Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania Wiejskiego w Bestwince

16. 10. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6816

W piątek, 30 września, o godz. 18.00 w sali OSP Bestwinka sołtys sołectwa Bestwinka, Teresa Ryś – Paruch, otworzyła Zebranie Wiejskie, przywitała wszystkich przybyłych mieszkańców sołectwa Bestwinka oraz zaproszonych gości: wójta, Artura Beniowskiego, zastępcę wójta, Marcina Kanika, przewodniczącego Rady Gminy, Jerzego Stanclika, radnych powiatowych: Grzegorza Gawędę, Jana Stanclika, Bogusława Stolarczyka, dyrektora CKSiR, Grzegorza Bobonia, prezesa Kombestu, Wacława Waliczka, prezes KGW, Halinę Lasotę, wiceprezesa KS Bestwinka, Wirgiliusza Tomaszczyka, radnych z Bestwinki: Łukasza Grenia i Krzysztofa Wróbla.
Następnie przedstawiła projekt porządku zebrania:


1.Otwarcie zebranie, przywitanie gości
2.Przedstawienie porządku obrad
3.Wybór sekretarza zebrania
4.Wybór komisji uchwał i wniosków
5.Odczytanie uchwał i wniosków z poprzedniego zebrania
6.Sprawozdanie sołtysa z działalności za ubiegły rok
7.Informacje wójta gminy Bestwina
8.Dyskusja i wolne wnioski
9.Wystąpienie zaproszonych gości
10.Zatwierdzenie uchwał i wniosków
11.Zakończenie zebrania
Do przedstawionego projektu porządku zebrania nie zgłoszono żadnych uwag i prowadząca zebranie, sołtys Teresa Ryś - Paruch ogłosiła przystąpienie do wyboru sekretarza zebrania. Ze swej strony zaproponowała kandydaturę Józefa Distela. Z sali nie padła żadna inna propozycja, Józef Distel wyraził zgodę i zebrani przegłosowali, że sekretarzem został Józef Distel.
Następnie przystąpiono do wyboru komisji uchwał i wniosków. Teresa Ryś – Paruch zaproponowała, aby pracowali w niej: Łukasz Greń i Wirgiliusz Tomaszczyk, z sali padła jeszcze kandydatura Krzysztofa Wróbla i zebrani w głosowaniu jawnym zaakceptowali ten skład komisji.
Przystąpiono do realizacji pkt. 5, tj. odczytania protokołu komisji uchwał i wniosków z poprzedniego zebrania.
1.Przygotowanie projektu prac związanych z wykupem i zagospodarowaniem działki pod parking przy szkole w Bestwince
2.Wpisać w ewidencję Spółki Wodnej Melioracyjnej rów melioracyjny przy ul. św. Floriana
3.Wykonać przejście dla pieszych w okolicy skrzyżowania ulic: Dworkowej i św. Floriana
4.Wykonanie napraw w korycie Młynówki i umocnienie jej brzegów
5.Ponaglenie pszczyńskiego oddziału Śląskiego Zarządu Melioracji o wykonanie umocnień brzegów Łękawki i dalszą jej regulację
6.Generalny remont ul. Olchowej wraz z budową chodnika
7.Wyjaśnienie sprawy składowania odpadów na terenie Kółka Rolniczego w Bestwince
8.Ustawienie latarni na skrzyżowaniu ulicy Zagrodniej i Krótkiej
9.Wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Ładnej, Sportowej – część II w stronę boiska sportowego, remont ul. Rzecznej, Magi, Podpolec
10.Udrożnienie rowów w okolicy Braci Dudów
11.Remont przejazdu kolejowego na ul. Dankowickiej
Po odczytaniu ww. protokołu prowadząca zebranie przedstawiła sprawozdanie z prac wykonanych w sołectwie od września ub. roku do dnia zebrania.
