Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania Wiejskiego w Kaniowie. Marek Pękala sołtysem

24. 07. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 545
IMG 3212IMG 3213IMG 3215IMG 3216IMG 3220Zebranie otworzył wójt, Grzegorz Boboń witając wszystkich przybyłych do sali OSP w Kaniowie.
Zaproponował, aby zebranie prowadził Jacek Jonkisz, który wyraził zgodę, innych zgłoszeń nie było i Jacek Jonkisz jednogłośnie został wybrany przewodniczącym zebrania.
Na protokolanta zgłoszono Jerzego Zużałka, wyraził zgodę i wobec braku innych zgłoszeń poddano tę propozycję pod głosowanie i jednogłośnie protokolantem wybrano Jerzego Zużałka.
Przewodniczący zebrania przywitał obecnych na sali: przewodniczącego Rady Gminy, Jerzego Stanclika, zastępcę wójta, Mariusza Szlosarczyka, dyrektora GOK, Grzegorza Gawędę, radnych powiatowych: Artura Beniowskiego i Piotra Paszka, radnych Rady Gminy: Grzegorza Owczarza, Romana Pacygę, Grzegorza Kołodziejczyka (radny Wojciech Janeczko doszedł w trakcie zebrania), radną z sołectwa Bestwinka, Magdalenę Wizner i przedstawił projekt porządku zebrania, który bez żadnych uwag został przyjęty jednogłośnie, po czym oddał głos ustępującemu sołtysowi, Markowi Pękali, który złożył sprawozdanie z działalności sołtysa oraz Rady Sołeckiej:
Rada działała w składzie: Pękala Marek - sołtys, Mikołajczyk Adam, Kołodziejczyk Mirosław, Wieczorek Grzegorz, Semaniak Piotr, Tomala Zdzisław, Drąg Wiesław.
Kadencja ta przebiegała w trudnym czasie, mam tutaj na myśli czas pandemii, który pokrzyżował wiele planów. Działalność w tym czasie była ograniczona. Do tego doszło wydłużenie kadencji, która obecnie wynosi pięć lat.
Wszystkie posiedzenia były protokołowane i przesyłane do Urzędu Gminy w Bestwinie. Podczas zebrań omawiane były sprawy poprawy warunków życia mieszkańców wynikające z interwencji oraz spostrzeżeń członków Rady. Dyskusje w dużej mierze były związane z wypracowaniem stanowiska związanego z powstaniem programu budżetowo-gospodarczego i przesłaniem do Urzędu Gminy w celu ujęcia w planach realizacji – z różnym skutkiem.
Wiele wniosków i uwag kierowane było do Rady Powiatu Bielskiego, do starosty oraz do Zarządu Dróg Powiatowych.  
Rada zajmowała się następującym sprawami:
stanem rowów melioracyjnych i odwadniających, stanem przepustów pod jezdniami, jak również na wjazdach, mobilizacją władz powiatowych do utrzymania należytego stanu dróg powiatowych, przeprowadzaniu kapitalnych remontów: reszty ul. Batalionów Chłopskich, ul. Wędkarskiej, Ludowej. Ponowiony został wniosek o remont ulicy Rybackiej, a w szczególności odcinka wykonanego z płyt betonowych. Wnioskowano po raz kolejny o wykonanie ronda w rejonie sklepu Lewiatan.
W minionej kadencji po konsultacjach pozytywnie zaopiniowano organizację rajdu samochodowego na terenie Kaniowa.
Mobilizowano władze gminne do należytego utrzymania dróg gminnych oraz gruntowych w celu ich utwardzenia, mam tutaj na myśli ul.: Wiślana, Stawowa, Antoniego Wieczorka, Jasna.
Złożono wnioski o remonty ulic: Parkowa, Myśliwska, Głębokie, Modra, Sarnia.
Współpracowano z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w celu poprawy odwodnienia na szkodach górniczych.
W celu poprawy oświetlenia ulic gminnych i powiatowych wysyłano pisma do odpowiednich instytucji.
