Otwarcia zebrania dokonał Sołtys Sołectwa Kaniów pan Marek Pękala proponując uczczenie chwilą ciszy zmarłego Wójta Gminy Bestwina Pana Stefana Wodniaka.
Sołtys przywitał zaproszonych na zebranie gości w osobach: pełniącego obowiązki Wójta Gminy Bestwina pana Stanisława Wojtczaka, Przewodniczącego Rady Gminy pana Jerzego Zużałka, pełnomocnika wójta, zarazem radnego powiatowego pana Artura Beniowskiego, radnych powiatowych panów Józefa Maziarza i Bogusława Stolarczyka, dyrektora CKSiR pana Grzegorza Bobonia, przedstawicieli PG „Silesia” panią Mariolę Mizerę i pana Szymona Adameckiego, prezesa Kombest pana Wacława Waliczka, sekretarza Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej pana Eugeniusza Furczyka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego panią Barbarę Konarską- Węgrzyn, prezes Koła Gospodyń Wiejskich panią Helenę Sowę, Redaktora Naczelnego Magazynu Gminnego pana Sławomira Lewczaka oraz radnych Rady Gminy Bestwina.
Następnie sołtys odczytał porządek zebrania:
1.Otwarcie zebrania i przywitanie gości
2.Odczytanie propozycji porządku zebrania
3.Wybór sekretarza zebrania i Komisji Uchwał i Wniosków
4.Odczytanie protokołu z ostatniego zebrania (Uchwał i Wniosków
5.Wystąpienie zaproszonych gości
6.Wystąpienie Wójta Gminy
7.Sprawy bieżące
8.Dyskusja i wolne wnioski
9.Odczytanie wniosków i podjęcie uchwał
10.Zakończenie zebrania
Porządek ten został przyjęty przez zgromadzonych na zebraniu bez poprawek. Realizując jego punkty, sołtys zaproponował, aby powierzyć obowiązki sekretarza Zebrania Wiejskiego panu Mirosławowi Kołodziejczykowi, kandydatura ta została przyjęta przez uczestników zebrania, natomiast do Komisji Uchwał i Wniosków zaproponował panią Barbarę Konarską- Węgrzyn, pana Łukasza Furczyka oraz pana Grzegorza Wieczorka.
Kandydatury te również zostały zaakceptowane przez zebranych.
Następnie sołtys oddał głos przedstawicielowi PG „Silesia” panu Szymonowi Adameckiemu, który prowadząc jednocześnie wizualizację na ekranie przedstawił zarys działalności PG „Silesia”.
Pan Adamecki poinformował, że 9 grudnia 2010r. kopalnia „Silesia” zastałą zakupiona wraz z koncesją na wydobycie przez Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia”, dokonane przez czeski EPH – Energetycký a Průmyslový Holding, obejmujący ponad 20 przedsiębiorstw działających w branży produkcji energii elektrycznej i ciepła, dystrybucji ciepła, obrotu elektrycznością, instalacji elektrycznych oraz w innych, pokrewnych gałęziach przemysłu. Projekt zagospodarowania złoża został przyjęty bez zastrzeżeń, do 2020 roku zasoby przemysłowe określono na 300 milionów ton, to jest około 25 lat eksploatacji, a następne lata po przeprowadzeniu większych inwestycji również będą obfitowały wydobyciem węgla. Firma będzie się rozwijała i zapewniała miejsca pracy, co można już zauważyć: było 700 pracowników, obecnie jest 1500, docelowo planuje się 2000 pracowników, pracuje również około 400 górników z firm obcych.
Kadra zarządzająca kopalnią jest polsko-niemiecko-czeska. Okręgowy Urząd Górniczy prowadzi nadzór nad wydobyciem. W planie ruchu zakładu na lata 2012, 2013 będzie prowadzone wydobycie ścianą nr 160, nr 103, nr 334.
Ściana 334 będzie w całości na terenie Gminy Bestwina w obszarze wsi Kaniów, rozruch tej ściany planuje się na maj 2013 roku, roczne wydobycie to około 3 mln ton brutto.
Obszar osiadania terenu podczas eksploatacji wyznacza kilka parametrów geologicznych. Maksymalną obniżkę terenu w rejonie centrum wydobycia przewiduje się 1m.
Pan Edward Góra odczytał swoje wnioski odnośnie eksploatacji węgla przez PG „Silesia” pod Sołectwem Kaniów. Wnioski te zostały zawarte w protokole Komisji Uchwał i Wniosków.
