Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

09. 01. 31
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5991

Image30 stycznia Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej gościło twórców, animatorów i działaczy kultury na tradycyjnym, noworocznym spotkaniu. Wśród gości znaleźli się m.in. Starosta Bielski Andrzej Płonka, przewodniczący rady Powiatu Roman Migdał,  radni Rady Powiatu Bielskiego, burmistrzowie i wójtowie gmin naszego powiatu, dyrektorzy placówek kultury oraz członkowie stowarzyszeń działających na rzecz kultury.
Spotkanie rozpoczął występ Zespołu Wokalnego Allegro z Bestwiny. Słowo wstępne wygłosił pan Bogdan Kocurek, który zaprosił gospodarza spotkania Pana Starostę Bielskiego Andrzeja Płonkę do okolicznościowego wystąpienia. Starosta gorąco podziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do tworzenia i rozwoju kultury na terenie naszego powiatu.
Następnie przyszedł czas na wręczenie wyróżnień animatorom i twórcom kultury.
W tym roku wyróżnienie otrzymali: Barbara Bielaczyc, Krzysztof Wieczerzak, Gabriela Grabka – Grzechynia, Rafał Główka, Mateusz Kurowski, Teresa Nycz oraz Tymoteusz Król. Wśród wyróżnionych znaleźli się także przedstawiciele naszej gminy, a mianowicie:
ImageMagdalena Wodniak – Foksińska  - instruktor zespołu Allegro, który od 7 lat działa przy Centrum Kultury w Bestwinie, organizatorka wielu koncertów m.in. z okazji obchodów Dnia Papieskiego, Przeglądów Pieśni Patriotycznej, koncertów kolęd, jak również występów podczas imprez lokalnych, inicjatorka działającej od 3 lat przy Centrum kultury sekcji nauki gry na flecie poprzecznym.

ImageAndrzej Wojtyła - członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, od  2008 r. kustosz Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie,  podczas swej kilkumiesięcznej pracy zorganizował m.in. benefis twórców ludowych Marii i Czesława Kubików, którzy zaprezentowali haft i rzeźbę, benefis Rozalii i Józefa Szypułów, którzy zachwycili malarstwem na szkle oraz rzeźbą a także spotkania z autorem książki „Stroje ludowe na Żywiecczyźnie”, Janem Gąsiorkiem, organizator Bestwińskich Spotkań Socjologicznych,  których tematyką są szeroko rozumiane kwestie społeczne, pod jego redakcją ukazała się praca zbiorowa pt. „Procesy aktywizacji i rozwoju na poziomie lokalnym”.

ImagePodczas spotkania, pan Starosta wręczył także podziękowania za podejmowane inicjatywy w dziedzinie kultury na terenie powiatu bielskiego i współpracę przy organizacji imprez powiatowych. Szczególne podziękowania otrzymali: Sabina Bugaj, Teresa Wykręt, Zofia Górna, Ewa Troneczek, Wanda Gryboś – Szynel, Zarząd Bielskiej Telewizji oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwinie, pani Jadwiga Ozimina, aktywnie działająca na rzecz kultywowania tradycji kuchni regionalnej za współorganizację VII  Edycji Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „Kulturalne Dziedzictwo” w 2008 roku.

09. 01. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6281

 W czwartek, 29 stycznia br., na sali gimnastycznej SP i Gimnazjum w Bestwince  odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej „Dzikich Drużyn” o Puchar Wójta Gminy Bestwina zorganizowany przez Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Bestwinie oraz UKS  The Best Bestwinka. W zawodach wzięło udział 8 zespołów, które walczyły w dwóch kategoriach wiekowych. Tradycją tej imprezy jest bardzo duża inwencja twórcza przy tworzeniu nazw dla swoich drużyn. Oto szczegółowe wyniki :
Grupa młodsza ( uczniowie szkół podstawowych):
I miejsce : „ Anty Legia”

