Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Wybory samorządowe'2018 - przypomnienie najważniejszych informacji

18. 10. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1453
W niedzielę, 21 października, będziemy wybierać radnych do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.
W gminach do 20 tys. mieszkańców w wyborach do rad gmin mamy jednomandatowe okręgi wyborcze. W każdym z okręgów wybieramy jednego radnego. W gminie Bestwina  jest ich 15. W Radzie Powiatu Bielskiego zasiądzie 29 radnych, w Sejmiku Województwa Śląskiego – 45 radnych.
W wyborach do rad powiatów wyborca głosuje tylko na określoną listę kandydatów, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list.
Wybory do sejmików wojewódzkich przebiegają zgodnie z takimi samymi przepisami, jak w przypadku wyborów do rad powiatu - zastosowanie ma tworzenie okręgów wielomandatowych oraz system proporcjonalny, a także 5-procentowy próg wyborczy. W jednym okręgu wyborczym, za jaki uznaje się jeden powiat bądź jego część, wybiera się od 5 do 15 radnych.
W wyborach wójta wygrywa ten kandydat, który zdobył najwięcej głosów w okręgu wyborczym i jednocześnie uzyskał ponad 50% wszystkich ważnie oddanych głosów. W przypadku gminy Bestwina jest tylko jeden kandydat, więc głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku X obok TAK lub obok NIE. I w tym wypadku, aby zostać wybranym kluczowe jest uzyskanie 50 % + 1 na TAK.
Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00. W gminie Bestwina mieszczą się one:
 - okręg nr 1: Bestwina - Dom Strażaka, ul. Kościelna 41: Buczyna, Dolna, Gen. Hallera, Gen. Kustronia, Gen. Sikorskiego, Godynia, Gołębnik, Gospodarska, Graniczna, Kościelna, Ludowa, Mjr. Sucharskiego, Młyńska, Ogrodnicza, Okrężna, Plebańska, Pod Magówką, Podkępie, Polna, Rzeczna, Sokołów, Spokojna, Starowiejska, Widokowa, Wielodroga, Witosa, Zacisze, Zaułek, prawa strona ul. Krakowskiej od nr 2 do granicy sołectwa (numery parzyste) oraz lewa strona ul. Krakowskiej od nr 7 do skrzyżowania z ul. Janowicką (numery nieparzyste), lewa strona ul. Janowickiej do granicy sołectwa (numery nieparzyste).
- okręg nr 2: Bestwina - Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 11; lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych: Akacjowa, Bestwińska, Bialska, Brzozowa, Chabrowa, Cyprysowa, Górska, Groszkowa, Jaworowa, Jesionowa, Jodłowa, Kąty, Konopnickiej, Kwiatowa, Leszczynowa, Leśna, Lipowa, Maków, Obca, Odległa, Ofiar Wojny, Podleska, Podzamcze, Pogodna, Prusa, Sienkiewicza, Sosnowa, Studziennik, Szkolna, Świerkowa,
Wydrzyniec, Zielona, prawa strona ul. Janowickiej do granicy sołectwa (numery parzyste), lewa strona ulicy Krakowskiej od nr 95 do nr 181 (numery nieparzyste).
- okręg nr 3: Bestwinka - Szkoła Podstawowa, Bestwinka ul. Dworkowa 3, 43 - 512 Bestwina; lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych: obwód głosowania stanowi całe sołectwo Bestwinka.
- okręg nr 4: Janowice - Szkoła Podstawowa, Janowice ul. Korczaka 2: obwód głosowania stanowi całe sołectwo Janowice.
- okręg nr 5: Kaniów - Szkoła Podstawowa, ul. Batalionów Chłopskich 15: Batalionów Chłopskich, Czechowicka, Dębowa, Dworska, Wodna (była Firganka), Furczyka, Wędkarska (była Gawlików), Osiedlowa (była Hamerlaka), Jagodowa, Krzywolaków, Ks. Wieczorka, Kóski, Ludowa, Malinowa, Młyńska, Modra, Myśliwska, Olchowa, Poziomkowa, Rogowa, Rybacka, Żwirowa.
- okręg nr 6: Kaniów - Szkoła Podstawowa, ul. Batalionów Chłopskich 15 (sala gimnastyczna); lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych: Bażancia, Bociania, Dankowicka, Głębokie, Grobel Borowa, Jawiszowicka, Jemioły, Łabędzia, Mirowska, Nad Łękawką, Parkowa, Podpolec, Sarnia, Słoneczna, Sosnowicka, Stawowa, Św. Floriana, Torowa, Wiślana, Witosa, Zgody.
Do góry