Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

25. 06. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2785
Jeśli chodzi o nasze drużyny występujące w A klasie wszystko przed ostatnią kolejką rozgrywek o mistrzostwo w sezonie 2024/2025 jest jasne. LKS Przełom Kaniów opuszcza jej szeregi i zagra na jesień w B klasie, a KS Bestwinka również żegna się z nią, ale w zgoła innych nastrojach, ponieważ awansował do klasy okręgowej.
Obie więc drużyny do ostatniej kolejki mogą podchodzić na spokojnie.
KS Bestwinka udaje się do Wilamowic, by o 16.00 zagrać z Wilamowiczanką, a LKS Kaniów zagra również wyjazdowe spotkanie z LKS Ligota. Mecz rozpocznie się także o 16, oba w sobotę, 7 czerwca.
Kamil Zoń, trener Pioniera: LKS Ligota - Przełom Kaniów - Jak pokazała ostatnia kolejka, Przełom — mimo że pogodzony ze spadkiem — zremisował z Zaporą Wapienica. LKS Ligota ma już zapewniony udział w barażach i typuję ich zwycięstwo, choć Przełom na pewno będzie ambitnie walczył. 
Trener KS Bestwinka, Marcin Sztorc: Przed nami ostatni mecz sezonu, który pod wieloma względami będzie wyjątkowy. Tydzień temu zapewniliśmy sobie pierwsze miejsce w tabeli i awans do klasy okręgowej, co jest ogromnym sukcesem całej drużyny. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, jak bardzo jestem dumny z chłopaków – przez cały sezon pokazali charakter, zaangażowanie i piłkarską jakość.
Mimo że ten mecz nie ma już dla nas znaczenia w kontekście tabeli, nie zamierzamy odpuszczać. Zawsze wychodzimy na boisko, żeby grać o zwycięstwo, z szacunkiem dla przeciwnika i dla samej gry. Zmierzymy się z bardzo solidną drużyną, która wciąż walczy o awans. To zespół z ofensywnym nastawieniem, dobrze zorganizowany, z wieloma wartościowymi zawodnikami – zapowiada się ciekawe widowisko.
W naszym składzie szansę w większym wymiarze czasowym dostaną zawodnicy, którzy dotychczas mieli mniej minut, ale ciężko pracowali przez cały sezon i zasługują na swoją okazję. Wierzę, że pokażą się z dobrej strony. 
Atmosfera w zespole jest bardzo dobra i jestem przekonany, że zakończymy ten sezon z podniesionymi głowami, grając z zaangażowaniem i radością.
Kamil Zoń, trener Pioniera: Wilamowiczanka Wilamowice - KS Bestwinka - Cóż mogę powiedzieć: jako lider i mistrz ligi, KS powinien pokazać swoją jakość (śmiech). Potrzebujemy ich zwycięstwa. Darzę sympatią Wilamowiczanką, ale trzymam kciuki, że KS potwierdzi swoją dominację w tym sezonie.
W klasie okręgowej nie wszystko jest jeszcze jasne, i LKS Bestwina musi walczyć o punkty, żeby zachować swój status. Tutaj zostały jeszcze dwie kolejki, ale bestwinianie pożegnają się z kibicami na własnym boisku meczem z Sołą Kobiernice. Mecz odbędzie się o nietypowej godzinie, bo w sobotę o 11.00.
Zostanie im jeszcze ostatnia kolejka, 30 i zagrają 15 czerwca o godz. 17.00 w Studzionce z tamtejszym LKS.
Sobotni przeciwnik, Soła Kobiernice zajmuje ostatnie miejsce, ale nie jest pewne, że nie zechce napsuć krwi gospodarzom, więc i tak należy dać z siebie wszystko.
25. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3022
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje, iż w próbkach wody pobranych w dniu 04.06.2025 r. z kranów u konsumentów nadal utrzymują się przekroczenia: 
- w miejscowości Bestwina w rejonie ulicy Krakowskiej  - żelazo;
- w miejscowości Bestwina w rejonie ulicy Starowiejskiej – żelazo, mętność;
- w miejscowości Bestwina w rejonie ulicy Spokojnej – żelazo, mangan, mętność;
- w miejscowości Kaniów w rejonie ulicy Batalionów Chłopskich – żelazo;
- w miejscowości Kaniów w rejonie ulicy Dankowickiej – żelazo, mangan;
- w miejscowości Kaniów w rejonie ulicy Krzywolaków – żelazo;
- w miejscowości Kaniów w rejonie ulicy Stafana Kóski – żelazo, mętność.
W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej podtrzymuje decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia. 
Czytaj więcej
25. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3038
Kaniow 0506Kaniow 0506 2Kaniow 0506 1Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśniać będzie okoliczności śmierci 65-letniej kobiety, której ciało minionej nocy wyłowiono z akwenu na terenie Kaniowa. Funkcjonariusze badają, czy udział w zdarzeniu mogły brać osoby trzecie.