w składzie: Adrian  Miroski, Maciej Kosmaty, Bartosz Prymula, Wojciech Wilczek, Paweł Dudek
II miejsce: „ Pogromcy”
w składzie: Paweł Olek, Wojciech Tomaszczyk, Konrad Markiel, Michał Kujawa, Mateusz Kujawa, Sebastian Olek
III miejsce: „ The Reds”
w składzie: Maciej Bończak, Maciej Szotek, Dawid Słowik, Kamil Wójtowicz
Poza podium znalazły się „ Czerwone Diabły” oraz „ The Blues”.  
Królem strzelców został zdobywca 17 bramek  Bartosz Prymula.
Grupa starsza (uczniowie gimnazjum):
I miejsce: „ Bułka od Roja”
w składzie: Rafał Dawidek, Patryk Puczka, Adrian Markiel, Damian Fiołek
II miejsce: „ Tibijczycy”
w składzie: Robert Puczka, Konrad Januła, Dawid Walecki, Wojciech Roj.
III miejsce: „Święci”
w składzie: Tomasz Janusz, Dawid Brzeźniak, Patryk Ciućka, Mateusz Ryś.

Ogółem w imprezie wzięło udział  45 młodych piłkarzy z  terenu gminy Bestwina.  Wszystkim uczestnikom nagrody wręczył pan Artur Beniowski, zastępca wójta gminy Bestwina.

09. 01. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6310
   Jest tradycją, że na początku roku Pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie dokonuje podsumowania całorocznej działalności i wręcza nagrody najlepszym czytelnikom. Nie inaczej było i tym razem. 28 stycznia  br Pani Teresa Lewczak przedstawiła przybyłym gościom i najwierniejszym czytelnikom kilka danych z życia Biblioteki. Czytelnicze spotkanie wykorzystano także do wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego  „Wspomnienia z wakacji” organizowanego przez Magazyn Gminny i Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
Wśród gości obecni byli: wójt Stefan Wodniak, zastępca wójta Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek, radni: Danuta Kubik, Benedykt Kohut, Jerzy Stanclik, Łukasz Furczyk, Andrzej Wojtyła, honorowi obywatele gminy Bestwina: Waleria Owczarz i Franciszek Maga, redaktor naczelny Magazynu Gminnego Sławomir Lewczak, czytelnicy i pracownicy Biblioteki.
   Należy zaznaczyć, że z roku na rok przybywa czytelników, zwiększa się liczba odwiedzin Biblioteki, coraz więcej osób uczestniczy w imprezach organizowanych przez Bibliotekę ( w Bestwinie i w jej filiach zlokalizowanych w każdym sołectwie). Z dużym uznaniem Pani dyrektor wyrażała się o fili w Janowicach, gdzie nastąpił prawie dwukrotny wzrost odwiedzin w stosunku do poprzedniego roku.
Księgozbiór Biblioteki wzbogacił się w 2008 roku o 1774 książek i liczy obecnie 65 607  woluminów.
Zasoby specjalne Biblioteki zwiększyły się o 238 jednostek, w obecnej chwili jest już 1487 egzemplarzy na różnych nośnikach ( CD, DVD, VHS, VCD, kasety magnetofonowe).
Każdy czytelnik przy pomocy komputera może sprawdzić, czy aktualnie jest dostępna pozycja, której poszukuje i  w której filii. Może także sprawdzić swoje konto czytelnicze. W każdej filii dostępne są stanowiska komputerowe, z których każdy czytelnik, jeśli chce skorzystać z komputera w celach edukacyjnych może to uczynić za darmo.
Więcej o dorobku Biblioteki można poczytać na stronie http://www.gbpbestwina.eu .
Najlepszymi czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej zostali:....czytaj w rozwinięciu:
Czytaj więcej
09. 01. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5755
 W dniu 27 stycznia br w Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Bestwince odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Bestwina. Oto najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach:
Chłopcy klasy I-III:
1.    Arkadiusz  Gawor
2.    Michał  Kraus
3.    Wojciech Cygan
Dziewczęta klasy IV-VI:
1.    Sonia  Mazur
2.    Monika Koczara
Chłopcy klasy IV-VI (zawodnicy zrzeszeni)
1.    Marek Gawor
2.    Amadeusz Golik
3.    Damian Wydmański
Chłopcy klasy IV-VI (zawodnicy niezrzeszeni):
1.    Marcin Tomaszczyk
2.    Wojciech Tomaszczyk
3.    Konrad Markiel
Dziewczęta Gimnazjum i Szkoły Średnie:
1.    Marta Niemczyk
2.    Katarzyna Molek
3.    Justyna Molek
Chłopcy Gimnazjum (zawodnicy zrzeszeni):
1.    Dawid Brzeźniak
2.    Maciej Niemczyk
3.    Piotr Kędzior
Chłopcy Gimnazjum (zawodnicy niezrzeszeni):
1.    Patryk Puczka
2.    Patryk Radwański
3.    Piotr Żyrek
Zwycięzcy otrzymali z rąk zastępcy wójta gminy Bestwina, pana Artura Beniowskiego, puchary, dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe,które ufundowało Centrum Kultury,Sportu i Rekreacji.
Organizatorzy  zapraszają na Turniej Piłki Nożnej Halowej „ Dzikich Drużyn” o Puchar Wójta Gminy Bestwina, który odbędzie się w najbliższy czwartek (29.01) w sali gimnastycznej w Bestwince, o godzinie 9:00 (szkoły podstawowe) od godziny 11:00 uczniowie gimnazjum.Sponsorem nagród również jest Centrum Kultury,Sportu i Rekreacji.
Zapraszamy!

