Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jak Anna Kóska w Kaniowie pomnik budowała ...

20. 11. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 194
Bardzo ubolewała nad faktem, że w Kaniowie nie było gdzie zapalić znicza we Wszystkich Świętych tym, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli podczas wojen. Sama straciła męża i zainspirowała mieszkańców, by swoim poległym bliskim wybudowali i zadedykowali pomnik Ofiarom Wojen i Nienawiści.

Anna Kóska, prawdziwa kobieta-orkiestra, szybko i sprawnie doprowadziła do tego, że dziś kaniowianie mogą uczcić pamięć swoich bliskich poległych w wojnach. Na początek budową obelisku zainteresowała ówczesnych księży kaniowskiej parafii: ks. Ferdynanda Bohaczyka, ks. Józefa Ślazyka i ks. Józefa Jaska. W ogłoszeniach parafialnych (27.10.1991 r.) ks. proboszcz Józef Jasek pisał, że dziękuje Annie Kósce i jej synowi Kazimierzowi za kolejne środki na budowę. „Pomnik będzie obejmował treścią wszystkich naszych parafian, którzy zginęli w czasie I lub II wojny światowej czy to w walkach na terenie naszej ojczyzny, czy z dala od kraju, czy też w różnych obozach na wschodzie, czy zachodzie. Chcemy złożyć w tym pomniku nasz hołd również tym, którzy zginęli już po wojnie na skutek różnego rodzaju politycznych czy innych porachunków” – informował parafian.

Już 5 czerwca 1992 roku ksiądz ogłosił: „W minionym tygodniu został wzniesiony pomnik pamięci ofiar wojny i walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Nie jest cały gotowy. Na cokole pomnika będzie umieszczony krzyż Virtuti Militari, a na podstawie będzie zamontowana urna z ziemią upamiętniającą martyrologię poległych ludzi. Bryła pomnika została zaprojektowana przez p. Mieczysława Furczyka, a rzeźba tablic pomnikowych przez p. Jadwigę Zuber. Całość powinna być gotowa na Wszystkich Świętych”. – I tak też było, uroczystą mszę świętą odprawili ks. proboszcz Józef Jasek i ks. prałat Henryk Satława w dniu Wszystkich Świętych 1992 roku. Pomnik Ofiarom Wojen i Nienawiści stanął na kaniowskim cmentarzu parafialnym (sektor L, nr 1) – przypomina Michał Kobiela, badacz lokalnej historii z Kaniowa, który zebrał informacje o rodzinnych dziejach Anny Kóski.

Więcej czytaj: https://beskidzka24.pl/jak-anna-koska-w-kaniowie-pomnik-budowala/

Do góry