Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

22. 05. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5474
Tylko wygrana LKS-u Bestwina w derbach z czechowickim MRKS-em przedłużała nadzieje tych pierwszych w walce o utrzymanie na IV-ligowym poziomie.
Niżej notowany z beskidzkich zespołów nie wszedł jednak dobrze w mecz. A to okazało się kosztowne w jego całej perspektywie. – Byliśmy mało waleczni, do tego proste błędy, które przed przerwą mocno ograniczyły nasze szanse, aby z Czechowic wywieźć punkty – przyznaje trener gości Mateusz Gazda.
Faworyt na tle rywala zaprezentował się tymczasem dokładnie tak, jak powinien. W 8. minucie objął prowadzenie. Podania Pawła Kozioła żaden z bestwińskich obrońców nie przeciął, piłka dotarła do Kamila Jonkisza, który od słupka skierował ją poza linię bramkową. Gola numer 2. w sobotnie popołudnie również zanotowali piłkarze MRKS-u. Konkretnie uczynił to Tomasz Dzida, któremu asystował Jonkisz, lecz wcześniej kluczową była strata piłki Wojciecha Wilczka. Wynik na korzyść czechowiczan mógł być bardziej okazały. Z kilku szans na odnotowanie zasługuje uderzenie w słupek, które wykonał Marcin Mizia w następstwie „centry” Kozioła z rzutu rożnego.
Czytaj więcej
22. 05. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5582
22. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4962
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej:
Kaniów ulica Ludowa od nr 57 do 49, nr 58, 54 a i b, 52 a i b, Poziomkowa
Rozpoczęcie: 2022-05-19 08:00
Zakończenie: 2022-05-19 13:00
 
22. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5808
OSP B 1OSP B 2OSP B 3OSP BMarta Gandor, Michał Olek, Dariusz Orłowski, Mateusz Kubik, Marcin Jonkisz i Adrian Wala reprezentujący OSP Bestwina zajęli pierwsze miejsce w województwie śląskim i drugie w ogólnej klasyfikacji w VI Manewrach Ratowniczych OSP zorganizowanych w sobotę, 14 maja, w Hecznarowicach pod patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki i Burmistrza Wilamowic Mariana Treli.
Celem manewrów było doskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, podnoszenie sprawności fizycznej druhów OSP, propagowanie idei niesienia pomocy potrzebującym, integracja środowisk ratowniczych.
Ratownicy mieli okazję poćwiczyć postępowanie z poszkodowanym, poczynając od momentu dotarcia do miejsca zderzania, aż po przekazanie ofiary zespołowi ratownictwa medycznego. Manewry miały również na celu upowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych idei i wiedzy o działalności ratowniczej. Podczas manewrów przedstawionych było wiele upozorowanych sytuacji.
Wzięły w nich udział 6 osobowe zastępy OSP składające się z uczestników, którzy są zdolni do udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych z 18 jednostek OSP z województwa śląskiego i Małopolski, łącznie 19 drużyn.
Pierwsze miejsce zajęła OSP Brzeszcze, drugie OSP Bestwina, trzecie OSP Dankowice.
W Manewrach wzięły również udział drużyny OSP Janowice i OSP Kaniów w składzie: Krzysztof Kliś, Łukasz Kóska, Dawid Adamaszek, Daniel Zużałek, Sebastian Lindert, Marcin Kozub. OSP Janowice zajęła 13 miejsce, OSP Kaniów została sklasyfikowana na 15 miejscu.
Zdjęcia: Facebook OSP Bestwina
22. 05. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6563
Studnio, studnio cembrowana...
...woda w tobie zaczarowana
O cudownym źródełku
zrodlo 1zrodlo 2zrodlo 3Jest przepięknie położone, w otoczeniu zieleni, nad urokliwym stawem, nieco na uboczu. Trzeba się nieco natrudzić, by się tu dostać. Okoliczni mieszkańcy najczęściej wsiadają na rower i biorą ze sobą puste butelki czy rozmaite bańki. Mówią wprost, że wybierają się po najsmaczniejszą wodę, jaką znają. Wielu nie kryje nawet, że jedzie po wodę, mającą moc uzdrawiania. A są tacy, którzy i dziś potrafią przytoczyć starą legendę o tym niezwykłym źródle na Podkępiu, na styku Bestwinki i Kaniowa, w myśl której sama Jasna Pani sprawiła, że woda ma cudowną moc.