1.Wykonano nakładkę asfaltową na ul. Dankowickiej od skrzyżowania z ul. św. Floriana do granicy z Dankowicami
2.Wykonano nakładkę asfaltową na ul. Olchowej
3.Wykoszono rów na ul. Sportowej od Młynówki do torów i wzdłuż nasypu kolejowego do ul. św. Floriana
4.Wysypano kamieniem przejście pod torami kolejowymi i naprawiono mostek za torami po stronie Kaniowa
5.Wyczyszczono rów oraz zebrano pobocze przez firmę Kombest do torów kolejowych oraz wyczyszczono przepust pod mostkiem
6.Wyczyszczono przepust na Młynówce na ul. Sportowej
7.Założono barierki na skrzyżowaniu ul. Dankowickiej i Ślosarczyka
8.Wyznaczono pasy i postawiono znak „przejście dla pieszych” obok remizy OSP
9.Postawiono nową tablicę na ul. Ślosarczyka
10.Założono lampę na skrzyżowaniu ul. Zagrodniej z ul. Krótką
11.Wykonano chodnik na ul. św. Floriana od remizy do sklepu oraz położono nakładkę asfaltową na tym odcinku
12.Wykonano nakładkę asfaltową na ul. Magi od kościoła do skrzyżowania z ul. Braci Dudów oraz wyczyszczono rowy wzdłuż tego odcinka drogi
13.Wymieniono rury oraz położono ażury na przepuście na ul. Pastwiskowej
14.Wyczyszczono i udrożniono drenarkę przy Łękawce do jazu
15.Udrożniono mostek oraz wyczyszczono rów obok pani Kubik na ul. Sportowej
16.Wyczyszczono rów odwadniający ul św. Sebastiana do rzeki
17.Ustawiono znaki drogowe przy ul. Braci Dudów, Rzecznej oraz wymieniono stare na nowe przy ul. Pastwiskowej.
Rada sołecka brała udział w komisjach i sesjach rady gminy, w wizji lokalnej na terenie kanału Ulgi, na jazie w Bestwince, na przepustach i na terenach odwodnienia przeznaczonych pod zabudowę.
20 maja odbyła się wizja lokalna z udziałem wójta, zastępcy wójta, prezesa Spółki Melioracyjnej, sołtysa i członka rady sołeckiej, Józefa Distela po terenie Bestwinki w najbardziej newralgicznych miejscach, które mogą być zagrożone na wypadek intensywnych opadów deszczu. Rada sołecka brała udział w uroczystościach na terenie gminy, w Dożynkach, Święcie Konstytucji 3 Maja i Święcie Niepodległości.
Odbyło się 6 posiedzeń Rady sołeckiej, od stycznia w biurze sołtysa pełnione są dyżury radnych rady gminy z Bestwinki i rady sołeckiej w każdą ostatnią środę miesiąca.
W sprawie termomodernizacji szkoły, zakupu działki pod parking i miejsce rekreacyjne dla sołectwa oraz w sprawie Kółka rolniczego sołtyska oddała głos wójtowi, Arturowi Beniowskiemu.
Wójt rozpoczął od dygresji nawiązującej do planowania terminu zebrania na piątkowy wieczór. Z zadowoleniem stwierdził, że na zebraniu jest więcej mieszkańców niż bywało w niedzielę. Nawiązując do sprawozdania sołtyski dodał, że naprawiono również przejazd kolejowy na ul. Dankowickiej, więc i ten wniosek z ostatniego zebrania został również zrealizowany.
Jeśli chodzi o termomodernizację szkoły to jest złożony wniosek, ale Urząd Marszałkowski nie dokonał jeszcze analizy wszystkich złożonych wniosków. Wniosek dot. szkoły w Bestwince jest oceniony i jest przyznane dofinansowanie, ostateczne decyzje zapadną w październiku br., a przystąpienie do prac może nastąpić dopiero w przyszłym roku. Jest to zadanie, które pochłonie z budżetu gminy najwięcej środków.
