Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Bestwina

13. 11. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3298

Tradycyjnie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej. W tym roku  postanowiono, że będzie odprawiana jedna centralna msza, w kościele w Bestwinie. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Cezary Dulka a asystował mu ksiądz proboszcz z Kaniowa, Janusz Tomaszek. W swym kazaniu ksiądz proboszcz nawiązał głównie do pojmowania słowa patriotyzm, zarówno w latach odległych, jak i obecnie, zwrócił uwagę, że dzisiaj coraz częściej słowo to traci na wartości, że młodzież współczesna coraz bardzie czuje się obywatelami świata, a nie Polakami. Zadawał retoryczne pytanie: A obywatel świata to kto? Jaki ma adres? Gdzie jest jego miejsce na Ziemi? Ilu mieszkańców Polski potrafiłoby dzisiaj odpowiedzieć twierdząco na pytanie: Czy oddałbyś życie za swoją Ojczyznę? Zdjęcia TUTAJ
Po mszy świętej odbył się koncert laureatów XIV Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który odbył się wczoraj w CKSIR w Bestwinie, a byli to:

W kategorii - przedszkola: solo, duet, zespół do 10 osób: Zespół - JEŻYKI z Bestwiny
W kategorii - przedszkola: zespół powyżej 10 osób, chór: Zespół BRATKI z Kaniowa
W kategorii - klasy I-III szkoła podstawowa: solo, duet, zespół do 10 osób: Zespół ANGELES z Janowic
W kategorii - klasy I-II szkoła podstawowa: zespół powyżej 10 osób: Zespół FORTE z Bestwiny
W kategorii - klasy IV-VI szkoła podstawowa: solo, duet, zespół do 10 osób: Patryk GŁĄBEK z Bestwinki
W kategorii - IV-VI szkoła podstawowa: zespół powyżej 10 osób, chór: Chór CANTATA z Bestwiny
W kategorii - gimnazjum: solo, duet, zespół do 10 osób, chór: Szymon MIKODA z Gimnazjum w Bestwince
W kategorii - gimnazjum: chór - Chór ANDANTE z Bestwiny
W kategorii - młodzież innych placówek: zespół BEL CANTO - POPP Art Czechowice-Dziedzice.
Nagrodę specjalną, którą ufundował wójt gminy Bestwina – GRAND PRIX otrzymał chór CANTATA z Bestwiny.
Po występie laureatów mieszkańcy gminy Bestwina wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik „Tym, co życie oddali Polsce”, gdzie przywitał wszystkich dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, Grzegorz Boboń, następującymi słowami:
„Czcigodny księże proboszczu, panie przewodniczący, panie wójcie, honorowy obywatelu gminy Bestwina, panie i panowie radni, członkowie rad sołeckich na czele z sołtysami, panie i panowie prezesi organizacji i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy, panie dyrektor szkół, szanowni zebrani:
"Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę" - tak pisał kardynał Aleksander Rakowski, nazajutrz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Po raz dziesiąty mam wielki zaszczyt spotkać się tu z Państwem w Święto Niepodległości - choć obchodzone jesienią, często w strugach deszczu, to jednak najbardziej radosne ze wszystkich patriotycznych rocznic. Radosne dla naszych przodków i radosne dla nas - potomków tych, którzy o tę wolność walczyli i ją odzyskali.
Kiedy spojrzymy na naszą przeszłość, z niekłamanym przekonaniem możemy powiedzieć, że niełatwo było być Polakiem.
Niełatwo było znosić upokorzenia, które zgotowali nam zaborcy.
Niełatwo było wciąż, przez sto dwadzieścia trzy lata, żyć jedynie nadzieją, że nadejdzie moment odrodzenia i wolności.
Niełatwo było pod zaborami, a potem w Polsce Ludowej, krzewić polską kulturę, tradycję, język i religię.
Niełatwo było opuszczać bliskich wiedząc, że to być może ostatnie pożegnanie. Niełatwo było być Polakiem…
Dlatego, parafrazując słowa Wincentego Witosa, powinniśmy dziś podziękować tym, którzy:
Kiedy nie było Polski - dążyli do niej
A kiedy przyszła - pracowali dla niej
A gdy była w potrzebie - bronili jej.
Stoimy tu dziś wszyscy - starsi, młodsi, dzieci - dla jednych to okazja do wspomnień o własnym losie, dla innych czas zadumy nad przeszłością i przyszłością Polski.
Jaka jest, zatem nasza przyszłość, jako narodu? Ile zaczerpniemy z doświadczeń tych, którzy walczyli
o wolność Ojczyzny? Czy będziemy budować wspólne relacje, wspólną gospodarkę i kulturę, czy spierać się o to, kto ma dziś rację?
Chciałbym, aby ten dzień - 11 listopada, był dniem refleksji nad tym, do czego dążymy, jako jednostki i jako naród! Doceńmy to, że mamy to, co dla obywateli najważniejsze - własne suwerenne państwo Doceńmy to i budujmy ten kraj. Kraj wolny od wewnętrznych sporów, silny gospodarczo i piękny kulturowo. Kraj, który będzie trwać wiecznie siłą jedności. Jedności serc, myśli i dążeń.
Polska to ogromne bogactwo kultury, osobliwa tradycja, szczególny charakter, to duma i honor.
Jeżeli w imię odpowiedzialności za to dziedzictwo nasi poprzednicy potrafili narażać swoje życie, tracić majątki, rezygnować z przywilejów i karier, to my nie wyrzekajmy się Polski, bądźmy jej wierni w codziennych postawach i wyborach życiowych. Jeżeli te słowa są nie dość przekonujące, przypomnijmy te najważniejsze słowa naszego wieszcza, Adama Mickiewicza: ..... Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie: Ile Cię trzeba cenić, ten tyko się dowie, Kto Cię stracił"”
Po tym wystąpieniu delegacje samorządu, organizacji, stowarzyszeń i szkół złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

 

Na zakończenie Grzegorz Boboń złożył podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości, a także organizatorom Przeglądu Pieśni Patriotycznej, wyraził radość z faktu, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców gminy bierze udział w obchodach Święta Niepodległości i zaprosił wszystkich na gorącą kawę i herbatę do Centrum Kultury.

Do góry