Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Koronawirus: Lockdown. Lista nowych obostrzeń w całym kraju

21. 03. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 273
Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Rekomenduje też pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Obostrzenia przedstawił Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę, 17 marca
Od 20 marca do 9 kwietnia w całym kraju będą obowiązywać nowe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
* hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
* galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
* teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
* kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
* baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
* sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
* stoki narciarskie
* kluby fitness i siłownie
* obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Dodatkowo w klasach 1-3 od 20 marca do 9 kwietnia powraca nauka zdalna. Po tym okresie możliwy jest powrót do nauczania hybrydowego. Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą one funkcjonować.
W Święta Wielkanocne po pierwsze bezpieczeństwo
- Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej - niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę - apeluje Minister Zdrowia.
Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.
Decyzje w sprawie obostrzeń rząd podjął wspólnie z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, rekomenduje ograniczenie mobilności społecznej, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.
Jak jednak podkreślił podczas konferencji 17 marca minister Adam Niedzielski, najnowsze decyzje rządu w żaden sposób nie wpływają na przemieszczanie się osób.
Do góry