Pan Jacek Jonkisz zadał pytanie: jeżeli ktoś z mieszkańców otrzymał od kopalni pieniądze podczas budowy domu, a w wyniku dalszej eksploatacji budynek ulegnie zniszczeniu, czy może liczyć na ponowne dotacje w celu usunięcia zaistniałych szkód, oraz pytanie drugie: jak kopalnia zamierza sobie radzić z odprowadzeniem wody z terenów obniżonych przez eksploatację węgla. Pan Szymon Adamecki odpowiedział, że każdy budynek posiada swoją kategorię odporności, co zostało wcześniej zbadane; jeżeli budynek zostanie uszkodzony, kopalnia zapewni jego naprawę po odpowiedniej weryfikacji budynku, natomiast woda zostanie odprowadzona poprzez pompownię znajdującą się na terenie sołectwa, która została niedawno zmodernizowana, kopalnia jest również zobowiązana do utrzymywania rowów melioracyjnych na szkodach górniczych w odpowiednim stanie. Pan Adamecki zapewnił, że wspólnie z firmą Bud -Tor będą się starać, aby nie dochodziło do podtopień budynków i terenów objętych eksploatacją złóż i zobowiązał się do spotykania z mieszkańcami osiadłego terenu w sprawie likwidacji szkód górniczych w Dziale Mierniczo-Geologicznym PG „Silesia”. Pan Szymon Adamecki podkreślił, że przedstawiona mapa określa osiadanie terenu do 2020 roku, ponieważ kopalnia na dzień dzisiejszy posiada koncesję na wydobycie właśnie do tego roku.
Następnie mieszkańcy indywidualnie zadawali pytania odnośnie obniżki terenu w rejonie posesji. Pan Adamecki na podstawie mapy udzielał im odpowiedzi.
Pan Wiesław Drąg zapytał, na jakiej wysokości znajduje się centrum Kaniowa w stosunku do rzeki Wisły. Pan Adamecki opowiedział, że wysokość centrum to 247 m n.p.m., natomiast międzywale to 240 m i tereny obniżone międzywala to 234 m.
Sołtys zadał pytanie, dlaczego wał nie posiada jednakowej wysokości. Otrzymał odpowiedź, że wał w miejscu niższym spełnia określone przepisami wymogi, z kolei wyższe partie wału zostały we wcześniejszych latach nadsypane przez kopalnię w wyniku zamiaru przeprowadzenia w tym rejonie wydobycia, co jednak nie zostało zrealizowane.
Pan Adamecki podkreślił, że powodem złego przepływu wody Wisłą jest fatalny stan międzywala, gdzie rośnie „las” i zalega wiele zanieczyszczeń, a teren ten powinien być czysty, co określa współczynnik szorstkości przepływu wody.
Pan Piotr Gałuszka zapytał, czy kopalnia przeznaczy środki finansowe na doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie, ponieważ zawsze strażacy z Kaniowa są pierwsi w razie udzielania pomocy w czasie podtopień budynków. Pan Adamecki odpowiedział, że kopalnia obecnie nie przewiduje środków finansowych na taki cel.
Pan Adolf Brosz zapytał, na jakiej głębokości będzie prowadzone wydobycie, otrzymał odpowiedź, że wydobycie ścianą 334 będzie prowadzone na głębokości 550-630 m, różnica ta jest podyktowana pochyłością złoża. Pan Brosz zapytał również, czy kopalnia wie, że lustro wody rzeki Wisły jest powyżej wysokości centrum Kaniowa. Pan Adamecki na podstawie wyliczeń z mapy odpowiedział, że centrum Kaniowa obecnie znajduje się około 7 m powyżej lustra wody rzeki Wisły.
Pan sołtys podziękował za uczestnictwo w zebraniu przedstawicielom PG „Silesia” i przystąpił do odczytywania wniosków z poprzedniego Zebrania Wiejskiego i stanu ich realizacji:
•oznakowanie na wałach zostanie uzupełnione po ich wykoszeniu – zostało to uzgodnione z WZiR RZGW Bielsko-Biała
•remont ulic Dankowickiej i Jawiszowickiej zostanie rozpoczęty w tym roku przez Zarząd Dróg Powiatowych
•woda pitna do posesji państwa Izdebskich została doprowadzona
•odpływy przy ul. Żwirowej zostaną w najbliższym czasie udrożnione
•znaki zakazu postoju na ul. Żwirowej zostały zamontowane
•dziury na ul. Żwirowej zostały zasypane
•przepusty przy ul. Grobel Borowa są w trakcie realizacji
•przepust przy ul. Łabędziej zostanie wymieniony na nowy
•modernizacja centrum Kaniowa to zadanie na przyszłość
Sołtys poinformował również, że zostało wystosowane przez Radę Sołecką pismo odnośnie utrzymania ośrodka zdrowia w Kaniowie.
