Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Plastyczne sukcesy naszych mieszkanek

24. 05. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 420
Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej k/Żywca był organizatorem I Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Na Szczycie - im. Mietka Krzaka”. Jego celem było rozbudzanie i poszerzanie wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych szeroko rozumianych zainteresowań plastycznych ze szczególnym ukierunkowaniem na poznanie folkloru i sztuki ludowej. Ideą konkursu było również zwrócenie uwagi jego uczestnikom na otaczające nas piękno krajobrazu beskidzkiego i przemiany, jakie w nim zachodzą. Mała Beskidzka Ojczyzna, jej życie codzienne, obraz teraźniejszy i miniony, to główna inspiracja, jaką organizatorzy proponowali uczestnikom konkursu w tworzeniu ich prac.
Konkurs miał charakter interdyscyplinarny i integracyjny (adresowany był również do osób niepełnosprawnych). Organizatorom zależało, aby był swego rodzaju przeglądem twórczości amatorskiej tematycznie związanej z Beskidami.
Z powodzeniem wzięły w nim udział uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie.
W kategorii „Wyklejanka”, w grupie wiekowej 13-15 lat I miejsce zdobyła Laura Nawrocka.
W kategorii „Malarstwo na szkle”, grupa wiekowa 10-12 lat - II miejsce zajęła Lena Wojtyła.
Kategoria „Wyklejanka” - 13-15lat - III miejsce zajęła Zuzanna Urbańczyk. W tej samej kategorii wyróżnienie odebrała również Liliana Cal.
Serdeczne gratulacje! Do konkursu uczennice przygotowała pani Magdalena Sierant.
Z kolei w kategorii „Malarstwo na płótnie” w grupie wiekowej „18+” na I miejscu znalazła się mieszkanka Janowic, Bogumiła Durtan.

Pani Bogumiła Klimas-Durtan tworzy naturalistyczne pejzaże z dokładnością każdego szczegółu. Pasjonuje się głównie malarstwem olejnym, jednak swobodnie posługuje się również akwarelą czy suchym pastelem.
Jej miłością jest ponadto decoupage. Pasję malarstwa odkryła w niej wiele lat temu Waleria Owczarz. Jak sama mówi: „zawsze towarzyszył mi zmysł artystyczny – a to przy aranżacji wnętrza domu, ogrodu, ale malowanie to dla mnie przygoda i dżungla, cały czas coś odkrywam. Daje mi to dużą radość, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, ile jeszcze przede mną”.
Swoją artystyczną drogę kształtuje w Grupie Plastyków „Jaskółka”.
Do góry