Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zaloguj do serwisu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bestwinie

Oficjalna strona Urzedu Gminy

Gmina Bestwina w liczbach

Monitoring powietrza

Mapa gminy Bestwina

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom,Młodzieży i Rodzinom ”Z SERCEM NA DŁONI” z siedzibą w Kaniowie

Skład zaprasza

EBART schody
http://gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/5863-nagrody-za-promocje-gminy-w-dziedzinie-tworczosci-artystycznej-upowszechniania-i-ochrony-kultury-oraz-za-wybitne-osiagniecia-w-dzialalnosci-sportowej-w-2017-roku.html

Licznik Odwiedzin

22891406
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie dni
921
26316
85921
481803
22891406

Magazyn Gminny
http://gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/5863-nagrody-za-promocje-gminy-w-dziedzinie-tworczosci-artystycznej-upowszechniania-i-ochrony-kultury-oraz-za-wybitne-osiagniecia-w-dzialalnosci-sportowej-w-2017-roku.html
Portal czecho.pl
Portal beskidzka24.pl
http://gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/5863-nagrody-za-promocje-gminy-w-dziedzinie-tworczosci-artystycznej-upowszechniania-i-ochrony-kultury-oraz-za-wybitne-osiagniecia-w-dzialalnosci-sportowej-w-2017-roku.html

Gościmy

Odwiedza nas 241 gości oraz 0 użytkowników.

Nagrody za promocję gminy w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej w 2017 roku

18. 06. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1565

W poniedziałek, 4 czerwca, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyło się wręczenie nagród wójta gminy Bestwina za promocję gminy w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej w 2017 roku.
Pełniący rolę gospodarza uroczystości dyrektor GOK Grzegorz Boboń przypomniał, że jest już tradycją w naszej gminie uhonorowanie nagrodami wójta gminy Bestwina zasłużonych organizacji, klubów, stowarzyszeń, jak również osób prywatnych, które w sposób szczególny promowały naszą gminę na arenie powiatowej, wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej zajmując czołowe miejsca w rywalizacji sportowej, ale również w dziedzinie upowszechniania kultury, dziedzictwa kulturowego naszej małej Ojczyzny, historii, tradycji, jak również twórczości artystycznej, a następnie serdecznie powitał wszystkich uczestników, a zwłaszcza wójta, Artura Beniowskiego, radnych Rady Gminy Bestwina na czele z przewodniczącym Jerzym Stanclikiem, przedstawicieli stowarzyszeń, organizacji, kół z dziedziny kultury, jak również prezeski, prezesów klubów sportowych oraz sportowców. Zdjęcia TUTAJ
Dla wyłonienia laureatów nagród wójta gminy Bestwina wójt powołał Komisję, która pracowała w składzie: Magdalena Wodniak – Foksińska - przewodnicząca, Jerzy Stanclik, Roman Pacyga, Grzegorz Owczarz, Arkadiusz Maj i Łukasz Wojsław. Wójt zaakceptował listę kandydatów zaproponowanych przez Komisję, a dodatkowo jeszcze postanowił od siebie wyróżnić statuetkami kilka innych osób. Nagrody są trzystopniowe, nagroda I stopnia wiąże się za gratyfikacją w wysokości 1000 zł, drugiego – 800 zł i trzeciego – 600 zł.
W dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury nagrody otrzymali:


Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie – nagroda I stopnia
Orkiestra działająca na terenie gminy od 1998 zrzeszająca ponad 50 członków. Członkowie orkiestry pracują społecznie a rzecz rozwoju kilka razy w tygodniu poświęcając swój własny czas po to, by podnosić umiejętności a przez to poziom muzyczny orkiestry. O wysokim poziomie artystycznym świadczą nagrody zdobywane w przeglądach o zasięgu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim czy międzynarodowym. Prócz przeglądów i konkursów orkiestra uczestniczy i uświetnia swoimi występami szereg uroczystości gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich, jak również angażuje się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne organizowane na terenie gminy i powiatu. Ogromną uwagę przywiązuje do szkolenia młodych adeptów, którzy zasilają jej szeregi. W swoim dorobku posiada sporo cennych nagród i wyróżnień, wśród których warto wymienić laury zdobyte podczas m.in.: XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. A. Rubinsteina w Polanicy Zdroju, Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ciechocinku. Ponadto uczestniczyła w Festiwalu „Cytryn i Pomarańczy”
w miejscowości Menton we Francji, koncertowała również na Słowacji, Węgrzech i Włoszech. Odznaczona złotą honorową odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. W bieżącym roku obchodzić będzie jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Działalność orkiestry wpływa na budowanie wizerunku oraz aktywną promocję Gminy Bestwina na arenie powiatowej, wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej – nagroda II stopnia
Towarzystwo zostało utworzone w 1992 roku. Celem Towarzystwa stało się odsłonięcie
i ukazanie w pełni historii i kultury ziemi bestwińskiej. TMZB opracowało szereg zagadnień z dziejów wsi i kultury regionu w powiązaniu ze środowiskiem społeczno- przyrodniczym człowieka, miejscowością folklorem, zabytkami oraz pamięcią o zasłużonych mieszkańcach. Przez cały okres swojej działalności TMZB wzbogacało życie kulturalne Bestwiny poprzez organizowanie różnego rodzaju spotkań i uroczystości. Ważnym wydarzeniem w murach muzeum było spotkanie z żołnierzami Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Na uwagę zasługuje także zorganizowany przez TMZB II (2004) i XIII (2017) Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych.
Do najważniejszych osiągnięć Towarzystwa należy zaliczyć:
- otwarcie Muzeum i wzbogacenie zbiorów historycznych i etnograficznych
- opieka nad Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestiwinie
- prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez lekcje w muzeum
- wystawy twórczości artystycznej
- przyznawanie odnzaki „Kolberg Bestwiny” oraz statuetki „Perła Ziemi Bestwińskiej”
- działalność wydawnicza
-propagowanie tradycji, historii, i kultury regionalnej na łamach gazety samorządowej,
- organizowanie uroczystości z okazji ważnych rocznic nie tylko o znaczeniu lokalnym,
- opieka nad zabytkami znajdującymi się na terenie Gminy Bestwina,
- pozyskiwanie środków na renowację eksponatów muzealnych

Michał Kobiela – nagroda II stopnia
Mieszkaniec Kaniowa, wielki miłośnik kultury, historii oraz tradycji swojego regionu. Ostatnie kilka lat swojego życia poświęcił wskrzeszeniu pamięci ofiar pożaru rafinerii ropy naftowej w Czechowicach-Dziedzicach z roku 1971, który pochłonął 37 ofiar, rannych zostało 105 osób. Owocem tych prac stał się album: „Tym którzy odeszli…”. Oprócz wydania albumu zorganizował kilka okolicznościowych wystaw poświęconych tamtym wydarzeniom. Wystawę można było zobaczyć m.in. w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Bibliotece Śląskiej w Katowicach czy Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Warto podkreślić, że całkowity dochód ze sprzedaży albumu przeznaczył na odnowienie grobów ofiar katastrofy. Niedawno ukazała się kolejna książka Pana Michała: „Wciąż widzą tamten ogień…”, która niejako jest kontynuacją poprzedniej, jednak uzupełniona o nowe, nieznane dotąd fakty, relacje rodzin, dokumenty oraz wspomnienia. Pan Michał jest osobą wyjątkowo skromną, niedbającą o zaszczyty, wyróżnienia, za to całkowicie pochłoniętą pracą nad tym, aby ocalić wszystko to, co można ocalić od zapomnienia.

Chór Parafialny „ANTONIUS” z Kaniowa – nagroda III stopnia
Chór parafialny działa nieprzerwanie od 2002 roku. Powstał z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza Jana Mamcarza. Skupia kilkunastu mieszkańców Kaniowa oraz miejscowości ościennych. Od momentu swojego powstania swoim śpiewem uświetnia wszelkiego rodzaju uroczystości o charakterze religijnym jak również świeckim, które odbywają się na terenie Sołectwa Kaniów i poza nim. W 2017 roku chór obchodził 15-lecie swojego istnienia. Chór koncertował także poza granicami kraju – podczas pielgrzymki do Medjugorje, Włoch i Rzymu. Podczas swojej 15-letniej działalności chór brał udział w przeglądach organizowanych na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała zdobywając wyróżnienia i pamiątkowe statuetki.