Jeśli chodzi o Kółko rolnicze to wójt ubolewał, że nieobecny jest Jan Ślosarczyk, podobnie nie raczył uczestniczyć, mimo zaproszeń, w posiedzeniach rady sołeckiej. Spotkał się natomiast z wójtem i narysował wizję, jak teren Kółka rolniczego ma w przyszłości wyglądać. Urząd gminy nie jest stroną w sprawie funkcjonowania Kółka rolniczego, mogą cokolwiek zmienić tylko mieszkańcy Bestwinki, którzy są udziałowcami.
Jeśli chodzi o zakup działki to jeszcze dzisiaj po zebraniu wójt umówiony jest z właścicielem działki, która można byłoby przeznaczyć pod parking.
Do końca 2016 roku zostanie wykonane jeszcze szereg różnych prac i zadań na terenie Bestwinki:
- odwodnienie i poprawa urządzeń wodnych i melioracyjnych,
- wymiana lekkiego samochodu dla OSP,
- dokończenie kanalizacji ( podłączenie 4 budynków w centrum sołectwa),
- zakończenie prac nad studium uwarunkowań do planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bestwina. Do 11 października można zapoznawać się z planem studium.
- w przyszłym roku termomodernizacja szkoły to jest najważniejsza i najdroższa inwestycja,
- nakładki asfaltowe – jedna z ul.: Rzeczna, Sportowa, Ładna zostanie zaproponowana do budżetu gminy,
- wykonanie punktów świetlnych lub całego ciągu oświetlenia wybranej ulicy,
- 13 października ruszają nabory wniosków w ramach Lokalnej Grupy Działania – planowane jest złożenie wniosku na budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy KS Bestwinka.
Po tym wystąpieniu oddano głos mieszkańcom sołectwa. Jako pierwszy głos zabrał pan Stawowczyk wytykając, że do dnia zebrania, mimo obietnic, nie została naprawiona ul. Ślosarczyka po wykonaniu kanalizacji. Nawiązał również do wywiadu udzielonego przez wójta Gazecie Beskidzkiej i budowie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, pytając, jak ta sprawa przedstawia się na obecną chwilę.
Wójt odpowiedział, że w gminie, która liczy 11 tys. mieszkańców i 3 kluby piłki nożnej jest taka potrzeba, aby powstało pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, ale bez środków zewnętrznych gmina nie jest w stanie wykonać takiego boiska, jego koszt to około 1 mln zł.
Jeśli chodzi o ul. Ślosarczyka, wójt złożył deklarację, że od poniedziałku zajmie się tą sprawę, ponieważ nie za bardzo rozumie, dlaczego ta ul. nie została naprawiona, a okres trwałości projektu skończył się w ubiegłym roku.
Następnie głos zabrał pan Kóska i nawiązał do niedzielnych zebrań. Jego zdaniem należy wrócić do niedzieli, ale organizować je o godz. 16. W następnych słowach powrócił do ubiegłorocznego zebrania i spraw związanych z Młynówką i Dankowicami zadając pytanie wójtowi, gdzie jest jego etyka, ponieważ w Dankowicach zaprzeczono informacjom przekazanym wówczas przez wójta.
Dalsza wypowiedź była dosyć chaotyczna, trudno było z niej wyłuskać wnioski czy też zastrzeżenia dotyczące urzędu gminy i sołectwa Bestwinka. Pan Kóska zarzucił ponadto źle, jego zdaniem, wykonane czyszczenie cieku Młynówka. Uważa on, że powinien on zostać pogłębiony o 1 metr. Zarzucił także nieprawidłowości w działaniu firmy Nicromet.
Wójt, Artur Beniowski, ustosunkował się do tych kwestii, które uznał za dotyczące właściwości urzędu gminy. Jeśli chodzi o termin zebrania wiejskiego to ustala go sołtys danego sołectwa, natomiast jego zdaniem niedziela o 16 jest gorszym terminem niż piątek, godz. 18.