Interweniowano w celu zapewnienia bezpiecznych przejść, w szczególności dla młodzieży szkolnej, mobilizowano Zarząd Dróg Powiatowych do wykonania w tym celu inwestycji.  Został złożony kolejny wniosek o podwyższone skrzyżowanie z przejściami w rejonie ulic Kóski, Grobel Borowa, Batalionów Chłopskich.
Opiniowano wnioski na organizację imprez rozrywkowych i kulturalnych, wnioski firm transportowych obsługujących nasze sołectwo na przejazd pojazdami wielkogabarytowymi, należy zaznaczyć, że za każdym razem pozytywna opinia była uwarunkowana naprawą uszkodzeń na jezdniach wynikających ze złego użytkowania.
Sołtys uczestniczył w konferencjach i spotkaniach organizowanych przez stowarzyszenia i władze samorządowe powiatu oraz województwa, na których były omawiane sprawy rozwoju wsi oraz możliwości pozyskiwania środków finansowych.
Rada Sołecka składała wnioski do Rady Gminy na utworzenie Funduszu Sołeckiego.
Prowadzone były rozmowy i korespondencja z Wodami Polskimi w celu poprawy i remontu obwałowań rzeki Białej Łękawki i Wisły, odbywały się wizje lokalne.
Występowano do PKP w celu remontów przejazdów kolejowych oraz przepustów pod torami kolejowymi.  Współpracowano z Komendą Policji w Bielsku Białej i Czechowicach Dziedzicach w celu poprawy bezpieczeństwa, tzn. przeprowadzanie częstszych kontroli ruchu samochodowego na naszym terenie.
Współpracowano ze Spółką Wodną w celu poprawy odwodnienia, zgłaszano wnioski o naprawę rowów odprowadzających wodę z podtapianych terenów, jak również naprawy drenów.
Na bieżąco przeprowadzano interwencje o poprawę komunikacji autobusowej, dopasowanie kursu autobusów do zajęć szkolnych.
Uczestniczono w Dożynkach gminnych.
Trwają w dalszym ciągu rozmowy z Zarządem Dróg Powiatowych o wybudowanie przejścia dla pieszych na ulicy Krzywolaków w rejonie ul. Furczyka.
Organizowano wyjazdy młodzieży szkolnej na lotnisko w celu zaznajomienia z produkcją małych samolotów oraz pilotażu.
Wraz ze Stowarzyszeniem „Z Sercem na Dłoni” rozpoczęto coroczne spotkania z Mikołajem dla dzieci i młodzieży. Z pomocą darczyńców ufundowano paczki dla dzieci.
Sołtys wraz Radą Sołecką od kilku lat czynił starania o przekazanie Szkole Podstawowej w Kaniowie sztandaru. Po długich rozmowach z Urzędem Gminy i dyrekcją szkoły udało się ten cel zrealizować. Rada Sołecka dzięki sponsorom przekazała kompletną gablotę wraz z montażem.
Uczestniczono w cyklicznej imprezie, jaką są Janowickie Sianokosy i tu także należą się podziękowania dla mieszkańców i członkiń Koła Gospodyń za uczestnictwo w konkurencjach, a najbardziej dla młodzieży biorących udział w zabawach.
Rada Sołecka od kilku lat czynił starania o rewitalizację Parku Wiejskiego i wszystko wskazuje na to, że udało się doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia.
W mijającej kadencji Kaniów został zgłoszony do Plebiscytu Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego, gdzie zdobył pierwsze miejsce.
Po wielu staraniach i poparciu przez Zarząd Stowarzyszenia Wędkarskiego udało się zamontować znaki zakazu parkowania i postoju przy ulicy Czechowickiej.
Składano wnioski do Urzędu Gminy o wykonanie poboczy na wąskich drogach oraz brakujących części chodników (ul. Witosa, Dankowicka, Batalionów Chłopskich, Grobel Borowa, Łabędzia)
Podejmowano rozmowy z właścicielem terenu po byłej żwirowni wodzisławskiej w celu naprawy wjazdu z ulicy Witosa na ul. Żwirową. Brak, jednakże zainteresowania ze strony właściciela.
