Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Grunt to dobre wychowanie

10. 11. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4090

Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą – stwierdzenie Sędziego z „Pana Tadeusza” i dziś nie traci nic ze swojej aktualności. I wcale nie chodzi tutaj o znajomość wytwornych zasad etykiety rodem z przyjęć u koronowanych głów, ale o umiejętność godnego zachowania się w codziennych sytuacjach. Z okazji „Tygodnia Grzeczności” na tę sprawę zwrócili uwagę uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej w Kaniowie, którzy pod kierunkiem pań Katarzyny Hesek i Jolanty Wojtyły – Staszek przygotowali 5 listopada bardzo ciekawy spektakl.
Osią przedstawienia były scenki ilustrujące wiersze polskich poetów – Ludwika Jerzego Kerna i Jana Brzechwy. W aktorskiej ilustracji wiersza pt. „Pierwszy” buntowniczy Maciek nie ustąpił nikomu miejsca w autobusie. Słynna „Samochwała” wciąż mówiła o własnych zaletach, a znana „Kwoka” pouczała wszystkich naokoło, zapominając o hamowaniu własnego języka w komentowaniu wad swoich gości. „Skarżypyta” wciąż donosiła o nawet najdrobniejszych przewinieniach kolegów i koleżanek.

Zdjęcia i tekst: Sławomir Lewczak. Czytaj więcej w rozwinięciu:

Pomimo, że wykorzystane utwory mają już swoje lata, nie zestarzały się ani trochę. W prostych słowach uczą elementarnych zasad savoir – vivre’u, mówienia „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, zachęcają do skromności i pomagania innym. Zresztą nie tylko wiersze były elementami całej „kampanii o grzeczność”. Uczniowie stworzyli gazetki ścienne, uczestniczyli w specjalnych lekcjach z pedagogiem szkolnym, a także w konkursie plastycznym, gdzie nagrody ufundowali sponsorzy oraz Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Bestwinie. Pełnomocnik wójta ds. profilaktyki i uzależnień, Bożena Jaromin została zaproszona na przedstawienie jako gość honorowy.
Ukazał się także specjalny numer szkolnej gazetki „Coś na przerwę” w całości poświęcony tematyce dobrego wychowania. Można w nim znaleźć interesujący wywiad z „Janem Savoir Vivre”, słowa „Dzień Dobry” w 14 językach oraz poezję uczniowską.
Być może postawa dzieci znających zasady poprawnego zachowania się zachęci także dorosłych do uważnego przyjrzenia się swojemu postępowaniu. Należałoby życzyć sobie, aby dyskusje na zebraniach wiejskich oraz kampania wyborcza do samorządów prowadzone były w duchu „fair play”
Do góry