Kolejne pytanie mieszkańca sołectwa dotyczyło wycinki drzew przy ul. Dworkowej. Jego zdaniem i zdaniem innych mieszkańców zagrażają one bezpieczeństwu.
Wójt odpowiedział, że rozmawiał w urzędzie na ten temat i należy wyciąć część tych drzew lub poddać gruntownej pielęgnacji. Jest to jednakże droga powiatowa i tam taki wniosek zostanie złożony.
Kolejny głos dotyczył wycinki drzew przy ul. Ładnej. Wójt odpowiedział, że jeśli wniosek został złożony to po zakończeniu okresu, w którym nie prowadzi się wycinki, wniosek ten zostanie zrealizowany.
Kolejny mieszkaniec zarzucił wójtowi, że chyba nie lubi części mieszkańców ul. Magi, ponieważ nic się dla nich nie robi, nie została ona zaasfaltowana w całości.
Wójt odpowiedział, że oprócz dróg gminnych są również drogi powiatowe, którymi poruszają się wszyscy mieszkańcy, a polityka starostwa jest taka, że tylko te drogi remontuje, gdzie dana gmina dołoży 50 % kosztów remontu, stąd też chcąc mieć wyremontowane drogi powiatowe trzeba rozkładać w czasie remont dróg gminnych.
Artur Beniowski wyjaśnił, że na ulicy Magi wykonano tyle nakładki asfaltowej, na ile było gminę stać, tj. za wygospodarowane 150 tys. zł. Wykonano więc tylko najgorszy odcinek, reszta także doczeka się realizacji we właściwym czasie, ponieważ są gminne ulice w Bestwince w gorszej kondycji, prosił o wyrozumiałość.
Przy okazji wójt zapowiedział, że podatki na przyszły rok pozostaną w niezmienionej wysokości, te od środki transportu również. Nie można ich podnosić nawet o stopień inflacji, bo tej po prostu nie ma.
Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że wójt wspomniał o 4 budynkach nie podłączonych do kanalizacji, natomiast są jeszcze inne także nie podłączone. Po krótkiej konsultacji wójt odpowiedział, że do budynku, o którym mowa kanalizacji została doprowadzona, ale właściciele nie podłączyli go, dołoży starań, aby to podłączenie wyegzekwować od nich, ponieważ jest to ich obowiązkiem.
Pan Ślosarczyk zapytał, dlaczego nie jest realizowany wniosek o wykonanie przejścia dla pieszych na ul. Witosa w stronę u. Młyńskiej. Był złożony 2 lata temu. Wójt odpowiedział, że jest to droga powiatowa i nie ma wiedzy na ten temat, być może radni powiatowi coś odpowiedzą.
Pan Ślosarczyk złożył wniosek, aby zmienić pierwszeństwo przejazdu tak, aby dotyczyło ono poruszających się ul. Dworkową, a nie tak, jak jest obecnie, ul. Floriana.
Poruszył również sprawę odpadów zielonych. Wcześniej można było je oddawać wraz z odpadami mokrymi, obecnie należy je zawozić na PSZOK.
Artur Beniowski odpowiadając na wniosek dot. przejścia dla pieszych i zmiany pierwszeństwa wyjaśnił, że każda taka zmiana wymaga opracowania projektu organizacji ruchu drogowego, który opiniuje policja i wydział komunikacji starostwa powiatowego. Jeśli w głosowaniu te wnioski zostaną zaakceptowane, to oczywiście zostanie on przekazany do realizacji, natomiast wójt uważa, że zmiana pierwszeństwa zrobiłaby więcej złego niż dobrego, ponieważ to skrzyżowanie w ogóle nie jest najłatwiejsze, są przyzwyczajenia uczestników ruchu na ul. Dworkowej i Floriana, więc sugeruje, aby pozostawić tak, jak jest.
