Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Gdzie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19 w naszej gminie?

21. 01. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 356
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę punktów, w których będą odbywały się szczepienia przeciw COVID-19. W gminie Bestwina szczepienia będą odbywać się w dwóch punktach: SPZOZ w Bestwinie, ul. szkolna 6 oraz NZOZ "Praktyka Lekarza Rodzinnego" w Kaniowie, ul. Batalionów Chł. 64.
Do 11 grudnia 2020 roku trwał nabór podmiotów leczniczych zainteresowanych udziałem w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jego celem było uruchomienie punktu szczepień w każdej gminie. Z kolei w aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych.
Pełna lista punktów szczepień w województwie śląskim wraz z wyszukiwarką znajduje się TUTAJ. Jak informuje serwis Rzeczpospolitej Polskiej, proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie stycznia. Procedura będzie prosta i bezpieczna.
Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.
Szczepionki dla kolejnych grup:
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura ma być prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Poszczególne etapy procedury szczepień:
Rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza.
Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, jak personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.
Do góry