Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Maria Kubik stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20. 02. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 653
logo stypendiummaria kubikZ wielką radością informujemy, iż Maria Kubik znana i ceniona twórczyni ludowa pochodząca z Bestwiny realizować będzie autorski program „Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich” w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wytworzone dzieła kultury staną się częścią ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Bestwinie.
Pani Maria zapytana o wizję projektu odpowiada, iż korzystając ze wspomnień rodzinnych wykona wzory prac, które następnie będzie haftować. Celem mojej pracy – jak sama mówi - będzie przekazanie młodemu pokoleniu jak dawniej ozdabiano izby domostw. Podczas wykonywania prac wcielę się ponadto w rolę instruktorki przed kamerą. Powstały materiał dydaktyczny będzie swoistą formą dialogu młodego pokolenia z moją osobą oraz zanikającą twórczością ludową. Prace zostaną wykonane tradycyjną metodą, ręcznie w kanonie sztuki ludowej za pomocą igły, nitki i tamborka. Niektóre z prac będą wymagały ponadto uszycia. Wykonane prace zaprezentuję na wystawach czasowych w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, Miejskim Doku Kultury w Czechowicach Dziedzicach oraz Muzeum Regionalnym w Bestwinie, gdzie nastąpi przekazanie prac”.
Dyrektor Departamentu Państwa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mateusz Adamkowski przekazał pani Marii Kubik serdeczne gratulacje, informując jednocześnie, iż program realizowany będzie w okresie 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku.
Do góry