Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Powiat zasmakował w gminie Bestwina

14. 06. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4674

Smaki i Smaczki Powiatu Bielskiego – Święto Gminy Bestwina
Uginające się od przysmaków stoły, mażoretki, zabytkowe sikawki strażackie, znakomita muzyka i kultowi „Trubadurzy” – to wszystko i nawet jeszcze więcej mogli zobaczyć goście jedynej w swoim rodzaju imprezy pod nazwą „Smaki i Smaczki Powiatu Bielskiego – Święto Gminy Bestwina”. 14 czerwca na tereny rekreacyjne za CKSiR przybyły tłumy miłośników regionalnej kuchni oraz wrażeń artystycznych. Czy było warto? Sądząc po roztańczonych i rozśpiewanych uczestnikach odpowiedź jest oczywista.
Zdjęcia TUTAJ

W powiatowym przeglądzie kulinarnym udział wzięło aż 37 uczestników – przy czym nie były to tylko i wyłącznie Koła Gospodyń Wiejskich, ale też różnorakie grupy i stowarzyszenia. Gościnnie swoją reprezentację wystawił powiat zawierciański – zaszczyt ten przypadł Kołu Gospodyń Wiejskich z Niegowonic. Wraz z paniami przyjechali do Bestwiny Wicestarosta Zawierciański Rafał Porc i Skarbnik Powiatu Zawierciańskiego Halina Mackiewicz. Komisja sponsorska po spróbowaniu wystawionych produktów – co było trudnym zadaniem dla żołądka – przyznała szereg nagród i wyróżnień ufundowanych przez rozmaite podmioty: wojewódzkie, powiatowe, stowarzyszenia i firmy.

Nie będziemy tutaj szczegółowo wypisywać wszystkich, ale należy wspomnieć, że Koła Gospodyń Wiejskich z Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa (występujące poza konkursem) otrzymały z rąk wójta Artura Beniowskiego specjalną nagrodę za całokształt prezentacji. Z kolei pochodzący z naszej gminy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogusław Stolarczyk – właściciel firmy „Teleradiosat” przyznał nagrodę dla Koła Gospodyń Wiejskich z Pisarzowic – za tradycyjny kapuśniak. Słowa uznania trzeba skierować w stronę gminy Kozy – puchar za dobry smak potraw, tradycyjne stroje oraz animację kulturalną, wręczyli kozianom Starosta Bielski Andrzej Płonka oraz Przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał. Przedstawicielka Wydziału Rozwoju Marszałkowskiego Urzędu Województwa Śląskiego Monika Drożdż uhonorowała Towarzystwo Przyjaciół Ligoty za żeberka w kiszonej kapuście z grzybami, natomiast pierwsza nagroda Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej powędrowała do Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Szczyrku za „żeberko Zbója Szczyrka”.  Ogółem wręczono 13 nagród.
Występy artystyczne rozpoczęły się od pokazu mażoretek w wykonaniu Akademii „Gracja” ze Starej Wsi. Dziewczęta z zespołów „Gracjanki” i „Gracjolki” zaprezentowały ewolucje na bardzo wysokim poziomie, potwierdzając tym samym, że tytuły zdobyte na arenie krajowej i międzynarodowej nie są dziełem przypadku. Zaraz po mażoretkach na estradę wybiegli członkowie Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Bestwina” prowadzeni przez Jana Kędzierskiego – dzieciaki poprzez unikalne tańce, przyśpiewki i stroje przybliżyły gościom – zwłaszcza tym z dalszych okolic – kulturę Lachów Zachodnich.
Oficjalnego rozpoczęcia Święta Gminy dokonał wójt gminy Bestwina Artur Beniowski wspólnie ze starostą bielskim Andrzejem Płonką. Życząc dobrej zabawy przywitali posłów i samorządowców, spośród których, pomijając już wyżej wymienionych, przybyli: Posłowie na Sejm RP: Małgorzata Pępek, Sławomir Kowalski, Stanisław Szwed. Samorządowcy: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Kamiński,  Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Roman Migdał, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Bogusław Stolarczyk, Wicestarosta Bielski Grzegorz Szetyński, Członkowie Zarządu Powiatu Bielskiego Renata Franasik i Stanisław Pięta, Sekretarz Powiatu Halina Kopeć, radni powiatu bielskiego: Sławomir Masny, Grzegorz Boboń, Józef Maziarz, Jacek Staszek, Helena Byrdy - Przybyła, Grzegorz Gabor, Zdzisław Badowski, Cezary Czapiga, Wójt Gminy Porąbka Czesław Bułka, Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna, Wiceburmistrz Miasta Czechowice - Dziedzice Maciej Kołoczek, Sekretarz Gminy Wilkowice Jacek Lipowiecki.
Bardzo widowiskowym punktem programu były Powiatowe Zawody Sikawek Ręcznych i Konnych odbywające się na boisku treningowym. Zobaczyliśmy sprzęt, który służył nierzadko jeszcze w czasach austriackich, a dziś, odrestaurowany, stał się dumą poszczególnych jednostek. Malowniczo prezentowali się również sami druhowie ubrani w mundury z epoki. W zawodach udział wzięły jednostki z Bielska - Białej, Bystrej, Rudzicy, Zabrzega, Szczyrku i Wilkowic. Nagrody za udział wręczał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej Jan Cholewa. Towarzyszył mu wiceprezes tegoż Zarządu, druh Jan Ozimina  - zarazem przedstawiciel OSP Bestwina.
Po zawodach na estradzie dokonano wręczenia Złotej Odznaki Honorowej „Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”. To prestiżowe odznaczenie z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzeja Kamińskiego oraz wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego otrzymała honorowa obywatelka gminy Bestwina Waleria Owczarz.
Nie zawiodły zespoły muzyczne. „Na ludową nutę” zaśpiewał Zespół Regionalny „Echo” z Hecznarowic, a w bardziej liryczne klimaty wprowadziły publiczność artystki z Czechowickiego Teatru Muzycznego „Movimento”. Harmonię dźwięków połączoną z ekspresją myśli, słów i marzeń zaserwowała z  kolei „Retrospekcja” – sześcioosobowa grupa z Bielska – Białej. Muzycy, inspirujący się takimi gatunkami jak pop, rock, reggae, swing skutecznie przygotowali grunt pod występ wieczoru.
„Trubadurzy”, mający za sobą ponad 50 – letnią historię, grają i śpiewają dla kolejnego już pokolenia i nadal cieszą się sporą popularnością. Sławomir Kowalewski, Marian Lichtman, Piotr Kuźniak i Jacek Malanowski wykonali w Bestwinie swoje największe przeboje, w tym szlagier „Znamy się tylko z widzenia”. Artyści chętnie bisowali, zaś po występie rozdawali autografy i pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Reszta nocy, aż do „białego rana” upłynęła przy muzyce zespołu „Albatros”. Miejsce pod sceną szybko zapełniło się tańczącymi parami. Na całe szczęście nocnym tańcom sprzyjała pogoda, gdyż w ciągu dnia słońce i deszcz rywalizowały ze sobą o panowanie nad bestwińskim niebem.
Głównymi sponsorami imprezy była firma Gaz – System S.A, spółka strategiczna dla polskiej gospodarki, odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce, a także Bank Spółdzielczy Czechowice – Dziedzice – Bestwina. Organizatorzy dziękują także wszystkim innym osobom i instytucjom, które wsparły całe przedsięwzięcie. Tekst i zdjęcia / Sławomir Lewczak

Sponsorzy główni:

Bank Spółdzielczy Czechowice –Dziedzice – Bestwina                     Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.


Do góry