Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jubileusz 60-lecia Gminnej Biblioteki

07. 08. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6215
 Dopiero na 14 grudnia br przypada jubileusz 60-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie, ale już w najbliższy czwartek, 30 sierpnia o godz. 12 odbędą się w Czytelni Biblioteki rocznicowe uroczystości.
w programie:
-Przywitanie
-Prezentacja dorobku i historii GBP
-Wystąpienia Gości
-Prelekcja Marka Szołtyska "Książka może zmienić nam życie"
-Poczęstunek
O początkach Biblioteki można przeczytać w odpisie z protokołu nr 9 z odbytego posiedzenia Gminnej Rady Narodowej w Bestwinie w dniu 19 grudnia 1947 r. w lokalu Zarządu Gminnego. Pkt 6 protokołu mówi:


” Przewodniczący przedkłada Członkom Rady, że w dniu 14 grudnia 1947 r. została otwarta Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie i obecnie takowa mieści się w zarządzie Gminnym... Na wniosek przewodniczącego powołano następujący skład Gminnego Komitetu Biblioteki:
1. Władysława Furczyka, wójta jako przewodniczącego
2. Józefa Czerneka, przewodniczącego Gminnej Komisji Oświatowej
3. Władysława Gryzełkę, kierownika Szkoły Powszechnej w Bestwinie
4. Helenę Maga w Bestwinie, członka
5. Stanisława Englerta, członka
oraz 6. Genowefę Łuszczak jako bibliotekarkę."

Pierwszy zapis w księdze inwentarzowej obejmuje 120 pozycji. Były to książki z przydziału Ministerstwa Oświaty. Biblioteka była czynna 1 raz w tygodniu przez 2 godziny.
W sierpniu 1948 r. kierownictwo biblioteki objęła nauczycielka pani Janina Moś. Książki mieściły się w jednej
szafie w małym pokoiku obok Urzędu Gminy. Przybywało ich około 200 egzemplarzy rocznie. W 1950 r. Urząd Gminy zakupił dla biblioteki 10 regałów. Już w 1949 r. założono punkty biblioteczne we wszystkich sołectwach gminy. Punktów było siedem. W latach 50-tych na krótko bibliotekę prowadziła pani Zofia Kubiczek i znów pani Moś.
Po 10 latach istnienia w 1957 r. księgozbiór biblioteki liczył 3245 tomów, zarejestrowanych było 180 czytelników i 2587 wypożyczeń. Biblioteka otwarta była 3 razy w tygodniu.
Kolejnymi bibliotekami w dzisiejszej gminie Bestwina były biblioteki w Kaniowie i Janowicach założone w 1957 roku przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bielsku-Białej jako Gromadzkie Biblioteki Publiczne. Biblioteka w Kaniowie rozpoczęła swą działalność pod kierownictwem p. Marii Markiel, a w Janowicach pierwszą bibliotekarką była pani Ewa Hudziec.
Punkt biblioteczny w Bestwince raz był, to znów go nie było. Jednak w 1967 r. otworzono tam filię Biblioteki Gromadzkiej w Bestwinie. Pierwszym kierownikiem placówki usytuowanej w Domu Strażackim przy ul. Św. Floriana, na pow. 30 m 2, został pan Kazimierz Święs.
Więcej o historii GBP w Bestwinie można poczytać na stronie internetowej Biblioteki http://gbpbestwina.w.interia.pl
Tam też dowiemy się o szerokiej działalności, zapoznamy się za katalogami i przeczytamy o licznych nagrodach i wyróżnieniach dla Biblioteki oraz dla obecnej Dyrektor Pani Teresy Lewczak.

Do góry