Co roku ponawiany jest wniosek o zaprojektowanie kanalizacji oraz wymianę przestarzałej sieci wodociągowej w pozostałej części Kaniowa.
Od paru lat pełnione są dyżury przez dzielnicowego w Kaniowie.
W minione kadencji współpraca z instytucjami działającymi na naszym terenie: dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, zarządem OSP, zarządem Stowarzyszenia „Z Sercem na dłoni”, Kołem Gospodyń Wiejskich, zarządami klubów sportowych, Stowarzyszeniem Wędkarskim „Kaniowski Karp Królewski”, Kołem Emerytów i Rencistów oraz prezesami firm na naszym terenie układała się dobrze.
Współpraca z Urzędem Gminy, Radą Gminy, z kierownictwem GOK w Bestwinie oraz Zarządem Kombestu również była dobra, choć zawsze pozostaje niedosyt, że można było zrealizować więcej zadań.
Po wysłuchaniu sprawozdania sołtysa Jacek Jonkisz ogłosił wybór komisji skrutacyjnej do wyboru sołtysa i rady sołeckiej.
Zaproponowano, aby pracowali w niej: Grzegorz Owczarz, Jerzy Kóska i Leszek Ochman. Innych głosów nie było i ww. zostali jednogłośnie wybrani.
Jacek Jonkisz poinformował, że rada sołecka może liczyć od 3 do 7 członków. W mijającej kadencji pracowała w składzie 6 osobowym i taką liczbę zaproponował.
Jerzy Zużałek zgłosił propozycję 7 osób i przeprowadzono głosowania, w wyniku którego propozycja 6-osobowego składu zyskała 25 głosów, 7- osobowego 20 i tym samym zebranie ustaliło, że rada sołecka będzie liczyć 6 osób plus sołtys.
Kolejnym punktem zebrania było zatwierdzenie przedstawionego przez Jacka Jonkisz Regulaminu wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Został on przyjęty bez uwag i jednogłośnie. W tym momencie obecnych było 46 mieszkańców uprawnionych do głosowania.
Przewodniczący zebrania ogłosił przyjmowanie kandydatów na sołtysa. Leszek Ochman zgłosił Marka Pękalę. Innych zgłoszeń nie było i przystąpiono do przygotowania kart do głosowania, a następnie do głosowania.
W międzyczasie, wykorzystując przerwę głos zabrał wójt Grzegorz Boboń i poinformował, że od 15 lipca realizowana jest budowa kanalizacji na Ochmanowcu. Przewidywany termin zakończenia tej inwestycji to 15 października. Po zakończeniu tych prac planowane jest przystąpienie do wykonania projektu chodnika przy ul. Ludowej, w trakcie starania o pozwolenie wodno-prawne jest realizacja projektowania chodnika przy ul. Witosa, przystępuje się do zaprojektowania przebudowy ulic Malinowej i Żwirowej, zlecono opracowanie przebudowy ul. Łabędziej.
Końcem sierpnia zostaną otwarte oferty na realizację budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w gminie, w ramach której w Kaniowie ma być wybudowane boisko ze sztuczną nawierzchnią i rewitalizowany Park Wiejski.
Trwają prace przy kościele – remont wieży, na miejsce wróciła po konserwacji kapliczka.
Korzystając z obecności na zebraniu Michała Kobieli, wójt złożył mu podziękowania za zaangażowanie w tworzenie w byłym Domu Gromadzkim filii Muzeum Regionalnego i przekazanie do niej swoich zbiorów.
Poinformował o nieprawidłowościach w Żłobku, było zgłoszenie jednej z pracownic o złym traktowaniu dzieci. Dyrektorka i część personelu została odsunięta od pracy, zwierzchnictwo nad tą placówką powierzono dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i oddelegowano tam również pracownice szkoły. Sprawą zajmuje się prokuratura, na wniosek rodziców założono monitoring. Można korzystać z porad psychologa.
Grzegorz Boboń podziękował strażakom, członkom Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” i wielu innym osobom za ich pracę i zaangażowanie w usuwanie skutków nawałnicy. Usuwanie skutków trwa nadal, ponieważ spowodowała ona wiele szkód, których nie da się usunąć w krótkim czasie.