Waldemar Fluder

09. 01. 27
Wpis dodał: Administrator
Odsłony: 5506

Walentynki stają się w Polsce z roku na rok coraz popularniejsze.

 Powszechniej znane od lat 90-tych, napotykały silny opór części społeczeństwa niechętnie patrzącego na wdrażanie w polską kulturę obcych zwyczajów. Niechęć wzbudzała głównie skomercjalizowana forma, w której się je podaje w krajach anglosaskich i z czego wzorce zaczął czerpać rodzimy przemysł.
Niemniej sama idea Święta Zakochanych (a może kochających?) jest sympatyczna.
Może tylko kolejnego zezowatego pluszaka z uczepionym plastikowym serduszkiem warto zamienić na urodziwy owoc czy jedną pąsową różę, a kiczowatą kartkę czy SMS'a zastąpić prawdziwą poezją?
I chociaż wartości uniwersalne jakimi są miłość i przyjaźń pielęgnować należy stale, bez szukania pretekstu dla słowa "kocham", dlaczego nie zaakceptować dnia okazywania uczuć?
Wszak łakną ich wszyscy, niezależnie kto i w jakim dniu im patronuje. W dniu świętego Walentego wyrażanie uczuć ma charakter świąteczny, a zwyczaj choć przypisywany głównie zakochanym, obejmuje okazywanie ich także osobom tej samej płci a kochanym.
Drobne symboliczne prezenciki zwane Walentynkami ofiarowuje się zwykle anonimowo, na pamiątkę legendy podpisując jedynie "Twój Walenty" czy "Twoja Walentynka".

Portal www.gminabestwina.info udostępnia z okazji Walentynek specjalną stronę, na której zakochani mogą sobie składać życzenia - aby zobaczyć stronę kliknij tutaj. Ale to nie wszystko… na autorkę czy też autora najbardziej oryginalnych życzeń czeka romantyczna kolacja we dwoje w Willi Eureka w Czechowicach – Dziedzicach. Jeśli autorem będzie osoba nieletnia lub też miejsce zamieszkania uniemożliwi jej skorzystanie z zaproszenia do Willi Eureka otrzyma od portalu odtwarzacz MP3 Creative 1 GB.

