Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Odpady Segregowane

Więcej
11 lata 3 tygodni temu #2212 przez PaulMed
Odpady Segregowane was created by PaulMed
A już miało być tak fanie z tą segregacją, a jednak umarło.
Mam tutaj na myśli osoby starsze i biedniejsze z terenu naszej gminy. Bo to właśnie one będą miały problem z dostarczeniem posegregowanych odpadów do Kaniowa. Często nie mają samochodu, albo nie mogą już prowadzić samochodu. Pozostaje im zapłacić za transport, lub oddawać niesegregowane śmieci, za każdym razem muszą dopłacić do wywożonych odpadów. Szkoda, że Pan Przewodniczący nie poruszył tego tematu na spotkaniu z firmą wywożącą odpady z terenu naszej gminy.
Szkoda również, że nasi włodarze nie nie sprawdzili, jak problem odpadów wygląda u naszych sąsiadów, w krajach gdzie segregacja prowadzona jest od wielu lat. Może analiza problemu pomogłaby w stworzeniu odpowiedniej umowy wiążącej naszą gminę i firmę świadczącą usługi w dziedzinie utylizacji odpadów.
Tutaj podam przykład niemiecki:
Odpady segregowane odbierane są za darmo z posesji na terenach wiejskich, zaś odpady niesegregowane odbierane odpłatnie.
Na terenach miejskich odpady segregowane (papier, szkło, urządzenia elektroniczne i elektryczne) zbierane są do kontenerów usytuowanych w pewnych punktach miasta. Plastik, metal, gabaryt jest odbierany nieodpłatnie z posesji. Pozostałe śmieci wywożone są odpłatnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 3 tygodni temu #2213 przez danielek2002
Witam, zgadzam się tylko z pierwszą częścią zdania, a mianowicie, że "A już miało być tak fajnie z tą segregacją", z pozostałą częścią posta już nie, na dodatek nie umarło tylko rodzi się, niestety, w bólach.
Nie wiem, gdzie do tej pory byłeś i co czytałeś, ale proszę o wskazanie źródła informacji, konkretnego dowodu na to, że gdzieś obecnie, od 1 lipca, są gminy w których "Odpady segregowane odbierane są za darmo z posesji na terenach wiejskich, zaś odpady niesegregowane odbierane odpłatnie.
Na terenach miejskich odpady segregowane (papier, szkło, urządzenia elektroniczne i elektryczne) zbierane są do kontenerów usytuowanych w pewnych punktach miasta. Plastik, metal, gabaryt jest odbierany nieodpłatnie z posesji." - bardzo proszę, napisz.
Osoby starsze i biedniejsze nie muszą nigdzie jeździć, bo wszystko zostanie odebrane z ich posesji. Możliwość wywożenia odpadów do PSZOK to tylko alternatywa w przypadku, gdyby ktoś nie miał możliwości składowania większej ilości odpadów na swojej posesji do czasu odbioru odpadów przez firmę Operatus, albo np. ktoś był na wczasach w terminie odbioru i chce się pozbyć odpadów w danym momencie, więc może zawieźć do PSZOK, już o tym pisałem w innym miejscu.

Tylko nadzieja na smierc trzyma mnie jeszcze przy zyciu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 3 tygodni temu #2214 przez PaulMed
Replied by PaulMed on topic Odp: Odpady Segregowane
Na wstępie z całym szacunkiem proszę o czytanie postów przed ich komentowaniem.
Jak napisałem w swoim poprzednim poście jest to przykład z Niemiec i dotyczy Północnej Nadrenii i Westfalii.
Natomiast, jeżeli chodzi o odbiór odpadów segregowanych, to proszę o napisanie, jakim kolorem na ulotkach zaznaczone są terminy odbioru plastiku, papieru, metalu itp... Bo ja akurat takich terminów tam nie zauważyłem, oczywiście w moim poście chodziło o darmowy odbiór tych odpadów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 2 tygodni temu #2215 przez danielek2002
Nie pozostaje mi nic innego, jak przyznać się, że dałem plamę i przeprosić. Nie przypuszczałem jednak, no i nie doczytałem, że ubolewałeś iż nasi włodarze nie zapoznali się z problemem w Niemczech. Nasi włodarze zobowiązani są stosować polskie ustawy, a to o czym piszemy dotyczy ustawy z dnia 1 lipca 2011r, o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 152, poz. 897). Tak więc powinieneś posłać tam naszych posłów na wycieczkę :-).
Jakim kolorem na ulotkach zaznaczone są terminy odbioru plastiku, papieru, metalu itp...?
Odp.: Powyższe odpady zaliczane są do suchych, a więc kratka w kolorze żółtym.

Tylko nadzieja na smierc trzyma mnie jeszcze przy zyciu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 2 tygodni temu - 11 lata 2 tygodni temu #2216 przez tag
Replied by tag on topic Odp: Odpady Segregowane
Polskie ustawy są jak stodoły - pełno w nich zakamarków i różnych tajemnych przejść i wyjść co z resztą widać po rozwiązaniach w sposobach segregacji od przysłowiowego suche mokre popiół np Bielsko- Biała i Rudzica po segregowanie tych śmieci określanych jako segregowane na 9 sposobów co już zakrawa na kpinę.
KAŻDY zadeklarowany mieszkaniec ma zapłacić 8zł za śmieci posegregowane, ale już przy rozwożeniu worków dostarczano po jednym worku z koloru do dom ( budynek) niezależnie od liczby zadeklarowanych mieszkańców ( tak przynajmniej się domyślam z obserwacji w domu). Pal licho niebieski i zielony, ale przy obecnym zalewie plastikowych odpadów jeden żółty to stanowczo za mało - pewnie trzeba sobie gdzieś podskoczyć po te dodatkowe worki i może jakiegoś złocisza odpalić.
Ostatnia11 lata 2 tygodni temu edycja: tag od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 2 tygodni temu #2217 przez danielek2002
Za pierwszym razem firma zostawia po 1 worku. Jeśli w tym czasie jest ktoś obecny w domu może poprosić o więcej worków. Na co dzień można pobrać potrzebne worki w Urzędzie Gminy - p. nr 1. Kiedy firma będzie odbierać odpady to zostawi tyle pustych worków ile zabrała pełnych, a jeśli komuś i tak zabraknie zawsze może je pobrać w Urzędzie Gminy .... są one bezpłatne, opłatę za nie zawiera już stawka, która każdy z nas płaci.

Tylko nadzieja na smierc trzyma mnie jeszcze przy zyciu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.514 s.
Do góry