Następnie poinformował o wielkim wyróżnieniu dla Orkiestry Dętej Gminy Bestwina. Została ona zaproszona na festiwal do Meksyku, który odbędzie się na przełomie października i listopada. Czynione są starania, aby pozyskać sponsorów do opłacenia tego wyjazdu.
O głos poprosił ponownie Marek Pękala. Poinformował, że wielokrotnie czynił starania o budowę ronda na skrzyżowaniu ulic: Batalionów Chłopskich, Krzywolaków, Witosa, Dankowickiej. Zwrócił uwagę, że nie spełnia ono wymogów bezpieczeństwa, np. stojący przed liną stopu samochód na ul. Krzywolaków może zostać potrącony przez skręcający w tą ulicę samochód jadący ul. Witosa.
Czynił starania o poprawę bezpieczeństwa wokół akwenu, gdzie zlokalizowany jest Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych. Mimo postawionych znaków zakazu zatrzymywania się i postoju kierowcy lekceważą je, a przejeżdżająca policja nie reaguje.
Wielokrotnie interweniował w instytucji Wody Polskie odnośnie wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, które w kilku miejscach przeciekają, a w innych znów są zaniżone w wyniku eksploatacji węgla przez kopalnię. Zwrócił uwagę, że po ostatniej nawałnicy ujawniły się miejsca, gdzie są podmyte wały na rzece Białej.
Artur Wilk przypomniał, że wnioskował wiele razy wraz z mieszkańcami ulicy Jawiszowickiej o jej oświetlenie i nic się w tym temacie nie dzieje, mimo iż widać, że oświetla się inne ulice. Grzegorz Boboń odpowiedział, że sprawdzi na jakim etapie jest realizacja tego wniosku i osobiście poinformuje zgłaszającego.
Stanisław Kóska zapytał, czy są jakieś opracowania, na podstawie których można byłoby określić, gdzie dojdzie woda w przypadku przerwania wałów na Wiśle lub Białej.
Jacek Jonkisz odpowiedział, że były takie opracowania, ale na podstawie swojego doświadczenia i pracy w Państwowej Straży Pożarnej może stwierdzić, że nie sprawdziły się.
Radny powiatowy Piotr Paszek poinformował, że zgłosił w starostwie powiatowym wniosek, aby przeprowadzać szkolenia dla mieszkańców jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia. Wyraził ponadto słowa uznania dla strażaków.
Jacek Jonkisz wyraził się, że najważniejsze zawsze jest stosowanie się do poleceń służb ratunkowych.
Grzegorz Hamerlak zapytał, dlaczego PSZOK przyjmuje tylko zrębki, ludzie nie wiedzą w jaki sposób mają się pozbyć wiatrołomów, mało kto posiada sprzęt do tego, aby ciąć gałęzie na tak małe kawałki. W dalszym ciągu jest wiele wiatrołomów i czy pomoc gminy jest wystarczająca? Czy ktoś z gminy nie mógłby udać się do mieszkańców i popytać ich jakiej pomocy potrzebują? Czy Tauron również nie powinien pojeździć i sprawdzić, które i gdzie drzewa zagrażają liniom energetycznym? Później są takie efekty, że mieszkańcy pozbawieni są prądu kilka dni.
Grzegorz Boboń odpowiedział, że nie tylko PSZOK przyjmował wiatrołomy, można je odwozić do firmy, która jest zlokalizowana w okolicach kopalni Silesia. W dalszym ciągu na zlecenie Urzędu Gminy usuwane są skutki nawałnicy. Oprócz wiatrołomów są również uszkodzenia budynków. Gmina pomaga poszkodowanym również finansowo za pośrednictwem GOPS-u.
Mariusz Szlosarczyk zgodził się, że Tauron powinien dbać o swoje linie.
Nie było ogłoszonego stanu klęski żywiołowej, więc nie ma możliwości starania się o środki zewnętrzne, wszystkie koszty gmina musi ponosić z własnego budżetu.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, że jest gotowa ogłosić wynik głosowania na sołtysa.