Jeśli chodzi o odpady zielone, wójt stwierdził, że nigdy nie można ich było oddawać. Obecnie ZGO w Bielsku-Białej z uwagi na mieszkańców i ich skargi na panujący wokół ZGO smród zaczął sprawdzać przywożone odpady i nie pozwala na składowanie odpadów zielonych.
Istnieje możliwość wyposażania mieszkańców w darmowe kompostowniki, w tym celu zostały rozdane ankiety, aby można było określić jaka ich ilość jest potrzebna.
Radny powiatowy, Jan Stanclik, poinformował, że na ul Witosa odbyła się już wizja z Zarządu Dróg Powiatowych bez jego udziału i dokumentacja z tej wizji jest w służbach technicznych w Bestwinie. Nie wie on, jakie decyzje tam zapadły. Prawdopodobnie ma być tam wykonana wysepka. Według jego wiedzy wykonanie wysepki byłoby w kompetencji gminy, natomiast powiat wymaluje pasy.
Kolejny mieszkaniec ponownie poruszył sprawę estetyki budynków będących własnością Kółka Rolniczego, a tym samym estetyki całego skrzyżowania Dworkowej/Floriana.
Wójt, Artur Beniowski, przypomniał, że nie ma wpływu na działalność Kółka Rolniczego, to udziałowcy powinni dbać o jego wygląd, jest w posiadaniu rysunków wykonanych przez prezesa, Jana Ślosarczyka, ubolewał, że nie ma go na Zebraniu i nie zechciał uczestniczyć w posiedzeniu rady sołeckiej.
Wywiązała się dyskusja pomiędzy wójtem i mieszkańcami na temat działalności Kółka Rolniczego, wójt informował ich, że to w ich gestii jest, aby rozwiązać tę sprawę, ponieważ to oni są udziałowcami i oni mają prawo głosu. Mieszkańcy zarzucali, że obecny zarząd KR powstał bezprawnie, nie byli informowani o żadnych zebraniach i wyborach, Jan Ślosarczyk samozwańczo zrobił się prezesem. Posłużono się wyciągiem z KRS, gdzie w Radzie nadzorczej figuruje osoba, która już dawno nie żyje.
Józef Distel nawiązał do działalności Spółki Melioracyjnej i złożył wniosek, aby w Bestwince zwiększyć zakres prac wykonywanych przez nią. Przytoczył sytuację, gdzie odkopano fragment „matki drenarskiej”, okazało się, że jest całkowicie zaciśnięty, ale nie wykonano czyszczenia, z powrotem zakopano z uwagi na brak środków finansowych. Złożył więc wniosek, aby poczynić starania i dokonać rozeznania, czy można na taki cel zdobyć fundusze zewnętrzne.
Podziękował mieszkańcom, że dostosowali się do próśb i nie było w tym roku wypalania traw, a tym samym nie stwarzano zagrożenia pożarowego, zwrócił uwagę, aby wymusić na kominiarzach wymiatanie kominów oraz kanałów wentylacyjnych, ponieważ z powodu ich niedrożności było wiele przypadków zapalenia się sadzy i strat właścicieli posesji.
Odnosząc się do wniosku dotyczącego zwiększenia zakresu prac na terenie sołectwa przez Spółkę melioracyjną wójt przypomniał, że wykonano i wykonuje się wiele prac, samorząd gminny nie ma możliwości dofinansowania wprost działalności Spółki, utrzymuje się ona ze składek członków oraz z ewentualnych zysków po wygranych przetargach.
Przedstawicielka KGW zapytała, czy istnieje możliwość przekazania im pomieszczenia po byłej bibliotece w remizie strażackiej. Wójt odpowiedział, że to pomieszczenie nie jest jeszcze do końca wolne, w najbliższym czasie wyjaśni się, czy nie będzie ono potrzebne na inne cele, ale tak czy owak sprawa jego udostępnienia KGW leży w gestii OSP Bestwinka, która administruje budynkiem.