Służby ratunkowe o zdarzeniu powiadomione zostały dwanaście minut po północy. Ciało kobiety ujawnili członkowie najbliższej rodziny, która poszukiwała 65-latki. Kobieta kilka godzin wcześniej oddaliła się z domu i nie wróciła na noc. Rodzina na własną rękę poszukiwała jej w najbliższej okolicy.
W pewnym momencie zauważyli oni obiekt przypominający zwłoki dryfujące w akwenie znajdującym się na terenie Kaniowa. Ze względu na okoliczności i fakt, że ciało dryfowało daleko od brzegu, o zdarzeniu powiadomiono służby ratunkowe. Na miejscu pojawili się strażacy z łodzią, którzy podjęli ciało z wody.
Z relacji służb wynika, że początkowo prowadzono działania mające przywrócenie czynności życiowych 65-latki, ale reanimacja nie przyniosła skutku. Na miejsce udał się dyżurny prokurator z Prokuratury Rejonowej w Pszczynie, który podjął decyzję o przeprowadzeniu sekcji zwłok oraz technik kryminalistyki i zespół dochodzeniowo-śledczy. Policja bada, czy udział w zdarzeniu mogły brać osoby trzecie.
25. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3275
Dab 2015Happening 202520192019 1Tradycja samorządności w Polsce sięga XVIII wieku, kiedy miastom królewskim przyznano prawo wybierania lokalnych władz. Zapis ten w 1791 włączono do Konstytucji 3 maja.
Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym i kościelnym, więc obchodzony jest co roku. 
Z kolei 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne do Senatu, a 27 maja 1990 r. przeprowadzono pierwsze wybory do rad gmin, związane z odzyskaniem przez Polskę samorządności terytorialnej. Wybory były wynikiem uchwalenia przez Sejm – 8 marca 1990 roku – ustawy o samorządzie terytorialnym. Tak więc w tym roku przypadła 36 rocznica częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu oraz 35 odrodzenia samorządu terytorialnego. 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.
Dokładnie 27 maja, 10 lat temu, w 25 rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym wójt gminy Bestwina, Artur Beniowski, zaprosił mieszkańców wszystkich sołectw do udziału w happeningu przed Urzędem Gminy i na boisku LKS Bestwina.
W jego imieniu przybywających przedstawicieli rad sołeckich, jednostek OSP, stowarzyszeń, organizacji, szkół witała Pani Jolanta Kuczyńska przybliżając najważniejsze fakty z życia gminy. Obecni byli wszyscy żyjący wójtowie. Razem z wówczas urzędującym wójtem, Arturem Beniowskim, zasadzili w parku obok urzędu symbolicznego dęba.
Na boisku wyznaczone były kontury gminy oraz poszczególnych sołectw i tam spod Urzędu Gminy poprzez udział w paradzie przeszli wszyscy uczestnicy happeningu. Tutaj z kolei symbolem naszego samorządu był sporych rozmiarów fortepian, na którym zagrał przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, a następnie ustawiono olbrzymi tort z liczbą „25”. Nie obyło się bez fajerwerków.
Czytaj więcej
25. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2955
W piątkowy wieczór, 30 maja 2025 roku, w murach Muzeum Regionalnego w Bestwinie rozbrzmiewały rozmowy, śmiech i ciche westchnienia zachwytu. Tego dnia odbył się wernisaż wystawy malarskiej „Kochane Drzewa” – wydarzenie, które na długo zapisze się w pamięci wszystkich miłośników sztuki i przyrody.

Za inicjatywą wystawy stoi Karolina Błaszczyk – artystka, która po latach przerwy od malarstwa, zainspirowana własnymi doświadczeniami i głęboką wrażliwością na piękno natury, postanowiła powrócić do sztalugi. Jej droga artystyczna nie była prosta ani oczywista. Ukończywszy Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, przez długi czas oddana była innym ścieżkom – nauce na uczelniach o odmiennych profilach, pracy zawodowej i życiu rodzinnemu. Jednak miłość do sztuki okazała się silniejsza niż proza codzienności.

Decyzja o powrocie do malowania dojrzewała powoli, karmiona wspomnieniami i nowymi doświadczeniami. Studia z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim pozwoliły spojrzeć na twórczość dawnych mistrzów z nową perspektywą, a praca nauczycielska – podzielić się swoją pasją z młodszym pokoleniem. Dziś jej ulubione techniki – olej i akryl na płótnie – pozwalają oddać nie tylko kształty, ale i ducha ukochanych drzew.

Czytaj więcej
25. 06. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2731
Rolkowisko 2025POP ART
25. 06. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2753
julita 0106 1Julita 0106 2Julita 0106Na ostatnich w tym roku szkolnym ogólnopolskich zawodach w Akrobatyce Sportowej, które odbyły się 1 czerwca, Julita Gawęda zdobyła dwa srebrne medale:
- w grupie do lat 13 w konkurencji dwójek dziewcząt:
Julita Gawęda i Emilia Skoczylas – drugie miejsce,
- w tej samej grupie wiekowej w konkurencji trójek :
Julita Gawęda, Lena Skuza i Marta Wyleżoł – drugie miejsce.