Legenda babci Dudowej
Szeroki, wiejski gościniec, chłopskie łany zasiane zbożem, opasane miedzami, wzgórza Podkępia, stawy i podmokłe łęgi - to krajobraz położony od Gallachówki aż do rzeki Białki. Dużo tu małych i większych źródełek, a jedno zasłynęło cudami.
Kiedyś, późną nocą, przejeżdżał tędy ksiądz z Panem Jezusem do chorego. Ciemno było, koń potknął się o kamień i Najświętszy Sakrament wpadł do źródełka. Woda dziwnie zabulgotała i jasnością okryła się. Ksiądz próbował wydostać hostię, ale w żaden sposób mu się to nie udało. Woda była głęboka i bardzo zimna. Konie nie chciały dalej jechać, klękały na kolana i łbami przylegały do ziemi, jakby ją całowały. Ksiądz zaczął się modlić za uzdrowienie chorych, bo na niego ze świętymi olejami i wiatykiem w chałupie nad jarem czekał ciężką chorobą złożony człowiek.
Czytaj więcej
22. 05. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5878
We wtorek,10 maja br. w Centrum Widowiskowo - Sportowym "Łabędź" w Gliwicach odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Wśród ośmiu zespołów chłopców wystąpiła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Bestwince w składzie: Bartosz Hoffmann i Bartosz Maga. Zawody rozgrywane były w fazie eliminacji w dwóch grupach, systemem każdy z każdym. Nasi chłopcy po pokonaniu rówieśników z Knurowa, Chorzowa i Zawiercia, przystąpili do pojedynku półfinałowego z ekipą z Bytomia, którą gładko pokonali w stosunku 3:0. W finale, po raz drugi tego dnia, doszło do pojedynku z ekipą z Chorzowa i po zaciętej walce to reprezentanci Szkoły Podstawowej z Bestwinki mogli świętować zdobycie mistrzostwa województwa śląskiego. Tym samym zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego The Best, gdzie trenują pod okiem Pani Dagmary Sikory, zapisali się "złotymi zgłoskami" w historii sportu szkolnego w Gminie Bestwina, gdyż po raz pierwszy nasi reprezentanci zostali złotymi medalistami Igrzysk Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego. Ale na tym nie koniec, gdyż na początku czerwca w Rawie Mazowieckiej odbędą się Mistrzostwa Polski, gdzie nasza drużyna rywalizować będzie wśród 24 zespołów, mistrzów i wicemistrzów województw z całej Polski.
22. 05. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5154
Mieszkańcy powiatu bielskiego czytają najwięcej w województwie śląskim! W ogólnopolskim tygodniu bibliotek wręczono nagrody w konkursie na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim. Po raz pierwszy przyznano tytuł bibliotekarza roku 2021/22.
Tytuł najlepszej biblioteki w powiecie bielskim trafił w tym roku do 2 placówek ex aequo: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach. Obie placówki mogą pochwalić się nowymi nowoczesnymi obiektami. Ponadto wyróżniono placówki w: Bestwinie (za wysokie wskaźniki czytelnicze, ofertę zajęć edukacyjnych i kulturalnych oraz budowanie przyjaznej przestrzeni dla użytkowników), Jasienicy i Kozach (za propagowanie regionalizmu), Jaworzu (za szeroką współpracę z lokalnym środowiskiem) oraz w Wilkowicach (za kreatywność w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla użytkowników biblioteki).
Wręczenie wyróżnień odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie, w której symbolicznie oddano do użytku dział dla dzieci. To w naszej gminie jest najwyższy wskaźnik czytelnictwa w całym powiecie.
