Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Ocalić od zapomnienia

11. 10. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5904

Wspominałem już we wcześniejszych informacjach o wystawach poświęconych 40 – leciu pożaru w Rafinerii  Nafty w Czechowicach – Dziedzicach przygotowanych przez Pana Michała Kobielę z Kaniowa. Dzisiaj zapraszam na kolejną wystawę, tym razem do Akademii Techniczno - Humanistycznej w Bielsku – Białej, która odbędzie się 4 listopada z udziałem wielu znamienitych gości, a rozpocznie się uroczystym apelem o godz.12.
W międzyczasie Pan Michał Kobiela uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji Naukowej  zatytułowanej: „Katastrofy, które zmieniły Polskę i świat”, która odbyła się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Data obrad nie była przypadkowa. Na bieżący rok przypadła bowiem 10 rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center, 25 rocznica wybuchu elektrowni w Czarnobylu oraz 40 rocznica pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach.

Z okazji konferencji Centralne Muzeum Pożarnictwa miało okazję gościć wielu wybitnych znawców tematyki, zasłużonych strażaków, uznanych profesorów oraz przedstawicieli życia publicznego. Konferencję zaszczycili swą obecnością m.in.: Pani Maria Nowak – posłanka na sejm RP i przedstawicielka PiS; dr Jan Rzymełka – poseł na sejm RP, reprezentujący PO; nadbrygadier Janusz Skulich – zastępca Komendanta Głównego PSP; Pan Andrzej Szczeponek – Pełnomocnik Wojewody Śląskiego; Pan Edward Lasok – Prezydent Miasta Mysłowice; Komendanci Wojewódzkich PSP; Reprezentanci Jednostek Centralnych PSP i wiele innych osobistości.

Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: TVP Katowice, Telewizja Mysłowice, Polskie Radio Katowice, Gazeta „Co tydzień”, Czasopismo – magazyn „W akcji” i „Na ratunek”, a także portale internetowe: Mysłowice24.pl, Mysłowice.pl oraz Mysłowiczanin.pl.
W czasie długich i owocnych obrad zaprezentowane zostały referaty, których autorzy ukazali słuchaczom najtragiczniejsze w historii świata i Polski katastrofy, analizując ich genezę, przebieg akcji ratowniczej, skutki społeczne i ocenę. Wielokrotnie prelegenci będąc świadkami tragicznych wydarzeń przedstawiali swoje własne wrażenia z miejsca katastrof, co pozwoliło słuchaczom spojrzeć na katastrofy z nieznanej dotąd perspektywy. Zdecydowana większość wystąpień poparta została solidnie przygotowanymi materiałami multimedialnymi. Michał Kobiela nie tylko wygłosił prelekcję na temat akcji ratowniczo – gaśniczej, ale zaprezentował również film dokumentalny, ukazujący tą akcję.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko podziękować i pogratulować Panu Michałowi zapału i chęci w dążeniu do utrwalenia tego, co już zapomniane oraz za promocję naszej gminy.
Wywiad z Panem Michałem Kobielą przeprowadzony przez redaktora naczelnego Magazynu Gminnego Sławomira Lewczaka można przeczytać TUTAJ

Do góry