Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Barbórka'2018 - niech żyje nam górniczy stan!

18. 12. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 811
 
 
 
 
 
Gmina Bestwina, a zwłaszcza sołectwo Kaniów od prawie 118 lat związana jest z górnictwem. Kilka pokoleń naszych mieszkańców pracowało i w dalszym ciągu pracuje w górnictwie, nie tylko w kopalni „Silesia”, ale również w innych, w tym czeskich i hiszpańskich. Górnictwo wywarło również niemały wpływ na wygląd północnych rejonów naszej gminy, ma także znaczenie dla jej budżetu. Wielu mieszkańców, niestety, straciło również życie na posterunku pracy, czy też w wyniku wypadku pod ziemią. Pamiętamy tragiczne katastrofy: w 1974 roku śmierć poniosło 34 pracowników, w 1979 w podziemnym pożarze zginęło 22 górników.
Każdego roku we wszystkich kościołach odbywają się msze św. ku czci Patronki Górników, św. Barbarze, w których uczestniczą górnicy ze swoimi rodzinami, aby podziękować Patronce za całoroczną opiekę i prosić o nią na kolejne lata. Nie inaczej jest w tym roku. Przedszkolaki i dzieci szkolne zapraszają z kolei swoich rodziców, dziadków, pracujące rodzeństwo na uroczyste akademie.
W kopalniach obchody górniczego święta trwają znacznie dłużej, a to za sprawą organizowanych biesiad, karczm piwnych, zabaw i oficjalnych akademii.
W naszej najbliższej kopalni, w Przedsiębiorstwie Górniczym SILESIA, najwcześniej obchody Barbórki’2018 rozpoczął 16 listopada Związek Zawodowy „KADRA” organizując XXXVI Spotkanie Gwarków, a następnie 30 listopada Babski Comber. Wówczas też przedstawiciele służb mundurowych z Jednostki Wojskowej Agat, Marynarki Wojennej z Gdyni, Portowej Straży Pożarnej z Gdańska, Policji i Straży Granicznej zaproszeni na Spotkanie Gwarków złożyli hołd poległym górnikom składając pod pomnikiem kwiaty i zapalając znicze.


Związek Zawodowy Górników w Polsce zorganizował 24 listopada Zabawę Górniczą, a NSZZ „Solidarność” 3 grudnia XIX Karczmę Piwną.
Oficjalne uroczystości organizowane przez Dyrekcję PG SILESIA Sp. z o.o. rozpoczęły się od złożenia przez występujące w pełnej gali kierownictwo kopalni i Organizacje Związkowe wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w poniedziałek, 3 grudnia. Akademia, w czasie której Dyrekcja PG SILESIA podziękuję swoim Pracownikom za całoroczny trud i uhonoruje najbardziej zasłużonych odznaczeniami odbędzie się 7 grudnia.
Organizacje Związkowe zorganizowały ponadto kolejne złożenie hołdu poległym górnikom we wtorek, 4 grudnia, z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry górniczej, składając wieńce i zapalając znicze pod pomnikiem, a następnie uczestnicząc w przemarszu do kościoła pw. Św. Barbary, aby podziękować swojej Patronce za całoroczną opiekę.
Niech żyje na górniczy stan!

Do góry