Po raz pierwszy przyznano tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżniono w ten sposób Marzenę Gałecką, od ponad 20 lat pracownika czechowickiej biblioteki, którą jak sama przyznaje zna od podszewki. – Pracowałam na kilku stanowiskach. Zaczynałam od katalogowania, a potem dostałam szansę pracy przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych i realizacji projektów. Obecnie zajmuję się promocją wszelkich działań biblioteki- mówi Gałecka. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia jeszcze 2 osobom: Marii Halamie z biblioteki w Bestwinie i Magdalenie Wacławik z placówki w Rudzicy. - Gratuluję i życzę Państwu zadowolenia i wytrwałości w pracy, w której kolejnym nowym wyzwaniem są uchodźcy z Ukrainy - mówiła Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego.
Konkurs co roku organizuje Starosta Bielski przy współpracy z zarządem oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej i Książnicy Beskidzkiej. Jest on finansowany ze środków powiatu bielskiego na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury.
22. 05. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4951
W IV lidze czekają nas derby. Czechowicki MRKS podejmować będzie na własnym boisku LKS Bestwina. MRKS w ostatnim meczu pokonał Orła w Łękawicy 0:2 i z 36 punktami zajmuje 7 miejsce w tabeli. Do tej pory odniósł 10 zwycięstw, 6 remisów i 8 porażek.
LKS Bestwina ma punktów 14, zanotował 4 zwycięstwa, 2 remisy i 14 porażek.

LKS Przełom Kaniów jest w ostatnim okresie na zwycięskiej ścieżce, co pozwoliło mu awansować na 3 miejsce w tabeli. Osiągniecie wyższej pozycji będzie raczej niemożliwe, ponieważ do drugiego Rotuza Bronów strata wynosi 10 punktów, a Rotuz w dalszym ciągu walczy o awans, więc nie może sobie pozwolić na straty punktów.
5 wygranych meczów z rzędu, na dodatek w rundzie wiosennej na 7 rozegranych meczów 6 zwycięstw i tylko 1 porażka ze wspomnianym Rotuzem Bronów pozwala mieć nadzieję, że w starciu w niedzielnym meczu z Orłem Kozy dobra passa zostanie przedłużona. Orzeł Kozy zdobył 10 punktów mniej od Przełomu i lokuje się na 7 miejscu bielskiej A klasy (8 zwycięstw, 3 remisy 9 porażek).
KS Bestwinka planowany na ten weekend mecz z BAP Piast rozegra w Boże Ciało – 16 czerwca.

MRKS Czechowice-Dziedzice - LKS Bestwina 14 maja 2022 - 17:00
Przełom Kaniów - Orzeł Kozy 15 maja 2022 - 16:00
22. 05. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4962
22. 05. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5578
220508 bron 01220508 bron 02220508 bron 03210515 noc muzeow 4Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej „SPARROW”, Stowarzyszenia sportowo – kolekcjonerskiego miłośników broni palnej „Strzelam, bo lubię”, Grupie Ratownictwa PCK z Czechowic-Dziedzic, Policji oraz Straży Pożarnej z Bestwiny w dniu 8 maja w Muzeum Regionalnym w Bestwinie odbyło się szkolenie z zasad bezpiecznego obchodzenia się bronią oraz z zasad zachowania się na strzelnicy sportowej. Z uwagi na obecną sytuację w regionie i wojnę na Ukrainie, wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie.
Prezentacji jednostek broni oraz szkolenie opracowane na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic przeprowadzone było przez członków stowarzyszeń strzeleckich: Jakuba Krawczyka, Grzegorza Gabor, Marcina Banot oraz Dariusza Wróbel. Nad wydarzeniem czuwali przedstawiciele Policji: starszy sierżant Dominik Piecha oraz sierżant sztabowy Paweł Siedliński. Szkolenie z zakresu ratownictwa oraz pierwszej pomocy przeprowadzali członkowie Grupy Ratownictwa PCK z Czechowic-Dziedzic.
Czytaj więcej