Gratulacje!
08.06.2025 r. w Szkole Podstawowej nr 9 odbędą się Mistrzostwa Bielska-Białej w Akrobatyce Sportowej. Powodzenia!
25. 06. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2897
W piątek, 30 maja, na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbywały się uroczyste wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. To wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z całego województwa śląskiego. Szczególne wyróżnienie spotkało w tym dniu druha Remigiusza Żurowskiego z OSP Bestwina, który został odznaczony Krzyżem Rycerskim Świętego Floriana za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia. Druh Remigiusz od lat w swojej jednostce przoduje w liczbie wyjazdów do akcji ratunkowych, a  swoją postawą i zaangażowaniem daje przykład odwagi i bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi.
"Dla świata jesteście tylko ludźmi, ale dla tych, których ratujecie – jesteście całym światem" - tymi wzruszającymi słowami, parafrazą Gabriela Garcíi Márqueza, śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Damian Legierski przywitał zgromadzonych gości. Dzień Strażaka zaszczycili swoją obecnością m.in. podsekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek. Podczas obchodów wręczono ponad 100 odznaczeń i awansów, zarówno funkcjonariuszom PSP, jak i druhom z OSP. Aż 79 strażaków uzyskało awanse na wyższe stopnie służbowe. Uznanie dla strażaków wyraził również wojewoda śląski Marek Wójcik.
25. 06. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2661
Bardzo cenny komplet punktów zanotowali w miniony weekend zawodnicy z Bestwiny. LKS pokonał na wyjeździe Krupińskiego Suszec. 
- Byliśmy stroną przeważającą w tym meczu. W pierwszej części mogliśmy udokumentować naszą przewagę, lecz nie wykorzystaliśmy swoich okazji. W końcówce nie zabrakło nerwów, ale dzięki determinacji wróciliśmy do Bestwiny z trzema punktami - zauważa trener LKS-u, Marcin Stefanowicz. 
Kibice zgromadzeni na obiekcie w Suszcu nie zobaczyli w pierwszej części bramkowych zdobyczy. Optyczna przewaga stała po stronie LKS-u, ilość sytuacji również - brakowało jednak postawienia kropki nad i. Dobre okazje, aby objąć prowadzenie, miał w szeregach drużyny z Bestwiny m.in. Patryk Gibas czy Piotr Grabski. Druga część jednak oddała z nawiązką czas wyczekiwania na bramkę... 
LKS zanotował fenomenalne kilka minut na wstępie drugiej części. W 51. minucie Grabski wykończył dośrodkowanie od Gibasa. 3 minuty później było już 2:0, gdy krótko rozegrany rzut rożny na gola zamienił Tomasz Gala. Emocje rozgorzały w końcówce. Krupiński w 90. minucie zdobył bramkę kontaktową i do końca dążył do remisu. Obrona LKS-u ze swych zadań wywiązała się jednak wzorowo, a kluczową interwencję w ostatniej akcji meczu zanotował Mateusz Wójtowicz, który uchronił swój zespół przed stratą bramki.
Krupiński Suszec - LKS Bestwina 1:2
LKS Bestwina: Wielgus - Zimnal, Riva, Kwaśniak, M. Wójtowicz, Gibas (90' K. Wójtowicz), Gala (80' Nalepa), Gacek, Patroń, Grabski, Wilczek (73' Koczur)
25. 06. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2986
Mariusz Rydz był najczęściej wymienianym nazwiskiem przez spikera meczu LKS Kaniów LKS Zapora Wapienica i to w pozytywnym znaczeniu, i to dzięki niemu drużyna pożegnała się remisem z kibicami w ostatnim meczu na własnym boisku w rozgrywkach o mistrzostwo bielskiej klasy A w sezonie 2024/2025. Zdjęcia TUTAJ
LKS Kaniów skazywany był na porażkę w starciu z drużyną, która walczy w barażach o awans do klasy okręgowej. Ambitna walka i znakomita dyspozycja bramkarza, Mariusza Rydza spowodowały, że zawodnicy mogli schodzić z boiska z podniesioną głową.
Goście swoją bramkę zdobyli w 8 minucie, ale już w 11 minucie Arkadiusz Laszczak doprowadził do wyrównania. Mecz zakończył się remisem 1:1 mimo wielu znakomitych sytuacji stworzonych przez zawodników LKS Wapienica, ale za każdym razem nie do pokonania był kaniowski bramkarz.
Zawodnicy LKS Kaniów również mieli swoje okazje, m.in. najmłodszy z nich Fabian Rączkowski, ale za każdym razem zabrakło szczęścia i boiskowego doświadczenia.
Czytaj więcej