Sebastian Czernek – nagroda III stopnia
Fotograf młodego pokolenia. Pochodzi z Bestwiny, gdzie rozpoczęła się jego przygoda
z fotografią. Absolwent Krakowskich Szkół Artystycznych. Na początku kariery asystował
na sesjach m.in. Marcina Tyszki. W swej pracy nieustannie poszukuje nowych możliwości
i wyzwań. Współpracuje z najlepszymi polskimi modelkami oraz aktorkami.
Fotografował m.in. Barbarę Kurdej-Szatan, Julię Kamińską, Joannę Moro, Ilonę Felicjańską czy Osi Ugonoh.
Warto podkreślić, że zawsze utożsamia się z Bestwiną podkreślając podczas swoich projektów swoje pocjodzenie (wystawy, wywiady, publikacje prasowe).   

Czesław Kubik – nagroda III stopnia
Znany i ceniony twórca ludowy naszego regionu wywodzący się z Bestwiny. W 2000 roku został członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Rzeźbi w drewnie lipowym, najczęściej są to malowane kilkucentymetrowe figurki. Przedstawia ponadto zwyczaje, ginące zawody, scenki rodzajowe i obyczajowe oraz zabawki. Swoje prace wielokrotnie prezentował w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie oraz Muzeum Regionalnym. Organizator licznych warsztatów rzeźbiarskich dla młodzieży z terenu Gminy Bestwina. W 2017 roku otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu „Wybrane prace rolnicze i zwyczaje wiejskie w okresie rocznym” było zachowanie od zapomnienia wspomnień dawnej Bestwiny. Przez swoją twórczość przyczynił się do budowania wizerunku, zachowania tradycji  i dziedzictwa kulturowego oraz promocji gminy Bestwina na arenie powiatowej, wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej.

