Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

22. 10. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4699
Jak na zebranie wiejskie przystało jego uczestników w liczbie 30 powitał sołtys sołectwa Janowice, Stanisław Nycz, a odbyło się ono w niedzielę, 23 października. Wśród uczestników byli zaproszeni goście: przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, wójt, Artur Beniowski, ksiądz Robert Kurpios, radni powiatowi: Jan Stanclik, Grzegorz Gawęda, Łukasz Pasierbek, prezes Kombestu, Wacław Waliczek.
Sekretarzem zebrania został wybrany Jerzy Borutka, a w Komisji Uchwał i Wniosków pracowali: Krystyna Norymberczyk, Ewa Chrobak, Aurelia Szłapa.
Delegatami na Walne Zebranie Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie zostali wybrani: Ewa Chrobak, Krystyna Norymberczyk, Stanisław Nycz, Jan Stanclik, Grzegorz Wróbel, Grzegorz Ciszczoń, Ślósarczyk Stefan, Stefania Famułka, Jerzy Borutka.
W swoim wystąpieniu wójt, Artur Beniowski, przypomniał zrealizowane w Janowicach inwestycje, będące obecnie w realizacji i zaplanowane na następny okres. Rozpoczął od trwającej budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej. Jest to obecnie największa inwestycja w gminie, jej koszt wynosi 6 mln 900 tys. zł., termin ukończenia przewiduje się na październik 2023 r., ale jest zapewnienie ze strony firmy budowlanej, że jeśli nie będzie żadnego krachu na rynku to całkiem realne jest oddanie obiektu do użytku na rozpoczęcie roku szkolnego, czyli 1 września.
Kilka dni temu została podpisana umowa na realizację zadania - przebudowy ul. Granicznej w Janowicach i w Bestwinie, jej koszt opiewa na 2 mln 400 tys. zł., a przewidywany termin ukończenia to sierpień 2023 r. Kontynuowane jest doświetlanie przejść dla pieszych i montowanie lamp, wielu mieszkańców może denerwować fakt, że trwa to tak długo, ale należy wziąć pod uwagę długi czas uzgadniania spraw z firmą Tauron.
Czytaj więcej
22. 10. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4597
Jan Mela 121 października Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie gościła Jana Melę - podróżnika, działacza społecznego i zdobywcę dwóch biegunów w 2004 roku razem z Markiem Kamińskim.
Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania z tym niezwykłym podróżnikiem mogli wysłuchać relacji i zobaczyć przepiękne zdjęcia z jego wypraw m.in. na Kilimandżaro, Elbrus, El Capitan, czy też zdjęcia z New York City Marathon.
Niecodzienny Gość podzielił się także tragiczną historią swojego życia, która odmieniła jego perspektywę widzenia świata.
Jan Mela opowiedział również o działalności swojej Fundacji Poza Horyzonty, w której pomagał osobom po amputacjach w zakupie protez i powrocie do aktywnego życia. Spotkanie, oprócz charakteru podróżniczego, miało również wymiar motywacyjny.
Czytaj więcej
22. 10. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4123
W lidze okręgowej LKS Bestwina (8 miejsce, 14 punktów) w sobotę, 22 października, podejmować będzie na własnym boisku Iskrę Pszczyna, początek meczu o godz. 15.00. Iskra zajmuje w tabeli miejsce 7 i ma 3 punkty przewagi nad LKS Bestwina, w ostatnim meczu przegrała u siebie z KS Międzyrzecze 1:2.
W bielskiej A klasie LKS Kaniów (miejsce 7, 12 punktów) zagra w sobotę o godz. 15.00 z Orłem Kozy na boisku w Kozach. Orzeł jest w tej chwili na ostatnim miejscu i zdobył do tej pory 7 punktów, w ostatnim meczu zremisował w Czańcu 1:1.
Wspomnianą powyżej drużynę z Czańca gościć będzie u siebie KS Bestwinka, zajmujący z dorobkiem 11 punktów miejsce 9. KS Bestwinka w ostatnim meczu pokonał Pioniera Pisarzowice 3:1, LKS II Czaniec zajmuje jedną pozycję niżej i ma punktów 10. Początek meczu również o godz. 15.00.
22. 10. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4319
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Kaniów ul. Sarnia ul. Sarnia od nr 2 do nr 6, Mirowska od nr 27 do nr 39 oraz od nr 24 do nr 34,
Rozpoczęcie: 26.10.2022 08:00
Zakończenie: 26.10.2022 11:00
22. 10. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3748
22. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4737
Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie
serdecznie zaprasza na wernisaż malarstwa Haliny Klimczyk-Gawędy,
który odbędzie się 24 października (poniedziałek), o godz. 16:00.
22. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4353
W piątek, 14 października, w galerii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie gościli Panowie Darek Czernek i Stanisław Gacek, którzy zaprezentowali swoje prace i ciekawie opowiedzieli o swojej pasji przyrodniczej, jaką są ptaki.
Panowie zajmują się nie tylko fotografią (Darek Czernek) czy malarstwem (Stanisław Gacek), ale czynnie działają w OTOP - Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków.
Organizują wycieczki i spacery ornitologiczne dla dzieci, młodzieży i każdego kto zgłosi chęć uczestnictwa w takim przedsięwzięciu.
Autorzy wystawy są zapraszani bardzo często na pogadanki do szkół, gdzie w sposób kreatywny i nowatorski przekazują wiedzę na temat ptactwa w Polsce, jak również na świecie.
Podczas wernisażu, goście podejmowali bardzo ważne tematy, m. in. zwrócili uwagę na pogarszającą się sytuację ptaków na całym świecie, wycinanie lasów, osuszanie terenów podmokłych i na rozbudowę aglomeracji miejskich, co skutkuje zmniejszaniem się populacji wielu gatunków ptaków, a nawet ich wyginięciem. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna także dla człowieka. Raport o stanie ptaków na świecie
Prace obu Panów można zobaczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie, a nawet obejrzeć krótki film edukacyjny o różnych gatunkach ptaków żyjących w swoim ekosystemie.  Zapraszamy do 30 listopada.