Ponownie wróciła sprawa Kółka Rolniczego. Odczytano z KRS, kto je reprezentuje, i tak:
Data rejestracji w KRS – 25.08.2010 r. , data dokonania wpisu – 27.02.2015 r., prezes – Jan Ślosarczyk, Rada nadzorcza; Kóska Leon, Bobański Dariusz, Tomaszczyk Jan. Przytoczono również jaką działalność prowadzi KR.
Następnie pani sołtys zaprezentowała mieszkańcom statuetkę, którą otrzymała na Dożynkach w Janowicach, a która jest oznaką tego, że w przyszłym roku organizatorem Dożynek będzie Bestwinka. Prosiła o czynne włączenie się w ich organizację. Złożyła podziękowania panu Tadeuszowi Madze, Tomaszowi Cofale i Krzysztofowi Wróblowi za to, że ze swoim sprzętem mechanicznym uczestniczyli w Dożynkach w Janowicach. Kolejne podziękowania skierowane były do pani prezes KGW, ponieważ to na ich barkach głównie spoczywała organizacji Dożynek 3 lata temu i spoczywać będzie również w przyszłym roku.
Eugeniusz Kóska wnosił, aby najpierw budować, naprawiać drogi i chodniki, a oświetlenie wykonywać dopiero wtedy, kiedy już wszystkie drogi zostaną naprawione.
Mieszkanka sołectwa wnosiła zastrzeżenia co do działalności jednej z firm (Imperium) i hałasu, jaki panuje w okolicy ul. Zagrodniej i Sportowej, jak również nieprzestrzegania przez samochody dojeżdżające do tej firmy znaków drogowych oraz poruszania się przez nie po innych drogach, niż mają pozwolenie. Wójt odpowiedział, że w sprawie hałasu były skierowane pisma do WIOŚ i czeka na odpowiedź, jak na razie nie zna zaleceń, jakie otrzymała firma. Jeśli chodzi o samochody prosił o bezpośrednie i natychmiastowe zgłaszanie łamania przepisów na policję. Na ostatniej sesji radni przegłosowali dofinansowanie do zakupu samochodu dla policji, więc tym bardziej wniosek o częstsze kontrole jest zasadny i wójt zadeklarował, że zaraz w poniedziałek zwróci się z nim do policji.
Głos zabrał również zastępca wójta, Marcin Kanik, informując, jakie warunki musi spełniać przedsiębiorstwa starając się o prowadzenie działalności gospodarczej, czy też rozszerzenie już prowadzonej. Proponował, aby w sprawie firmy, o której mowa wystąpić również do Inspekcji Pracy.
Więcej zgłoszeń od mieszkańców nie było, więc prowadząca zebranie, sołtys, Teresa Ryś – Paruch poprosiła komisję uchwał i wniosków o odczytanie protokołu. Jednocześnie poprosiła o przegłosowanie, aby każdy wniosek głosować osobno. Wniosek został przyjęty i każdy wniosek będzie głosowany osobno.
Wnioski:
- Organizować zebrania wiejskie w niedzielę o godz. 16. – za 1 głos, przeciwko – pozostali uczestnicy, wniosek odrzucono
- wyciąć drzewa przy ul. Dworkowej, które kwalifikują się do wycięcia, na pozostałych przeprowadzić pielęgnację – wniosek przyjęto,
- dalsze asfaltowanie ul. Magi – wniosek przyjęto
- zmiana pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ul. Dworkowej z ul. Floriana – 1 za , wniosek odrzucono,
- poczynienie starań o pozyskanie środków z zewnątrz na działalność Spółki Melioracyjnej – naprawę drenarki w sołectwie Bestwinka – wniosek przyjęto.
Pani sołtys podziękowała za udział w zebraniu, zapraszała na dyżury w każdą ostatnią środę o godz. 18. Złożyła również podziękowania wójtowi i zastępcy wójta, radnym gminnym i powiatowym za współpracę i zakończyła zebranie.

Do góry