Za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej w 2017 roku nagrody odebrali:
• Drużyna Dziewcząt UKS „SET” Kaniów w składzie: Dominka Sojka, Sandra Pilarz, Monika Pacyga, Klaudia Sachmerda, Katarzyna Ciupak – nagroda I stopnia
Jest to drużyna, która w 2017 roku uzyskała wybitne osiągnięcia sportowe. Trudno wymienić wszystkie sukcesy, natomiast do najważniejszych można zaliczyć: VIII miejsce w World Games we Wrocławiu, II miejsce na Mistrzostwa Europy w Kajak Polo, I miejsce- Nieoficjalne Mistrzostwa Świata do lat 19, I miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów, Puchar Polski w Kajak Polo, II miejsce w Pucharze Europy,
• Drużyna Seniorów UKS „SET” Kaniów w składzie: Paweł Michalec, Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Dawid Wizner, Piotr Bajerski, Borys Zubczewski, Arkadiusz Pilarz, Mateusz Jonkisz – nagroda II stopnia
Najważniejsze osiągnięcia w 2017 roku: VI miejsce w zawodach World Games we Wrocławiu,
XI miejsce w Mistrzostwach Europy, II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów,
• Drużyna UKS „The Best” Bestwinka w składzie: Bartosz Hoffman, Bartosz Maga – nagroda III stopnia
Najważniejsze osiągnięcia: I miejsce w Turnieju Eliminacyjnym do Mistrzostw Polski
w Tenisie Stołowym Drużyn Uczniowskich (grupa młodsza chłopców), IV miejsce
w Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym Drużyn Uczniowskich (grupa młodsza chłopców)
• Drużyna Młodziczek UKS „SET” Kaniów w składzie: Hanna Sojka, Aneta Kóska, Estera Janeczko, Anna Beniowska, Kinga Duda – nagroda III stopnia
Najważniejsze osiągnięcie w 2017 roku to I miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w kajak polo. Zawodniczki bardzo utalentowane, zdolne, pracowite. Doskonale radzą sobie biorąc udział w zawodach wyższych kategorii wiekowych.
• Drużyna Juniorów Młodszych UKS „SET” Kaniów w składzie: Jakub Witkowski, Dawid Cebula, Kordian Kupczak, Jan Adamaszek, Kamil Król – nagroda II stopnia
Drużyna, która w 2017 roku należała do najlepszych zespołów w Polsce, startowała w licznych turniejach międzynarodowych. W minionym roku zdobyła Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych, Mistrzostwo w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec do lat 16, złoty medal w Nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Juniorów, Vice Mistrzostwo Polski Seniorów.
• Kamila Wiśniewska – nagroda I stopnia
Kamila jest zawodniczką Bielskiego Stowarzyszenia Radioorientacji Sportowej i osiąga świetne wyniki biegając po trudnych terenach naszego kraju a także Słowacji, Czech a nawet Norwegii. Jest również zawodniczką czechowickiego klubu Karate Kyokushin-Kan. W tym roku największym wyzwaniem będą Mistrzostwa Świata w Korei. Do największych sukcesów Kamili można zaliczyć:  I miejsce na III Ogólnopolskim turnieju Seido Karate, IV miejsce w Mistrzostwach Europy w biegach – konkurencja zespołowa, w konkurencji indywidualnej najlepsza z Polek, I i III miejsce w Otwartych Mistrzostwach Polski w Radioorientacji Sportowej, I i III miejsce w Pucharze Europy w Radioorientacji Sportowej
• Bogumił Banach – nagroda III stopnia
Bogumił Banach pomimo swej niepełnosprawności jest człowiekiem autentycznie kochającym sport. Startuje w zawodach narciarskich, biega, pływa, jeździ na rowerze. Judo trenuje od ponad 4 lat. Zawsze sumienny, zaangażowany w swojej pasji. Do największych sukcesów można zaliczyć: Mistrzostwo Polski Osób Niepełnosprawnych w Luboniu k. Poznania.
Ponadto wójt Gminy Bestwina postanowił przyznać wyróżnienia dla następujących trenerów oraz działaczy sportowych:
• Halina Błaszkiewicz – wyróżnienie + nagroda I stopnia
Osoba od 22 lat związana z Kajak Polo. Od kilkunastu lat pełni funkcję Prezesa UKS „SET” Kaniów. Przez wszystkie lata prowadzi sprawy dot. uzyskiwania dofinansowana z wielu organizacji na działalność klubu, rozwój zawodników, możliwość udziału w wielu turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest głównym „motorem” napędowym przy organizowaniu wielu imprez sportowych najwyższej rangi na naszym terenie.  Odpowiedzialna za sprawozdania merytoryczne i finansowe w klubie. Całą pracę przez te wszystkie lata wykonywała w formie wolontariatu. Działacz, którego w razie potrzeby nigdy nie brakuje.  Pomimo ostatnich kłopotów zdrowotnych nadal wypełnia swoją funkcję wzorowo z pełnym poświęceniem dla wszystkich podopiecznych. Całym sercem oddana w działalność sekcji kajak polo promując UKS „SET” Kaniów w codziennych kontaktach z różnymi organizacjami i w każdych wywiadach medialnych.
