Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

I Ty także możesz pomóc

12. 02. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6808

Jesteśmy w okresie rozliczania się z Urzędem Skarbowym za 2011 rok.
Wiele osób zastanawia się, komu oddać 1 % swojego podatku, a wielu, zwłaszcza ci, których rozlicza zakład pracy, zapewne w ogóle nad tym się nie zastanawiało. A szkoda, ponieważ wśród nas jest wiele osób, które oczekują naszej pomocy.
Osoby, które rozlicza ZUS lub zakład pracy także mogą oddawać swój 1 %, ale wymaga to troszkę zachodu. Można o tym poczytać w rozwinięciu tej informacji.
Drogi Czytelniku, jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, komu oddać swoją część podatku rozważ, proszę, następujące propozycje:

Joanna Markiel

Amelka Kimla -

strona Amelki

Robert Wilk - strona Roberta

Z mózgowym porażeniem dziecięcym, które jest konsekwencją zbyt wczesnego porodu (w połowie 6-tego miesiąca ciąży), bardzo mocnego niedotlenienia okołoporodowego i silnych wylewów krwi do mózgu walczą rodzice Karolinki Czulak. Karolinka rehabilituje się od początku 4 razy w tygodniu, dzięki temu udaje się coraz więcej osiągnąć, jednak nadal jest dzieckiem leżącym o słabym napięciu w tułowiu i zbyt mocnym w kończynach - cierpi na porażenie czterokończynowe.  Mimo wszystkich swoich niedomagań jest bardzo wesołą dziewczynką, która zaczyna mówić pierwsze słowa. W chwili obecnej ma 3 lata. Wszelkie informacje o jej stanie będą na bieżąco zamieszczane na stronie www.karolinkaczulak.info.
Strona ta jest w budowie i powinna ruszyć za około 2 tygodnie. Jeśli tylko macie taką możliwość i chęć proszę o przekazanie 1% podatku na rzecz Karolinki wpisując numer fundacji KRS 0000121785 oraz koniecznie jako informacje szczegółowe "Karolinka Czulak".  

Uwaga!!!
W przypadku osób rozliczanych przez zakład pracy, roczne obliczenie podatku dokonywane jest na prośbę (wniosek) podatnika, a nie z urzędu. To podatnik, poprzez złożenie płatnikowi specjalnego oświadczenia (PIT-12) wnioskuje o rozliczenie jego dochodów przez płatnika. Mamy tu do czynienia z suwerenną decyzją podatnika, gdyż wyłącznie od jego działań zależy czy chce być rozliczany przez płatnika, czy też woli samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe, w którym obok dochodów uzyskanych za pośrednictwem płatnika wskaże organizację pożytku publicznego oraz wysokość kwoty do przekazania na jej rzecz.
Emeryci i renciści, którym organ rentowy dokonuje rozliczenia z urzędu na formularzu PIT-40A również mają prawo zdecydować o przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Samodzielne składanie zeznań podatkowych przez emerytów i rencistów w oparciu o otrzymany PIT-40 A nie jest niczym nowym w polskim systemie podatkowym. Samodzielne złożenie zeznania podatkowego daje bowiem możliwość opodatkowania swoich dochodów łącznie z dochodami małżonka, albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, jak również umożliwia skorzystanie z ulg podatkowych. W chwili obecnej pozwala ponadto na wskazanie organizacji pożytku publicznego, na rzecz której naczelnik urzędu skarbowego dokonuje przekazania 1% podatku zgodnie z wnioskiem podatnika. Co istotne, osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe od organu rentowego mają na to minimum dwa miesiące, czyli tyle samo co osoby, które otrzymują od płatnika informację o wysokości uzyskanych dochodów.

Do góry