Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

To już 222 rocznica

13. 05. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2714

Jak co roku, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społeczno – politycznych, związków, stowarzyszeń,  szkół oraz ich poczty sztandarowe w towarzystwie Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie spotkali się pod Urzędem Gminy Bestwina, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem „Tym co życie oddali Polsce” i uczcić 222 rocznicę uchwalenia Konstycji 3 Maja. (Zdjęcia autorstwa Wiolety Gandor TUTAJ - www.beskidzka24pl )
Tradycyjnie rolę gospodarza pełnił dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie Grzegorz Boboń. Oto treść wystąpienia, jakie z tej okazji przygotował:
Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.

To już kolejny raz w wolnej Polsce, w wolnej rzeczywistości obchodzimy wspólnie rocznicę, a zarazem święto Konstytucji 3Maja. Za każdym razem jest to święto pobudzające do refleksji, do zastanowienia się nad tym, co dla nas, obywateli XXI wieku - wydarzenia z 1791 roku mogą jeszcze znaczyć. Czy po raz kolejny przypominamy sobie tylko fakty historyczne, czy może coś ponadto.
Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania.
Szanowni Państwo,
dzisiaj, w dniu majowego święta, warto zadać sobie pytanie, czy dzisiaj jesteśmy gotowi do poświęceń dla dobra Ojczyzny? Jakimi jesteśmy obywatelami - zapatrzonymi we własny interes, czy jednak gotowymi w poczuciu odpowiedzialności za innych i w imię ideałów do walki o lepszy wymiar naszego świata?
W świetle tych pytań uważam, że należy koniecznie przywrócić ponownie właściwe znaczenie i blask pojęciu patriotyzmu. Patriotyzm -jak pisze filozof Władysław Stróżewski -to gotowość do wzbogacania ojczyzny o wszelkie możliwe wartości, a także do ich obrony. Patriotyzm wymaga ofiary. I to nie tylko w stanach zagrożenia oddawanej gwałtownie i z okrzykiem na ustach. Ofiarą odpowiednią na dzisiejsze potrzeby jest systematyczna ciężka praca. Trudniejsze jest bowiem niejednokrotnie przyznanie racji innym gdy budzi się w nas wewnętrzny opór przed przyznaniem się do porażki. Jak często egoistyczne liberum veto przekreślało słuszne zamierzenia. Dziś także jesteśmy świadkami, gorszących kłótni, sporów, przepychanek, i to także na gruncie lokalnym, które przynoszą niepowetowane szkody Polsce. Opóźniają się konieczne reformy, unicestwiają przedsięwzięcia, niemożliwe do wykonania bez wspólnej decyzji, zgody, czy choćby mądrego kompromisu. Niestety zdaje się, że właśnie o mądrość uniwersalną i racjonalną tu najtrudniej. Nie każdy chce zrezygnować z własnego, choćby nie do końca uzasadnionego zdania, niewielu chce słuchać argumentów strony przeciwnej. Wciąż są tacy, którzy chcą jak najwięcej tylko dla siebie. Tak więc zadając sobie dziś pytanie - co możemy wziąć z idei Konstytucji 3 maja – wierzę, że nie zabraknie w nas determinacji w dążeniu do naprawy, reformowania i modernizowania państwa na każdym szczeblu władzy poczynając od tych najniższych.
Na koniec - w dniu wielkiego święta polskich patriotów, wielkiego święta polskiej myśli konstytucyjnej - życzę Państwu, abyśmy nie zapominali, że to od nas Polaków zależy siła i pomyślność przyszłości Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, przyszłości, która zaczyna się właśnie w tej chwili.

 

Do góry