Źródło: http://www.gbpbestwina.eu

Czytaj więcej
22. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4207
13 października w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Kaniowie miał miejsce wernisaż Pana Jerzego Grenia. Prace Pana Jerzego prezentowane są w Kaniowie po raz pierwszy. Mimo iż Pan Jerzy swoją przygodę z rysunkiem zaczął niespełna trzy lata temu, może pochwalić się już sporym dorobkiem artystycznym. Jego ulubionymi technikami są akwarele, ołówek i tusz. Tematyka prac jest bardzo różnorodna, pojawiają się pejzaże, wątki marynistyczne, architektura. Artysta związany jest z Grupą Plastyków "Jaskółka". Prace Pana Jerzego można podziwiać jeszcze do końca października w godzinach pracy biblioteki w Kaniowie.
22. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4163
received 806061280598015311468993 199432529133359 5636555992693238763 n311595603 199432585800020 486151337905240090 n15 października 2022 r., w Dworku „Eureka” w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczysta akademia rejonowa bielskiego oddziału PCK, która została połączona z jubileuszem 45-lecia i 30-lecia utworzenia czechowickich klubów HDK PCK: Miejskiego i przy ZF S.S Poland.
Akademia ta była podziękowaniem dla krwiodawców rejonu bielskiego z okazji obchodzonych co roku w dniach 22-26 listopada „Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce”.
Z ramienia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina uczestniczyli w niej Krystyna Norymberczyk i Stanisław Nycz. Pani Krystyna odebrała odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia, które przysługuje po oddaniu co najmniej 10 litrów w przypadku kobiet. Gratulacje!
W akademii uczestniczyli: Tomasz Piwocha – prezes OR PCK w Bielsku-Białej, Andrzej Kinasiewicz – prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK, Bogdan Ogrocki – dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK, Marek Gazda sekretarza Miasta Czechowice-Dziedzice, Marek Mielnik – dyrektor OR PCK w Bielsku-Białej, dr Izabela Trepka – zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Katowicach, Gabriela Gorol – kierownik Oddziału Terenowego RCKiK w Bielsku-Białej, Henryk Jaromin – kierownika ZF S.S Poland w Czechowicach-Dziedzicach oraz prezesi i członkowie klubów HDK PCK rejonu bielskiego.
22. 10. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4703

J.Z. Romku, myślę, że mimo iż jest to poważna rozmowa z poważną osobą, mogę się tak do Ciebie zwracać z racji tego, że znamy się już przecież powyżej pięćdziesięciu lat?
Odp. Roman – Jurku, przyjaźń z Tobą i możliwość współpracowania jest ogromną przyjemnością. Niewiele jest osób z tak ogromnym zaangażowaniem w pracę społeczną jak Ty.

J.Z. Pracowałeś w kopalni, czy jesteś podobnego zdania co ja, że kopalnia kształtuje charaktery i wyzwala w wielu jej pracownikach potrzebę niesienia pomocy, społecznego i charytatywnego działania?
Odp. Roman – Ciężka, niebezpieczna praca zawsze kształtuje charakter i wyzwala takie zachowania.

J.Z. Mamy tego znakomite przykłady w naszym sołectwie, wielu sołtysów, że wymienię tylko tych z nieodległej przeszłości: Henryk Kołodziejczyk, Edward Jonkisz, Wiesław Pietraszko pracowało w kopalni… a w obecnej kadencji radnymi są Grzegorz Kołodziejczyk i Roman Pacyga, którzy również są emerytowanymi górnikami KWK Silesia.
Odp. Roman – Tak, zgadza się, obserwując i uczestnicząc w życiu naszego sołectwa te spostrzeżenia są jak najbardziej prawdziwe, biorąc choćby pod uwagę Zarząd Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” i jego Komisję Rewizyjną, to na 22 osoby z kopalnią Silesia było i jest związanych 12 osób. A patrząc historycznie to założycielami Sekcji Wędkarskiej byli właśnie górnicy, pracownicy KWK Silesia.

J.Z. Czy w Twoim przypadku też to się sprawdza? A może jakieś inne czynniki zdecydowały o tym, że zostałeś społecznikiem?

Czytaj więcej