Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Karp z gminy Bestwina - produktem tradycyjnym

13. 12. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2713

W dniu 12 grudnia w siedzibie Lokalnej Grupy Rybackiej "Bielska Kraina" dokonano oficjalnego podpisania wniosku o wpis karpia z naszego obszaru na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podpisy pod wnioskiem złożyli prezes LGR Zdzisław Bylok, skarbnik Artur Beniowski, członek zarządu Maciej Kołoczek oraz przedstawiciele hodowców.

Jak wyjaśniła autorka prezentacji o karpiu Agnieszka Mrowiec, produkt tradycyjny to taki, którego jakość lub wyjątkowe cechy wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, za które uważa się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat. Wpis produktu na listę jest gwarantem jego wysokiej jakości i ułatwia jego identyfikację spośród wielu podobnych, obecnych na rynku.

Przypomnijmy, że karp królewski, zwany także polskim został wyhodowany w XIX wieku przez habsburskiego dzierżawcę, hodowcę i innowatora Adolfa Gascha, który w Kaniowie stosował i udoskonalał metodę przesadkowania wynalezioną przez Tomasza Dubischa. Za swoje osiągnięcia Gasch otrzymał w 1880 roku złoty medal na wystawie rybackiej w Berlinie.

 

Ryba zostanie wpisana na listę pod nazwą "Bestwiński karp królewski" (przy czym "Bestwiński" odnosi się tu do całej gminy). Posiada następujące cechy: średnie wygrzbiecenie, owalny grzbiet, ułuszczenie typu lustrzeń. Charakteryzuje się małą głową, pyskiem z wąsami i - zgodnie z zamierzeniem Gascha - dobrze umięśnionym ciałem. Waży od 1,2 kg do 3 kg. Można go także rozpoznać po barwie: Grzbiet występuje w odcieniach od ciemnoszarego po szarooliwkowy, do żółtobrunatnego brzucha, natomiast łuski cechują się połyskiem.

Więcej zdjęć : Galeria

zdjęcia i tekst : Sławomir Lewczak

Do góry