• Waldemar Fluder – wyróżnienie
Wieloletni Prezes UKS „THE BEST” Bestwinka. Wychowawca wielu pokoleń zawodników tenisa stołowego, a także trener najmłodszych drużyn KS Bestwinka, z którymi osiąga spore sukcesy sportowe. Człowiek maksymalnie zaangażowany w pracę z dziećmi. Dba o rozwój zawodników, prowadzi sprawy związane z pozyskiwaniem niezbędnych środków finansowych na udział swoich podopiecznych w różnych turniejach i zawodach.
• Szymon Maślanka – wyróżnienie
Działacz sportowy od kilku lat zaangażowany w działalność UKS „SET” Kaniów w sekcji kajak polo. W 2017 roku został specjalistą w tej dyscyplinie sportu przy organizacji WORLD GAMES 2017 angażując się w ogrom pracy związanej z wybudowanie boisk do gry w kajak polo. Dzięki jego zaangażowaniu sekcja kajak polo otrzymała bezpłatnie liczne urządzenia, dzięki którym możliwe było dobudowania czwartego boiska na terenie ORiSW w Kaniowie. Służy swoją wiedzą i pomocą dot. organizacji imprez kajak polo w Kaniowie zawsze w sposób profesjonalny a co najważniejsze zawsze w formie wolontariatu.
• Bartłomiej Dawidek – wyróżnienie
Od wielu lat czynny zawodnik UKS „SET” Kaniów. W 2016 roku uzyskał stopień instruktora i przejął szkolenie grupy juniorów. Pod jego opieką zawodnicy zdobywali wybitne osiągnięcia w 2017 roku. Pomimo swojej pracy zawodowej, zawsze ma czas dla swoich podopiecznych zarówno podczas treningów czy zawodów. Zawsze angażuje się w prace związane
z funkcjonowaniem klubu oraz organizacją imprez sportowych na terenie ORiSW w Kaniowie.
(Wójt przypomniał, że Bartek uchodzi za najlepszego kucharza wśród kajak polistów i najlepszego kajak polistę wśród kucharzy)
• Sławomir Sojka – wyróżnienie
Działacz sportowy od wielu lat. W 2017 roku szczególnie zaangażował się w pomoc związaną z utrzymywaniem części sportowej obiektu, naprawami, służył pomocą przy organizacji najważniejszych imprez organizowanych przez klub w 2017 roku. Wszystkie prace wykonuje w formie wolontariatu, rzetelnie i z pełnym oddaniem.
• Dariusz Pilarz – wyróżnienie
Od 20 lat jest trenerem sekcji kajak polo. W 2017 roku oprócz prowadzenia drużyny dziewcząt w UKS „SET” Kaniów, pełni także funkcję trenera kadry narodowej kobiet. Jego osiągnięcia to m.in. uzyskanie przez 5 zawodniczek z UKS „SET” Kaniów srebrnego medalu na Mistrzostwach Europu we Francji. Jego podopieczne zdobyły I miejsce w Pucharze Polski i wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Bardzo zaangażowany w pracy trenerskiej, którą wykonuje w klubie w formie wolontariatu. Jest trenerem wymagającym nastawionym na sukces swoich podopiecznych. Bardzo dobry fachowiec znający tajniki tego sportu.
Michał Kobiela podziękował za wyróżnienie i nagrodę, którą chciał zadedykować swoim bohaterom. Odczytał również błogosławieństwo, jakie nadeszło z Watykanu i przekazał ten list wójtowi, Arturowi Beniowskiemu.
Z kolei Dariusz Pilarz po odebraniu wyróżnienia podzielił się anegdotą, jaka krąży w kajak polowym świecie, a mianowicie, kiedy kogoś z zagranicznych zawodników poprosić, aby wymienił cztery miejscowości z Polski to wymieniają Warszawę, Poznań, Gdańsk i Kaniów. I chociaż faktycznie wygląda to na anegdotę, to takie są autentyczne fakty.
Kiedy wójt Artur Beniowski chciał zabrać podsumowujący głos na scenę w stroju reprezentanta Polski wkroczył mieszkaniec Kaniowa, Ryszard Kawka, i sam sobie udzielił głosu przedstawiając się, jako najstarszy zawodnik z Kaniowa. Poinformował, że w przeciągu ostatnich 3 lat zdobył 18 różnych medali, zajął 4 miejsce w Europie i 8 na świecie. Wyraził żal, że ani wójt, ani Komisja nie dostrzegli jego osiągnięć i oskarżył wymienionych o dyskryminację swojej osoby.
Artur Beniowski podziękował Komisji za jej pracę, podziękował i pogratulował przedstawicielom kultury i sportu za to, że są ambasadorami naszej gminy w Polsce i na świecie, że w trakcie swoich występów podkreślają, że są z gminy Bestwina i promują ją wszędzie, gdzie się pojawiają.
Spotkanie przedstawicieli kultury i sportu zakończyło się słodkim poczęstunkiem z kawą i herbatą.

 

Do góry