Następnie głos zabrał pełniący obowiązki Wójta Gminy pan Stanisław Wojtczak. Przekazał on zebranym, że w związku z zaistniałą sytuacją w gminie po śmierci Wójta Stefana Wodniaka, do wyborów nowego wójta, które odbędą się 20.05.2012r. realizowane są tylko sprawy bieżące zapisane wcześniej w uchwałach Rady Gminy. Rozpoczęto jedynie priorytetową inwestycję dla gminy, budowę nowego zbiornika wody pitnej.
Na chwilę obecną realizuje się sprawy związane z rozpoczęciem jego budowy.
Pełnomocnik wójta pan Artur Beniowski przedstawił stan realizacji zadań dla Sołectwa Kaniów:
•rozbudowa stacji uzdatniania wody jest w pełni realizowana
•ośrodek zdrowia na dzień dzisiejszy pozostaje i będą ponoszone starania w jego doposażenie
•zakończenie etapu modernizacji Seta na dzień 20.05.2012r. rozpoczęcie przymiarek do kolejnego etapu rozbudowy
•sala gimnastyczna ze względu na eksploatację węgla jest stosownie zabezpieczana przez kopalnię
•remonty bieżące dróg prowadzone są według planu
•zostanie rozpoczęty remont ulic Krzywolaków i Czechowickiej przez Zarząd Dróg Powiatowych, projekt remontu został sfinansowany przez pana Kosmatego z firmy Bud -Tor. Ul. Krzywolaków to modernizacji kompleksowa – droga będzie korytowana, rowy ażurowane, wykonanie chodników i pasów zieleni, droga będzie miała szerokość do 6,5 m. Ul. Czechowicka – droga będzie frezowana, szerokość drogi do 5,5 m z mijankami, w określonych miejscach poboczy będą wykonywane palisady
•prowadzone są rozmowy odnośnie remontu budynku komunalnego przy
ul. Czechowickiej z jego mieszkańcami odnośnie partycypacji w kosztach inwestycji
Sołtys pan Marek Pękala poinformował o rozmowach z prezesem BBTL w Kaniowie odnośnie hałasu, jaki emitują samoloty i helikoptery w wyniku ćwiczebnych lotów nad Kaniowem. Zapis o niewykonywaniu dodatkowych lotów nad sołectwem jest trudny do zrealizowania ze względu na prywatność wykonywanych przelotów; przedstawił również wyniki rozmów z właścicielami terenów za kładką na rzece Biała to jest RZGW Bielsko-Biała i BBTL w Kaniowie odnośnie ich zezwolenia na przeprowadzenie remontu odcinka ścieżki rowerowej po stronie Czechowic-Dziedzic.
Sołtys zaapelował, że będzie przeprowadzona akcja szczepienia lisów, polegać będzie na rozrzuceniu szczepionki w brązowych paczkach, których nie należy dotykać.
Pan Edward Ochman zapytał, co będzie z dojazdami do posesji wykonanymi wcześniej podczas remontu ul. Krzywolaków. Pełnomocnik wójta odpowiedział, że oś rowu nie pozostanie zmieniona, a wjazdy będą wykonane w taki sposób, jaki firma wykonująca zastanie przed remontem.
Pan Jerzy Kóska wnioskował o przeprowadzenie remontu odwodnienia przy
ul. Batalionów Chłopskich od strony wschodniej, ponieważ studzienki odwadniające nie spełniają swojego zadania.
Pan Tadeusz Borkowski wnioskował o wymianę rur oraz hydrantu wodociągowym przy ul. Furczyka.
Pan Józef Łuczkowski podziękował w imieniu państwa Izdebskich władzom gminnym oraz prezesowi Kombest za doprowadzenie wody pitnej do ich posesji.
Pan Jacek Jonkisz ponowił wniosek Rady Sołeckiej o zamontowanie lustra dla wyjeżdżających z ul. Grobel Borowa na ul. Batalionów Chłopskich.
Pan Stanisław Hamerlak wnioskował o konkretne zobowiązanie wykonania remontu ścieżki za kładką na rzece Biała.
Pan Edward Brosz wnioskował o dokończenie spraw związanych z remontem przepustu przy ul. Kóski.
