Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Sesja Rady Gminy - podsumowanie 2016 roku i plany na 2017

17. 01. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6356

W czwartek, 5 stycznia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyła się XXII sesja Rady Gminy Bestwina. Miała ona inny niż zwykle charakter, nie podejmowano żadnych uchwał, natomiast przy licznie zgromadzonych gościach dokonano podsumowania zakończonego i wytyczenia planów na rozpoczęty rok. Podsumowanie dotyczyło nie tylko realizacji budżetu gminy i zawartych w nim zadań, ale również osiągnięć naszych mieszkańców i reprezentantów klubów sportowych oraz przedstawicieli kultury. Zdjęcia TUTAJ (niestety, z uwagi na czynione z ogromnym zaangażowaniem starania redaktora naczelnego Magazynu Gminnego aby w kadrze mojego aparatu mieściły się jego plecy, nie wszystkie są dobrej jakości, a wiele, z uwagi na te plecy, zostało skasowanych).
Przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, dosyć dużo czasu poświęcił na przywitanie gości, ponieważ ich lista była bardzo długa, a wśród nich, m.in. pani Sylwia Cieślar - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Chrząszcz – I wicewojewoda śląski, Andrzej Płonka – starosta bielski, radni powiatowi, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, prezesi stowarzyszeń i organizacji działających w gminie, prezesi i strażacy OSP, prezes i zawodniczki UKS Set Kaniów, redaktor naczelny Kroniki Beskidzkiej, panie dyrektor Zespołów Szkolno-Przedszkolnych, pani Magdalena Solich, Michał Kobiela i Jacek Gruszka.
Głównym punktem sesji było podsumowanie zakończonego roku i przedstawienie planów na 2017 rok. Dokonał go wójt, Artur Beniowski. Nie było to jednakże wystąpienie składające się z suchych faktów i przedstawienie listy wykonanych inwestycji. Swoje sprawozdanie wójt przeplatał podziękowaniami skierowanymi do osób i organizacji, które w ubiegłym roku rozsławiały naszą „małą Ojczyznę”, gminę Bestwina. Obecność pani Sylwii Cieślar - wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Śląskiego wiązała się z uhonorowaniem mieszkańca Kaniowa, Michała Kobieli, złotą odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, który swoim zaangażowaniem, swoją pracą i poświęceniem tworzy historię. Jest autorem książki oraz licznych wystaw poświęconych zachowaniu pamięci o tragicznym pożarze Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach.
Kolejną osobą, która tworzy historię i ma również swoje zasługi dla zachowania pamięci o tych, którzy walczyli z pożarem Rafinerii jest redaktor naczelny Kroniki Beskidzkiej, Piotr Wysocki. Artur Beniowski podkreślił przy okazji rzetelność i obiektywność Kroniki przy opisywaniu różnych wydarzeń i sytuacji. Na ręce Piotra Wysockiego z okazji Jubileuszu 60 – lecia Kroniki Beskidzkiej przekazał okolicznościową paterę z życzeniami dla całego zespołu redakcyjnego. Piotr Wysocki podzielił się refleksjami związanymi z naszą gminą (m.in. pierwsze w życiu piwo wypił w restauracji „Pod dębami”) oraz zrewanżował się przekazaniem historycznych (1845 rok) map naszego regionu.
W Turku w Finlandii w Indywidualnych Basenowych Mistrzostwach Świata we Freedivingu Magdalena Solich została podwójną Mistrzynią Świata i rekordzistką. Wójt przypomniał jej dokonania i podziękował za rozsławianie naszej gminy w świecie wręczając pani Magdalenie list gratulacyjny.
Rozsławiały gminę na arenach międzynarodowych zawodniczki UKS Set Kaniów: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Monika Pacyga, Katarzyna Ciupak, Sandra Pilarz i zdobyły w Syrakuzach srebrny medal Mistrzostw Świata w kajak polo. List gratulacyjny odebrała prezes UKS Set Kaniów, Halina Błaszkiewicz.
W imieniu strażaków – ratowników z OSP Bestwina list gratulacyjny odebrała Marta Gandor. Przypomnę, że laury zdobywali: Marta Gandor, Dariusz Orłowski, Mateusz Kubik, Jakub Furczyk, Marceli Kraus, Adrian Zdrowak, Tomasz Łuszczak i Adrian Wala (I miejsce w VII Międzynarodowych Maltańsko – Strażackich Manewrach Ratowniczych i II miejsce w II Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo-Gaśniczych).
Za dwa tytuły Mistrzów Polski zdobyte przez drużynę w składzie: Jarosław Bieroński, Wojciech Janeczko, Mariusz Soszka, Marcin Kraus wraz z opiekunem Jackiem Gruszką w  X Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Licheniu Starym list gratulacyjny odebrał Jacek Gruszka.
