Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Protokół z zebrania wiejskiego w Bestwince

14. 10. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5139

12 października 2014 roku w budynku OSP Bestwinka odbyło się zebranie wiejskie. Sołtys Grzegorz Gawęda przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: wójt Artur Beniowski, jego zastępca Stanisław Wojtczak, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Zużałek, prezes „Kombestu” Wacław Waliczek, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji i radny powiatowy Grzegorz Boboń, szefowa KGW Halina Lasota, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Danuta Tekieli-Herman, radny powiatowy Józef Maziarz, dyrektor ZSP w Janowicach Urszula Kal, prezes OSP Józef Distel, redaktor Magazynu Gminnego Sławomir Lewczak, sołtysi z Bestwiny, Kaniowa i Janowic oraz Marian Firganek i Łukasz Greń ze spółki wodnej. Protokolantem została Wioleta Kałuska, a w skład komisji uchwał i wniosków weszli: Aneta Górna, Piotr Komór i Tomasz Danielczyk.
Następnie zaprezentowali się kandydaci na radnych. Danuta Kubik przedstawiła osoby, które będą się ubiegać o mandat z komitetu Wspólnota i Postęp. Na liście kandydatów na radnych gminy znajdą się: Łukasz Greń, mieszkaniec ul. Pastwiskowej i Krzysztof Wróbel, mieszkaniec ul. Sportowej.
Na liście PiS-u, którą zaprezentował Jan Stanclik, znajdą się: Piotr Chmielniak, mieszkający przy ul. Rzecznej i Władysław Gawęda, mieszkaniec ul. Dworkowej. Wymienił też po kolei kogo, oprócz niego, zobaczymy na liście do powiatu.
Andrzej Wojtyła zaprezentował kandydata na radnego gminnego z KWW Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy, którym będzie Paweł Kędzior, mieszkający przy ul. Gandora.
Józef Maziarz zaprezentował komitet Rodzina Prawo Wspólnota. Powiedział, że do powiatu kandydować będą, oprócz niego: Dominik Puda i Urszula Kal.
Wójt zaprezentował kandydatów do rady powiatu, startujących z listy PSL. Będą nimi Grzegorz Gawęda i Marek Pękala.
Następnie na życzenie mieszkańców radni z Bestwinki podsumowali mijającą kadencję, wymieniając, co udało się wykonać. Głos zabrał wójt, przypominając wykonane prace od 2012 roku i przedstawiając plan na przyszłość. Wymienił, że w ostatnich latach udało się wybudować dodatkowy zbiornik wody pitnej, rozwinięto tereny byłej żwirowni, tworząc tam miejsce odpoczynku i rekreacji, wybudowano salę gimnastyczną w Kaniowie, a Bestwinka w 98 procentach jest skanalizowana. Wymienił wyremontowane drogi – w tym roku była to ul. Braci Dudów. Wspomniał, że dodatkowo na prośbę mieszkańców wykonano trzy przepusty. Dodał, że gmina dołożyła pieniądze na zakup samochodu dla straży pożarnej, wybudowano plac zabaw przy szkole, powstał chodnik przy ul. Witosa. Przypomniał, że na ulotce wyborczej sprzed kilku lat napisał, że będzie współpracował ze stowarzyszeniami i organizacjami na terenie gminy, co, jego zdaniem, nastąpiło. Dodał, że rozpoczęto oświetlanie ulic, m.in. Pastwiskowej w Bestwince (prace zaczną się za kilka dni). Powiedział, że odbyła się też wizja w terenie w sprawie rowu przy ul. Magi, wykonano rów przy ul. Sportowej (od Dworkowej w kierunku mostku), jest podpisana umowa na asfaltowanie ul. Gandora bocznej, wkrótce okaże się jak będzie wyglądało rozdanie pieniędzy unijnych i jakie to będą kwoty. Gmina wiąże z tym plany termomodernizacji ZSP w Bestwince. Poinformował, że 30 października o godz. 16 w budynku OSP w Dankowicach odbędzie się zebranie z udziałem spółek wodnych i Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych m.in. w sprawie rzeki Łękawka.
W najbliższej kadencji (jeśli zostanie wójtem) planuje na bieżąco remontować drogi gminne. Kolejną najbardziej wymagającą remontu jest jego zdaniem ul. Magi, a inne to: Rzeczna, Pastwiskowa, Ślosarczyka. Planuje też na bieżąco dofinansowywać remonty dróg powiatowych. Powiedział też, że w ostatnim czasie aura nie sprzyjała i gmina musi ponieść koszty usunięcia skutków nawałnic. Gmina planuje ponadto wykonać kanał ulgi w rejonie cegielni w Bestwinie i stara się o dofinansowanie na ten cel. W planach jest też wykonanie przepustu pod ul. Młyńską. Dodał, że wiele spraw jest zaniedbanych przez nas samych – zasypane rowy, wykonane na tych terenach miejsca parkingowe itp. Powiedział, że za jego kadencji nie wydano ani jednej zgody na zasypanie rowu i przestrzegł przed takimi działaniami. Powiedział, że jego zdaniem Młynówka powinna biec wzdłuż ul. Sportowej do torów, a następnie skierowana do rzeki Łękawki. Wymagać to będzie przebudowy mostków i wymiany rur na szersze, a także zgody kolei.