Pan Leszek Ochman wnioskował do zobligowania radnych gminnych w sprawie podjęcia uchwały o przekazywaniu pieniędzy od firmy Bud-Tor i PG „Silesia” za eksploatację złóż na potrzeby związane z remontem dróg i rowów w Sołectwie Kaniów.
Pan Eugeniusz Kozak wnioskował o zamontowanie punktów świetlnych przy
ul. Łabędziej przynajmniej na wysokości posesji państwa Stanoszek oraz państwa Małysz.
Pan Jerzy Kóska wnioskował o zmianę pierwszeństwa przejazdu na prawoskręcie z ul. Batalionów Chłopskich na ul. Krzywolaków.
Pan Adolf Brosz wnioskował o rozeznanie powstającej budowy w rejonie zakładu lakierniczego pana Żądlaka.
Pan Józef Łuczkowski wnioskował o naprawę odcinka ul. Modrej od posesji pana Antoniego Góry do kładki na rzece Białej.
Pan Błażej Kóska wnioskował o remont ul. Ludowej.
Pan Bogusław Bajerski wnioskował o przeprowadzenie drenażu boisk na Secie przed 20.05.2012r.
Pan Zbigniew Małysz wnioskował o udrożnienie rowu biegnącego od ul. Torowej w kierunku ul. Dankowickiej.
Pan Jan Mikoda wnioskował o odwodnienie swojej posesji.
Pan Władysław Żaczek wnioskował o uzupełnienie oświetlenia przy ul. Mirowskiej.
Pan Edward Ochman wnioskował o przeprowadzenie rozmów z BBTL w Kaniowie w sprawie zmniejszenia hałasu poprzez niewykonywanie dodatkowych lotów akrobacyjnych nad Kaniowem.
Pan Sebastian Mikoda wnioskował o odprowadzenie wody podtapiającej jego posesję przy ul. Grobel Borowa
Pan Henryk Łukasik wnioskował o odprowadzenie wody podtapiającej jego posesję przy ul. Dworskiej.
Pan Paweł Lach wnioskował o wykonanie remontu ścieżki za kładką na rzece Białej na koszt gminy oraz wnioskował o zatrudnienie przez Urząd Gminy pracownika dla pomocy doradczej zainteresowanym w sprawie szkód górniczych.
Pan Jacek Jonkisz zaapelował do zebranych, aby remont ścieżki za kładką na rzece Białej wykonać we własnym zakresie, czyli z udziałem mieszkańców korzystających z tego przejazdu, zwrócił również uwagę, aby uchwały o przekazaniu pieniędzy z eksploatacji złóż dla potrzeb Kaniowa nie podejmować.
Pan Jerzy Zużałek, Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że uchwałę można poddać pod głosowanie na sesji Rady Gminy, jednak uważa, że budżet jest jeden dla wszystkich sołectw i inwestycje są prowadzone w miarę możliwości po równo według potrzeb w każdym sołectwie z tym, że w danym roku inwestycja w poszczególnym z sołectw może potrzebować większego nakładu pieniędzy więc środki finansowe w danej chwili przesuwa się tam gdzie są najbardziej potrzebne.
Pan Krzysztof Góra wnioskował o przeprowadzenie w ramach gwarancji remontu ul. Jagodowej.
Pan Józef Łuczkowski wnioskował o posprzątanie rejonu ul. Modrej w ramach akcji sprzątania wsi.
Pan Franciszek Ferfecki wnioskował o odwodnienie obniżenia drogi ul. Gawlików między posesją państwa Ferfeckich a posesją państwa Drężek oraz o rozebranie ruin budynku przy ul. Gawlików.
Pan Ryszard Kawka wnioskował o poprawienie odwodnienia ul. Batalionów Chłopskich w rejonie jego posesji.
Pan Grzegorz Brzeźniak wnioskował o zlikwidowanie źródła płynących ścieków przy
ul. Żwirowej.
Pan Czesław Jaszek wnioskował o udrożnienie przejazdu między ul. Zgody a ul. Grobel Borowa.
Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków pan Łukasz Furczyk odczytał wnioski złożone na Zebraniu Wiejskim. Wnioski te zostały przyjęte poprzez przegłosowanie obecnych na zebraniu mieszkańców sołectwa.
Sołtys dziękując wszystkim za udział w zebraniu zakończył Zebranie Wiejskie.
Protokołował: Mirosław Kołodziejczyk, zdjęcia: Sławomir Lewczak