Konkursowe życzenia należy nadsyłać do 12 lutego. Po tym terminie nadal będzie można składać życzenia, ale nie wezmą już one udziału w konkursie.
W mailu proszę podać również swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu (tylko i wyłącznie do wiadomości administratora), aby w przypadku wygranej można było się  szybko skontaktować.

Czytaj więcej
09. 01. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6119

"Bo z babcią jest słodko,świat pachnie szarlotką…"

 Nie tylko przedszkolaki mają swoje babcie i swoich dziadków.
23 stycznia br., czyli dzień później niż przedszkolaki, do sali OSP w Kaniowie zaprosili swoich dziadków  z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie klas młodszych szkoły podstawowej. W swoim programie zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce obchodzonego święta oraz wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Nad całością programu czuwały wychowawczynie: p.Grażyna Sikora, p.Beata Kozioł, p.Bożena Mleczko, p.Elżbieta Stec. Występ uświetnił także chór szkolny oraz zespół „Pikolo”, prowadzony przez p.Urszulę Szkucik-Jagiełka. O słodki poczęstunek dla zebranych licznie gości zadbali rodzice.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kóska - Beniowska

09. 01. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5789
 Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie zaprasza do Czytelni GBP w dniu 28 stycznia 2009 roku o godzinie 15.00  na tradycyjne noworoczne spotkanie czytelnicze.  
W programie:
•    Podsumowanie działalności biblioteki w 2008 roku
•    Nagrody dla Wzorowych Czytelników
•    Wystawa „Edward Lutczyn w Bestwinie”
•    Spotkanie przy kawie lub herbacie a także
* rozdanie nagród w konkursie fotograficznym Wspomnienia z wakacji, który był organizowany przez Magazyn Gminny.

09. 01. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5878

W LKS Bestwina przed południem, a w KS Bestwinka po południu odbyły się zebrania wyborcze i sprawozdawcze z działalności zarządów tych klubów.
Na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w LKS Bestwina gościli: wójt Stefan Wodniak, z-ca wójta Artur Beniowski oraz radni: Jerzy Stanclik i Benedykt Kohut. Zebraniu przewodniczył Jerzy Stasicki.
Ustępujący zarząd jednogłośnie uzyskał absolutorium za działalność w czasie całej kadencji i w roku sprawozdawczym.
Dokonano wyboru nowego zarządu na czele którego w dalszym ciągu stał będzie dotychczasowy prezes Adam Tomala. Funkcję I wiceprezesa powierzono Zbigniewowi Pokusie, a II z-cy prezesa Wacławowi Waliczkowi. Skarbnikiem został Stanisław Ochman, a sekretarzem Wojciech Goryczko.
Członkami zarządu zostali: Bogusław Stolarczyk, Grzegorz Boboń, Władysław Międzybrodzki, Marian Gac, Władysław Pokusa, Marek Firganek,Leon Pieczora. Do Komisji rewizyjnej wybrano: Władysława Adamusa, Józefa Wróbla i Grzegorza Stanclika.
 W KS Bestwinka odbyło się zebranie sprawozdawcze. Oprócz członków i sympatyków Klubu uczestniczyli w nim: z-ca wójta Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Zużałek, dyrektor CKSiR Grzegorz Boboń, radny Jacek Łuszczak, prezes OSP Józef Distel, przewodnicząca KGW Grażyna Ziobro.
Zebraniu przewodniczył Franciszek Stawowczyk, a protokołował Jerzy Foksiński. Zebrani przyjęli jednogłośnie złożone przez prezesa Tadeusza Wróbla sprawozdanie i udzielili kierowanemu przez niego zarządowi absolutorium. W dyskusji podkreślano zasługi prezesa dla rozwoju bazy sportowej KS Bestwinka. W ostatnim czasie, min. cały czas dokonywana jest modernizacja pawilonu sportowego, wymieniono wszystkie okna, ocieplono budynek, podwyższono i zaadoptowano poddasze, wykonano kanalizację zewnętrzną, dokonano remontu boiska treningowego, wykonano na nim oświetlenie, a za sprawą Tomasza Kosmatego wykonano nagłośnienie obiektu. Dyskutowano także nad słabym zainteresowaniem uprawianiem sportu przez młodzież. Zdaniem dyskutantów zbyt małą uwagę poświęca się temu zagadnieniu w szkołach, obiekty sportowe przy szkołach nie są wykorzystywane do uprawiania sportu przez uczniów, zbyt mało jest zajęć SKS.
Na zakończenie zebrania przyjęto plan pracy na 2009 rok, a w nim, min. kontynuację szkolenia dzieci, młodzieży i seniorów, przesunięcie płyty boiska głównego o 3 metry w kierunku zachodnim, wykonanie chodnika od strony wschodniej, ogrodzenie i wykonanie piłko-chwytów na boisku treningowym od strony zachodniej, dalsza modernizację pawilonu, wykonanie elewacji, organizację turniejów i festynów, angażowanie społeczeństwa na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu.

