Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zagrali "Wielki ogień" "Tym,którzy odeszli..."

17. 11. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1946

W sobotni wieczór bielska katedra stała się miejscem,w którym znana w kraju orkiestra koncertowa Victoria z parafi i Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie- Rembertowie oraz soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej i stołecznych scen zaprezentowali orkiestrowe prawykonanie utworu „Wielki ogień”. Inicjatorem pomysłu zorganizowania uroczystego koncertu był mieszkaniec Kaniowa Michał Kobiela, autor monumentalnego albumu pt. „Tym,którzy odeszli...”.

"Wielki ogień" to pieśń ułożona przez poetę Juliusza Wątrobę z muzycznym opracowaniem dyrygenta Victorii płk. Juliana Kwiatkowskiego (rok temu usłyszeliśmy jej prawykonanie wokalne przez chór Antonius parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie do muzyki Ireny Giel z Mikołowa), poświęcona pamięci 37 ofiar tragicznego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach (1971).  
- Sprowadzenie tej wspaniałej orkiestry zawdzięczamy wyjątkowo życzliwemu potraktowaniu pomysłu przez prezydenta miasta Jacka Krywulta i dyrektora BCK-u Władysława Szczotkę, za co obu z całego serca dziękuję. Jestem też wdzięczny bielskim harcerzom z Hufca Beskidzkiego imienia harcmistrza Józefa Drożdża i siódmej drużynie harcerskiej Ogień przy Zespole Szkół w Bestwinie, pomagającym przy organizacji koncertu - powiedział „Kronice Beskidzkiej” Michał Kobiela. Po wspaniałym wykonaniu utworu „Wielki ogień” wielu słuchaczy miało łzy w oczach…
-To naprawdę chwytająca za serce pieśń i przejmujący spektakl - ocenił obecny w katedrze minister Stanisław Szwed. Każdy z uczestników koncertu otrzymał w prezencie pieczołowicie przygotowany przez Michała Kobielę okolicznościowy program z pełnym tekstem pieśni Juliusza Wątroby i autografem poety. Koncert został w całości nagrany dzięki pomocy małżeństwa Ireny i Marka Głąbów z Kaniowa.
Źródło: www.beskidzka24.pl.
Cały koncert:

Do góry