Po podliczeniu głosów za powierzeniem funkcji sołtysa Markowi Pękali opowiedziało się 40 uczestników, 5 było przeciw, 1 głos był nieważny.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej, Leszek Ochman odczytał Uchwałę nr 1 o wyborze Marka Pękali na sołtysa, została ona przyjęta jednogłośnie.
Jacek Jonkisz poprosił o zgłaszanie kandydatów do rady sołeckiej.
Jakub Kołoczek wyraził zgodę, Piotr Semaniak wyraził zgodę, Łukasz Pękala wyraził zgodę, Krzysztof Gałuszka wyraził zgodę, Łukasz Furczyk nie wyraził zgody, Kacper Głąb wyraził zgodę, Wiesław Drąg wyraził zgodę, Zdzisław Tomala wyraził zgodę, Marzena Kozak nie wyraziła zgody, Mirosław Kołodziejczyk nie wyraził zgody, Aleksandra Kupiec nie wyraziła zgody. Więcej zgłoszeń nie było. Zgodę wyraziło 7 osób i przystąpiono do sporządzania list, drukowania i głosowania.
W tym samym czasie głos zabrał sołtys, Marek Pękala i podziękował za oddane na niego głosy i ponowny wybór na 5-letnią kadencję, Wyraził nadzieję, że z nową radą sołecką uda mu się pomagać mieszkańcom w rozwiązywaniu trapiących ich problemów. Zaznaczył, że są sprawy łatwe, które można załatwić od ręki, ale są również takie, których rozwiązanie ciągnie się latami. Prosił mieszkańców o współpracę, pomoc i zrozumienie.
Kacper Głąb przypomniał o zgłaszanym wniosku o przegląd chodnika wzdłuż Batalionów Chłopskich od ul. Grobel Borowa do boiska, zwrócił uwagę na studzienki kanalizacyjne, że nie spełniają swojej roli i są niebezpieczne dla użytkowników dróg i chodników.
Grzegorz Boboń odpowiedział, że zwróci się do Zarządu Dróg Powiatowych o dokonanie takiego przeglądu.
O głos poprosił kandydat na wójta w ostatnich wyborach, Andrzej Wojtyła. Podziękował mieszkańcom Kaniowa za oddane na niego głosy, za udzielenie poparcia a także za ciepłe przyjęcia w domach w trakcie kampanii wyborczej. Pogratulował Markowi Pękali kolejnego wyboru na funkcję sołtysa.
Jacek Jonkisz zwrócił uwagę na działalność kominiarzy. Powinniśmy nie tylko płacić, ale dopuszczać ich do czyszczenia kominów.
Powinniśmy mieć również założone kartoteki dla budynków i dokonywać okresowych przeglądów kominów, instalacji odgromowej, elektrycznej, gazowej zgodnie z odpowiednimi przepisami i protokoły z tych oględzin powinny być wpisane do tych kartotek. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdyby doszło do jakichś szkód, a nie będzie przeprowadzonego przeglądu.
Grzegorz Boboń poinformował, że został przez Radę Nadzorczą powołany nowy prezes firmy Kombest, został nim Marcin Kanik. Wykonane są nowe podłączenia do naszej sieci, aby można było pobierać więcej wody pitnej z Przedsiębiorstwa Aqua, czynione są starania, aby uruchomić nasze ujęcie wody pitnej, poszukuje się możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych na wymianę sieci wodociągowej, zwłaszcza tej azbestowej.
Zaprosił do uczestnictwa w Święcie Karpia, które w tym roku odbędzie się 10 sierpnia.
Wiesław Drąg zapytał, czy w sytuacji, kiedy nie ma już na naszym terenie niestrzeżonych przejazdów kolejowych konieczne jest używanie przez maszynistów pociągów sygnałów dźwiękowych, które są uciążliwe dla mieszkańców?
