Od pomysłu do pięknego przedszkola – tak można w dużym skrócie streścić historię powstania nowej placówki edukacyjno – wychowawczej w naszej gminie. Dzięki współpracy stowarzyszenia „Inicjatywy społeczne”, gminy Bestwina oraz mieszkańców Janowic zagospodarowano niszczejący budynek przy ul. Janowickiej 100. Projekt uzyskał również dotację z Unii Europejskiej. Tam gdzie wcześniej mieściła się m.in. pizzeria, teraz można podziwiać kolorowe malunki i usłyszeć głosy bawiących się dzieci.
Uroczyste otwarcie punktu przedszkolnego pod nazwą „Tęczowy Zakątek” odbyło się w dniu 12 września o godzinie 12.00. Zaproszonych gości przywitał koordynator projektu i przedstawiciel Stowarzyszenia, Konrad Sobik. Podkreślił, że ich obecność w tym wyjątkowym dniu jest dla niego dowodem okazanego zaufania w rozwijanie idei bezpłatnego przedszkola społecznego. Wśród przybyłych znalazł się wójt gminy Bestwina Stefan Wodniak, radny powiatowy i pełnomocnik Wójta ds. inwestycji Artur Beniowski, radny gminy Bestwina i sołtys Janowic Jan Stanclik, a także proboszcz parafii w Janowicach, ks. Eugeniusz Stopka. Wójt w krótkim przemówieniu pogratulował inicjatorom i wyraził nadzieję, że współpraca na linii stowarzyszenie – gmina, w dalszym ciągu będzie przebiegać wzorowo. Życzył także dużo radości samym przedszkolakom, a ich rodzicom sukcesów wychowawczych.
Następnie poświęcenia budynku dokonał ks. kanonik Eugeniusz Stopka. Po tym obrzędzie wystąpiła przed gośćmi grupa przedszkolaków, tańcząc i śpiewając wesołe piosenki. Kolejnym punktem programu stało się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci. Fachowych porad udzielał Michał Piech, ratownik z prywatnego pogotowia ratunkowego „Medica” w Bielsku – Białej”.
Krótkiego wywiadu na temat Przedszkola” udzielił Konrad Sobik:
Panie Konradzie, czy zechciałby Pan w kilku słowach przybliżyć historię „Tęczowego Zakątka?”
Pomysł na projekt wyszedł od rodziców, którzy uczestniczyli w naszym projekcie „Pracuj u siebie”. Były to panie, które stwierdziły podczas szkolenia, że na terenie Gminy potrzebny byłby dodatkowy punkt przedszkolny. Poinformowały, że istnieje taki budynek, który był kiedyś przedszkolem i warto było by go wykorzystać. Już na ostatnich zajęciach zorganizowaliśmy spotkanie z zastępcą wójta, Arturem Beniowskim, który przybliżył nam możliwości zaangażowania się gminy.
Następnie pojawił się program, na który mogliśmy opracować wniosek. Było to działanie 9.1.1 z programu operacyjnego „Kapitał Ludzki” na utworzenie przedszkola i dodatkowe zajęcia na terenach wiejskich. Stwierdziliśmy, że może warto było napisać projekt właśnie na ten program. I tak w ciągu dwóch miesięcy powstał projekt na stworzenie punktu przedszkolnego w Janowicach, z możliwością uczestnictwa 25 dzieci w grupie podstawowej przez 2 lata oraz łącznie 75 dzieci w wakacyjnych zajęciach przez kolejne 3 miesiące, czyli lipiec 2012, sierpień 2012 i lipiec 2013 roku. Łącznie obejmiemy naszą pomocą 100 dzieciaków i 200 rodziców
Na etapie rozstrzygnięcia konkursu dowiedzieliśmy się, że projekt nasz uzyskał dofinansowanie i w związku z tym, że obiekt nie był jeszcze przygotowany, zdecydowaliśmy się uruchomić przedszkole dopiero od września tego roku. Musieliśmy przeprowadzić szereg poważnych prac - w ciągu miesiąca trzeba było przygotować praktycznie zrujnowany obiekt. Nie dokonalibyśmy tego, gdyby nie suma pracy własnej, rodziców i gminy. Zresztą gminie Bestwina zawdzięczamy wiele, gdyż to ona wykonała łazienkę, zrobiła porządki wokół terenu, wymieniła rynny. Zamierzamy poprosić jeszcze o wymianę pieca.
Na czym polega wyjątkowość Waszego przedszkola? Co specjalnego mogą Państwo zaoferować dzieciom?
Nowatorstwo naszych metod polega na realizacji programu przedszkolnego oraz zapewnieniu wielu zajęć dodatkowych. Będą to bezpłatne zajęcia z rytmiki, z języka anielskiego i z garncarstwa. Bezpłatny jest także logopeda. Do tego wszystkiego szukamy specjalistów. Chcemy, by były to takie osoby, które mają dobry kontakt z dziećmi i które są w stanie zmaksymalizować efekt pracy z nimi.
W najbliższym czasie planujemy wystawienie spektaklu, być może jasełek.
Przygotujemy również jakieś inne występy czy też wystawy na terenie gminy – znalazłyby się tam wytwory rękodzielnicze naszych dzieci, garncarstwo, rysunki itd. Natomiast dodatkową metodą, które chcemy wykorzystać do nauki, jest metoda bitowa. Polega ona na pokazywaniu dzieciom obrazków, bodźców wizualnych w krótkich seriach. W związku z tym dziecko w krótkim okresie czasu poznaje kilkadziesiąt rzeczy nowych. Mózg szybciej pracuje niż u dorosłego, więc dzieci będą potrafiły po imieniu nazywać różnego typu zjawiska i rzeczy. Jest to unikatowa i do tej pory rzadko spotykana metoda.
Trzeba jeszcze dodać, że kładziemy u nas duży nacisk na tradycyjne wartości – koleżeństwo, uczciwość, szacunek, grzeczność wobec rodziców i wychowawców. Dzięki temu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, które łatwo w dzisiejszych czasach zagubić. Nasze dzieci noszą także wygodne, jednakowe ubranka.
Jak wyobrażacie sobie działanie przedszkola w dalszej perspektywie?
Nasze przedszkole zgodnie z założeniami projektu będzie funkcjonować przez dwa lata. Taki jest zresztą średni czas pobytu dziecka w tego typu placówce. W tym czasie rodzice będą mieli czas na zastanowienie się, co dalej. Do nich należy podjecie decyzji czy chcą kontynuacji tej formy zajęć przedszkolnych tutaj w tym punkcie, czy też nie. Jeżeli odzew będzie pozytywny, to nie widzę żadnych przeszkód, aby nadal wspólnie prowadzić rozpoczętą dziś działalność.
O przedszkolu można także przeczytać w „Magazynie Gminnym” nr 12/2010. Zapraszamy również na stronę internetową www.teczowyzakatek.eu. Dla dzieci pozostały jeszcze wolne miejsca!
Sławomir Lewczak, Marta Ochman