Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Nowe odkrycia w bestwińskiej świątyni

19. 01. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 924

Na fragmenty późnorenesansowej polichromii z 1597 r. natrafili naukowcy zaangażowani w konserwatorsko-restauratorskie przedsięwzięcie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich specjalistów, którzy krok po kroku odsłaniają system późnorenesansowej dekoracji bestwińskiej świątyni.

Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, nowe odkrycia, podobnie jak ornamenty roślinno-kwiatowe odsłonięte wcześniej w prezbiterium, „świadczą o bardzo biegłej ręce artysty”. „Równocześnie odsłonięte polichromie ukazują, jak bardzo mocno średniowieczny system dekorowania wnętrz kościołów był obecny pod koniec XVI w.” – wyjaśnił i przyznał, że na podstawie obecnie odsłoniętych fragmentów polichromii można już powoli rekonstruować przebieg dekoracji we wnętrzu nawy.

„Na ścianie tęczowej wyobrażono scenę Sądu Ostatecznego, o czym świadczy widoczne z prawej strony łuku tęczowego wyobrażenie spadającego diabła. Poniżej zachowała się malarska dekoracja w formie rozpiętego baldachimu stanowiąca część ołtarza bocznego” – wskazał. W jego opinii, w przeszłości mógł być w tym miejscu zawieszony obraz kultowy lub znajdowało się cyborium na Najświętszy Sakrament.

Więcej: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/nowe-odkrycia-w-bestwinskiej-swiatyni/

Do góry