Podczas dyskusji głos zabrał Stanisław Znojek, mieszkaniec ul. Olchowej. Powiedział, że do 2009 roku jego posesja nigdy nie była zalana, a teraz następuje to kilka razy do roku. Przypomniał, że rów przydrożny wymaga tam regularnego czyszczenia. W tej sprawie napisał kilka pism do Urzędu Gminy, ale rów był tylko raz czyszczony w ubiegłym roku, a w tym nie nastąpiło to ani razu. Dodał, że  oczekuje, iż w tej sprawie zacznie się coś dziać. Zawnioskował, aby ktoś zajął się kompleksowym projektem odwodnienia tego rejonu. Wójt powiedział, że nie przypomina sobie, aby mieszkaniec był kiedyś u niego osobiście. Dodał, że rów jest czyszczony kilka razy, co potwierdził Wacław Waliczek. Mieszkaniec upierał się, że w tym roku rów nie został wyczyszczony i poprosił o sprawdzenie, czy wydano na ten cel środki finansowe, bo jeśli tak, sprawą powinien zająć się prokurator.
Zofia Gaździak przypomniała o konieczności wyczyszczenia rowu wzdłuż raju. Stanisław Kóska zapytał, co z rowem biegnącym przez posesję p. Kosta (przy ul. Ślosarczyka), który chce go zasypać. Spółka wodna nie zgadza się na zasypanie go i wójt zapewnił, że p. Kost nie otrzyma zgody na takie działanie. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę, że podtapia ją woda płynąca z Młynówki. Pan Śpiewak powiedział, że powinien być ktoś, kto będzie miał klucze do regulacji tzw. jazu. Sołtys powiedział, że p. Domasik obiecała, że klucze zostaną dostarczone straży pożarnej, co nie nastąpiło do dziś.
Andrzej Czauderna powiedział, że należy rozwiązać sprawę parkingu przy szkole w Bestwince, bo jego zdaniem rada sołecka ani radni nic nie robią w tym zakresie. Zaproponował, aby odtworzyć mapkę wszystkich rowów odprowadzającą wody powierzchniowe przy dużych opadach i podzielić na te, które będzie czyściła spółka wodna, za które będzie odpowiadał urząd, a które będą utrzymywać mieszkańcy.
Danuta Tekieli-Herman powiedziała, że rodzice przywożąc swoje dzieci przed lekcjami, gdy wjeżdżają na teren szkoły, manewrują samochodami, stwarzając zagrożenie dla uczniów. Z tego powodu wprowadzono zakaz wjeżdżania na teren szkoły w określonych godzinach. Stanisław Wojtczak odniósł się do pomysłu zarurowania terenu przy ul. Dworkowej. Zwrócił uwagę, że są tam domy prywatne i nie jest to dobre rozwiązanie. Eugeniusz Kóska nie zgodził się z jego zdaniem. Danuta Kubik zaproponowała wybudowanie parkingu na terenie kółka rolniczego.
Pan Ślosarczyk przypomniał, że chciał sprzedać gminie parcelę w celu wybudowania parkingu, ale spotkał się z odmową. Złożył wniosek o budowę przejścia dla pieszych na wysokości ul. Młyńskiej bocznej. Stanisław Kóska poprosił, aby ktoś kontrolował jakość remontów cząstkowych dziur, które jego zdaniem pozostawiają wiele do życzenia. Zwrócił też uwagę, że pobocza przy ul. Ślosarczyka zostały wykoszone tylko raz, a potrzeby są większe. Marian Firganek powiedział, że w gminie jest 61 km rowów melioracyjnych, w związku, z czym niemożliwym jest wyczyszczenie wszystkich, które tego wymagają. Spółka wodna jest w stanie wyczyścić w ciągu 1 roku tylko 12 km. Ponadto w ogromnej liczbie gospodarstw zniszczone są urządzenia drenarskie. Na końcu zebrania dyskutowano na temat kółka rolniczego w Bestwince. Mieszkańcy proponowali, aby Urząd Gminy zagospodarował inaczej ten teren, ale władze tłumaczyły, że jedynie członkowie kółka rolniczego mogą podjąć działania w tym kierunku.
W zebraniu uczestniczyło 51 mieszkańców i zaproszeni goście.
Podczas zebrania przyjęto następujące wnioski:
1. Wyczyścić rowy i przepusty przy ul. Olchowej i Młyńskiej, a także kompleksowo zaprojektować odwodnienie w tym rejonie.
2. Kontrolować,  czy rowy są czyszczone.
3. Wymienić przepusty przy ul. św. Floriana.
4. Podsypać brzegi przy ul. Podpolec.
5. Wyjaśnić przez Urząd Gminy, czy OSP w Bestwince otrzymała od p. Domasik klucz do regulacji wody na tzw. jazie.
6. Odtworzyć na terenie całej gminy mapę rowów przepływowych.
7. Rozliczać raz w roku wszystkie wydatki.
8. Sprawdzać stan rowów przy drogach.
9. Naprawić Młynówkę od ul. Sportowej w stronę ul. św. Floriana.
10. Postawić lampę na skrzyżowaniu ul. Krótkiej i Zagrodnej.
11. Zabezpieczyć dotychczasowy rów Młynówki.
12. Rozwiązać sprawę parkingu przy szkole i powołać komitet w tej sprawie. Przeprowadzić rozmowy w celu zakupu przez gminę terenu pod budowę parkingu.
13. Wykonać przejście dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Młyńskiej i Witosa.
14. Odprowadzić wodę z ulic Pastwiskowej i Akacjowej.
15. Wyremontować ul. św. Floriana i chodnik przy niej.
16. Sprawdzić jakość łatania dziur na ul. Ślosarczyka.
Protokołowała: Wioleta Kałuska

Do góry