra. Ewakuowani zostali również mieszkańcy ulicy Rybackiej, głównie dzieci, dorośli nie chcieli opuszczać swoich domostw.(na zdjęciu most nad Łękawką - ulica Jawiszowicka)

W Galerii zostały zamieszczone zdjęcia, między innymi, z ulic, Witosa, Sportowej, Zagrodniej, Floriana, Mirowskiej, Rybackiej, Dankowickiej, Łabędziej, Jawiszowickiej, Kóski(cmentarz w Kaniowie),skrzyżowanie Młyńskiej z Olchową,  pokazana jest rzeka Biała, Wisła, Łękawka, Młynówka - TUTAJ

Filmiki przysłane przez jednego z internautów można zobaczyć TUTAJ

P.S. Godz.21 - od paru godzin w wielu miejscach woda powoli opada, tak jest m.in. na moście na Jawiszowickiej, na ul. Dankowickiej, na Mirowskiej, przy Grobli Borowej. Strażacy pod kierownictwem wicewójta Artura Beniowskiego cały czas kontrolują wały, obecnie rozwijają specjalny rękaw na wale Wisły (ul. Rybacka), nie wiadomo przecież, czy stan Wisły nie będzie się podnosił, meteorolodzy zapowiadają dalsze opady - http://www.yr.no/place/Poland/Silesia/Kani%C3%B3w/

Do góry