Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Sprzątali naszą małą Ojczyznę

24. 04. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 509
WislaWisla 1Wisla 2Dzień Ziemi (kalendarzowo obchodzony corocznie 22 kwietnia), jest czasem refleksji nad kondycją naszej planety i mobilizacji do działania na rzecz ochrony środowiska. Jedną z najbardziej widocznych i angażujących inicjatyw tego dnia są globalne, a także wiejskie czy miejskie akcje Sprzątania Świata, których celem jest oczyszczenie naszego otoczenia z odpadów i promowanie ekologicznego stylu życia. Obchody Dnia Ziemi są doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważne jest dbanie o środowisko. Coroczna akcja Sprzątania Świata integruje mieszkańców wokół wspólnego celu, jakim jest troska o czystość naszej wsi, miasta, dzielnicy czy osiedla.
W naszej gminie w takie akcje włączają się szkoły, od kilku lat z kolei inicjatorem sprzątania Wisły i Białej jest Piotr Postka – Postkajaki.pl. W tym roku z uwagi na brzydką pogodę włączyło się mniej osób niż we wcześniejszych akcjach, ale i tak we cztery osoby zebrano kontener śmieci, głównie plastików i opon. Ciekawostką jest, że znaleziono również drona.
Dzięki temu, że udało się odczytać kartę pamięci, pan Piotr zamieścił na Facebooku zdjęcie przypuszczalnego właściciela. Z kolei dzięki udostępnianiu tego zdjęcia przez inne osoby i prawidłowemu rozpoznaniu widocznej na zdjęciu osoby przez pana Marcina Kałuskiego z Kroniki Beskidzkiej udało się trafić do właściciela, którym okazał się być dziennikarz bielsko.tv. Jako ciekawostkę dodam, że dron został zagubiony 6 lat temu. Jeden z internautów napisał w komentarzu: „Teraz widać, że w przyrodzie nic nie ginie, dosłownie 😊” Dla właściciela była to zapewne spora niespodzianka.
W akcje sprzątania naszych małych Ojczyzn włączyła się również młodzież szkolna wraz z nauczycielami. Na Facebooku można znaleźć fotorelacje ze sprzątania Janowic, Bestwinki i Kaniowa.
Oprócz młodzieży i nauczycieli w akcje zaangażowali się również radni naszej gminy: Grzegorz Owczarz pomagał w transporcie śmieci wyciągniętych z Wisły, w Bestwince razem z dziećmi zbierała śmieci Magdalena Wizner, aktywnie uczestniczyła w sprzątaniu również pani sołtys, Teresa Paruch – Ryś.
Fotorelacja z Janowic TUTAJ
Do góry