Artur Beniowski odpowiedział, że takie są przepisy kolejowe. Używanie sygnałów dźwiękowych jest obowiązkowe i rejestrowane i pominięcie tego może się dla maszynisty zakończyć konsekwencjami służbowymi. To samo dotyczy samochodów strażackich. Jadąc do akcji muszą używać sygnałów dźwiękowych i świetlnych nawet w środku nocy, ponieważ tylko używając sygnałów są one traktowane, jako pojazdy uprzywilejowane. A często się zdarza, że strażacy jadą do wezwania zamiast karetki pogotowia ratunkowego.
Dariusz Jaranowski zapytał o parking przy przejeździe kolejowym na ul. Witosa i czy można oznaczyć to miejsce?
Mariusz Szlosarczyk odpowiedział, że jest to teren prywatny.
Stanisław Kóska prosił o informację o dyżurach dzielnicowego.
Sołtys odpowiedział, że jest nim Krzysztof Jarczok i pełni dyżury w czwartki co drugi tydzień w godzinach od 15.00 do 16.00. Jest informacja na drzwiach wejściowych do Domu Gromadzkiego.
Wójt poinformował, że w Magazynie Gminnym oraz na portalach internetowych będzie komunikat w tej sprawie.
Jerzy Zużałek poprosił o rozeznanie możliwości założenia nagłośnienia w hali sportowej. Odbywają się tam szkolne imprezy, dzieci przygotowują się do występów, ale widzowie niewiele rozumieją z tego co się dzieje na scenie. Zapytał również o budynek UKS Set Kaniów.
Wójt odpowiedział, że zostanie przeprowadzona analiza sposobu montażu profesjonalnego nagłośnienia, a co do zaplecza dla UKS Set to na pewno zawodniczki i zawodnicy, którzy zdobywają laury na zawodach rangi mistrzostw Polski, Europy i Świata zasługują na godne warunki.
Grzegorz Hamerlak zapytał jakiej jakości jest woda z Przedsiębiorstwa Aqua?
Wójt odpowiedział, że otrzymujemy 100 % produkt. Jest to ta sama woda, jaką piją mieszkańcy Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic i innych miejscowości, które zaopatruje Aqua.
Mariusz Szlosarczyk dodał, że w naszej gminie jest 6 punktów, gdzie Sanepid przeprowadza kontrole jakości wody.
Roman Sas zwrócił uwagę na konieczność ochrony ujęcia wody pitnej. Jego zdaniem nie jest ona w naszej gminie dostateczna.
Poparł go Leszek Ochman. Powinniśmy robić wszystko, aby można było korzystać z własnego ujęcia wody pitnej. Wyraził obawę, że bez zmiany technologii wydobywania żwiru i zbliżanie się żwirowni w pobliże kąpieliska i ujęcia wody spowoduje pozbawienie wody w tych akwenach.
Grzegorz Boboń odpowiedział, że w nowym polu żwir ma być wydobywany przy zastosowaniu innej technologii.
Komisja skrutacyjna ogłosiła, że jest gotowa poinformować o wynikach wyborów rady sołeckiej. I tak: wydano kart do głosowania – 40, głosów ważnych oddano 39, nieważnych 1. Poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów: Wiesław Drąg – 25, Krzysztof Gałuszka – 32, Kacper Głąb – 27, Jakub Kołoczek – 28, Łukasz Pękala – 20, Piotr Semaniak – 32, Zdzisław Tomala – 26.
Członkami rady sołeckiej wybrani zostali: Wiesław Drąg, Krzysztof Gałuszka, Kacper Głąb, Jakub Kołoczek, Piotr Semaniak i Zdzisław Tomala.
Odczytano Uchwałę nr 2 o wyborze rady sołeckiej i jej składzie osobowym. Została ona przyjęta jednogłośnie.
Grzegorz Boboń pogratulował wyboru członkom rady soleckiej i zapewnił o swojej gotowości do współpracy wraz z Radą i Urzędem gminy w realizacji zamierzeń, jakie rada sołecka będzie podejmować.
Wobec braku innych głosów przewodniczący zebrania, Jacek Jonkisz również pogratulował wyboru sołtysowi i radzie sołeckiej, podziękował za obecność, za udział w dyskusji i głosowaniach i zakończył zebranie.
Do góry