IX miejsce w Polsce i I w województwie śląskim w rankingu Rzeczpospolitej zdobyła Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie.  Nie jest to pierwszy sukces naszej biblioteki. Dyrektor corocznie wyróżnianej biblioteki, Teresa Lewczak, odbierając list gratulacyjny podkreśliła, że te wyróżnienia są zasługą wszystkich pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie.
Ostatni list gratulacyjny, a w zasadzie podziękowania, Artur Beniowski, złożył na ręce wicewojewody śląskiego, Jana Chrząszcza, za pomoc w zdobyciu środków na przebudowę ul. Podzamcze.
Artur Beniowski wspomniał jeszcze ambasadorów kultury: Zespół Regionalny „Bestwina” i Orkiestrę Dętą Gminy Bestwina, którzy reprezentują naszą gminą na wielu estradach w kraju i poza granicami przywożąc do swoich siedzib liczne nagrody, a przede wszystkim rozsławiają naszą gminę i jej kulturę.
W swoim wystąpieniu wicewojewoda, Jan Chrząszcz, podziękował za zaproszenie i przypomniał, że jest częstym gościem w gminie Bestwina, życzył aby kajak polo stało się dyscypliną olimpijską, podziękował gminie za znakomitą współpracę w realizowaniu programów rządowych. Podkreślił, że przy programie 500+ nasza gmina jest jedną z najlepszych w województwie śląskim (840 wniosków złożonych, 830 rozpatrzonych pozytywnie na ponad 4 mln złotych).
Wójt, Artur Beniowski, w ślad za podziękowaniami wojewody, również podziękował swoim współpracownikom oraz Radzie Gminy za trud i wysiłek, jaki wykazywali w swojej pracy w 2016 roku. Podkreślił znakomitą współpracę z Radą Gminy, bo dzięki niej udało się ubiegłoroczne plany zrealizować.
Kolejne podziękowania skierowane zostały do starosty bielskiego, Andrzeja Płonki. Dzięki środkom finansowym powiatu zostały wykonane nakładki asfaltowe na ul. Floriana, Kościelnej i Batalionów Chłopskich. Gmina wybudowała z kolei przy części z nich chodniki. Ponadto nową nawierzchnię położono na ulicy Łanowej w Janowicach oraz ul. Gandora i Magi w Bestwince. Przebudowano przepusty przy ul. Pastwiskowej, Podleskiej, Zacisze i Stefana Kóski. Przy ul. Mirowskiej, Studziennik, Zagrodniej i Podzamcze pojawiło się nowe oświetlenie. Odbyła się i w dalszym ciągu trwa wymiana i rozbudowa sieci wodociągowej w Kaniowie, w rejonie ul. Torowej, Ludowej oraz Jawiszowickiej.
W tym roku gmina będzie pomagać przy wymianie pokryć azbestowych na naszych domach, planowane jest dokończenie przebudowy ul. Janowickiej – nakładka asfaltowa i budowa chodnika na remontowanym odcinku.
Istotną część stanowiły w ostatnich miesiącach inwestycje oświatowe. Środki rzędu 153 tys. zł pochłonęły modernizację przedszkola w Kaniowie. Zaadaptowano tu dodatkowe pomieszczenia, dotąd nieużywane, na sale zajęć dla dzieci. Modernizacji poddane zostało pokrycie dachowe na szkole w Bestwinie, do niezwykle potrzebnych remontów, obejmujących termomodernizację, przygotowane są kompleks oświatowy w Bestwince oraz przedszkole publiczne w Bestwinie, do których powstała już dokumentacja projektowa. W ubiegłym roku pozyskano i spożytkowano środki na program Erasmus oraz doposażenie sal lekcyjnych.
Inwestowano również w bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Oprócz wspomnianej wcześniej budowy oświetlenia, chodników, asfaltowania ulic, przebudowy przepustów i budowy mostków dofinansowano zakup samochodu dla policji w Czechowicach-Dziedzicach, dla PSP w Bielsku-Białej samochodu strażackiego i zakupiono lekki samochód strażacki dla OSP Bestwinka.
OSP Kaniów w tym roku będzie składaćł wniosek o dofinansowanie zakupu pierwszego w gminie ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego.
Do „powodziówki” złożony jest wniosek o sfinansowanie przebudowy ul. Gawlików w Kaniowie, projektowana jest sieć kanalizacyjna w kolejnej części gminy, planowana jest budowa parkingu przy ul. Podzamcze oraz uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Ruszyła akcja „Kompostowniki”, zbierane są wnioski od mieszkańców na ich pozyskanie.
Starosta, Andrzej Płonka, w swoim wystąpieniu określił ubiegły rok, jako bardzo trudny. Nawiązał do podobnego, ubiegłorocznego spotkania i podkreślił, że bardzo dużo z wówczas poruszanych spraw się ziściło. Zwrócił uwagę na trudności, jakie przejściowo stwarzać będzie budowa drogi S-1, ale najważniejsze będzie dopilnowanie, aby wszystko zostało po zakończeniu inwestycji naprawione.
Wyraził zadowolenie z przystąpienia gminy do Związku Powiatowo-Gminnego i próby rozwiązania transportu publicznego. Na zakończenie swojego wystąpienia, w swoim i radnych Rady Powiatu z naszej gminy imieniu złożył życzenia dobrego roku i realizacji wszystkich planów i zamierzeń.
Z uwagi na brak innych wystąpień, przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, zakończył sesję.
Kolejna sesja odbędzie się 23 stycznia.

Do góry