Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Renowacja i konserwacja kapliczki przydrożnej „Figura Chrystusa na postumencie” w Kaniowie z 1814 roku

20. 10. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 338
kapliczka Chrystusa zdjcieW ramach Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami, wzorem lat ubiegłych, gmina Bestwina zleciła wykonanie gruntownych prac  restauracyjnych i konserwatorskich kapliczki przydrożnej „Figura Chrystusa na postumencie” z 1814 roku, usytuowanej u zbiegu ulic Stefana Kóski i Walentego Furczyka w Kaniowie. W ramach zadania wykonana zostanie dokumentacja stanu zachowania, usunięcie wstawek, zacierek, łat cementowych, doczyszczenie powierzchni kamienia z wtórnych nawarstwień, fałszywej patyny i przemalowań, przeprowadzenie zabiegu odsolenia piaskowca, całościowa impregnacja wzmacniająca kamień preparatem krzemoorganicznym, sklejenie pękniętych elementów, rekonstrukcja form architektonicznych i rzeźbiarskich, scalenie kolorystyczne jego powierzchni, wzmocnienie struktury, poprzez wykonanie zabiegu końcowej impregnacji oraz hydrofobizacji, jak również sporządzenie dokumentacji opisowej i fotograficznej.
Całość zadania to kwota 36 000,00 zł brutto, a wykonania podjęła się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki z Mikołowa. Termin realizacji to pierwsza połowa 2021 roku. Pracownia ta, znana jest w naszej gminie między innymi z prac konserwatorskich prowadzonych w kościele w Bestwinie, czy renowacji kapliczki przydrożnej św. Jana Nepomucena przy ul. Kościelnej w Bestwinie.
To kolejne zadanie w ramach realizowanego programu opieki nad zabytkami. Zgodnie z jego założeniami, co roku planuje się poddać gruntownej renowacji jeden z obiektów zabytkowych na terenie naszej Gminy wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Wybór obiektów jest dość trudny, gdyż w wielu przypadkach usytuowane są na terenach prywatnych, co utrudnia procedurę ich realizacji. Dlatego też w pierwszej kolejności typowane są obiekty najcenniejsze, najbardziej uszkodzone, a jednocześnie umiejscowione na terenie należącym do gminy, bądź powiatu. W przyszłości nie wyklucza się także objęcie renowacją zabytków, które znajdują są na terenach prywatnych, jednak w tym przypadku, poprzedzone to będzie skomplikowaną procedurą formalną.
W związku z rozpoczęciem realizacji zadania, informujemy mieszkańców, że w najbliższym czasie „Figura Chrystusa na postumencie” u zbiegu ulic Stefana Kóski i Walentego Furczyka w Kaniowie zostanie zdemontowana i przewieziona do pracowni konserwatorskiej, by w pierwszej połowie 2021 roku wrócić na swoje miejsce.
Do góry