09. 01. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5711
 23 stycznia w Starostwie Powiatowym odbyło się coroczne spotkanie powiatowych władz z ludźmi środowiska sportowego.
W gronie wyróżnionych sportowców, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki znaleźli się zawodnicy UKS Set Kaniów (kajak-polo) – Kamila Bujnicka, Marzena Wala, Arkadiusz Pilarz, Łukasz Pilarz i Paweł Michalec
(na zdjęciu odbiera statuetkę z rąk starosty bielskiego).
Nie zapomniano oczywiście o pracy klubowych trenerów, którym także przyznano odznaczenia.    
22 stycznia w Domu Kultury KWK "Silesia" odbyła się tradycyjna Gala Sportu organizowana wspólnie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Dom Kultury oraz Gazetę Czechowicką. Wśród najlepszych sportowców roku ubiegłego uznanie czytelników znalazł Łukasz Pilarz – zawodnik UKS Set Kaniów, reprezentant Polski w drużynie U-21 w kajak polo, zdobywca 5 miejsca z drużyną na Mistrzostwach Świata, które miały miejsce w ubiegłym roku w Kanadzie.W plebiscycie czytelników Gazety Czechowickiej zajął on trzecie miejsce.
 Na scenie w czasie czechowickiej Gali Sportu można było również zobaczyć innych członków naszej gminnej społeczności odbierających nagrody za osiągnięcia sportowe. Tomasz Zużałek i Czesław Jonkisz wystąpili razem ze swoimi wychowankami, trenującymi piłkę nożną w MRKS Czechowice - Dziedzice (roczniki 1996 - 1998 jeden trener i 1994 -1994 drugi).
Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych.
09. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6175
 22 stycznia br. sala Domu Strażaka we Kaniowie wypełniła się po  brzegi. Stało się to za sprawą kaniowskich przedszkolaków, które zaprosiły swoje babcie i dziadków na inscenizację Calineczki oraz ciasteczko z kawą i herbatą.
Witając babcie i dziadków pani Anna Okruta – z-ca dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie przekazała od dzieci życzenia wszystkiego co w życiu najlepsze, a zwłaszcza zdrowia i sił i skierowała podziękowania do pani Adamaszek i Semaniak za przygotowanie kostiumów, w których dzieci zaprezentowały na scenie swój program. A trzeba przyznać, że było co podziwiać i to nie tylko stroje, ale również kunszt młodych aktorów.
Każda scena oklaskiwana była gromkimi brawami, a na koniec wspólnie odśpiewano Sto lat....Wnuczki śpiewały dla babć i dziadków a dziadkowie dla swoich wnucząt i ich wychowawczyń, dziękując im w ten sposób za te niezwykłe chwile wzruszenia...niejeden dziadek, niejedna babcia ukradkiem ocierała bowiem łezkę obserwując i podziwiając występ swojej pociechy.
W Galerii można już oglądać zdjęcia z tej miłej uroczystości.

Do góry