Kaniów stolicą polskiego kajak polo - aktualizacja

15. 07. 27
Odsłony: 6196

Mistrzynie Polski: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Monika Pacyga, Aleksandra Ciupak, Katarzyna Ciupak, Sandra Pilarz, Klaudia Gryz, Marlena Madej, Gabriela Bazan.
Mistrzowie Polski: Arkadiusz Pilarz, Łukasz Pilarz, Paweł Michalec, Bartłomiej Dawidek, Borys Zubczewski, Maciej Paszana, Piotr Bajerski.

W weekend 25 – 26 lipca br. w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie rozgrywane były XVIII Mistrzostwa Polski w Kajak Polo. Zdjęcia i filmiki z pierwszego dnia można zobaczyć TUTAJ a z drugiego TUTAJ.
Pierwotnie Mistrzostwa te miały być rozegrane w Choszcznie, woj. zachodnio-pomorskie, ale z uwagi na kłopoty techniczne organizatorów zostały przeniesione do Kaniowa. I można powiedzieć, że dla UKS Set Kaniów, mimo konieczności podjęcia się trudu ich organizacji w bardzo krótkim czasie, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ zawodniczki i zawodnicy mogli świętować tytuły Mistrzów Polski przed swoimi kibicami i razem z kibicami, którzy gorącym i głośnym dopingiem, wyposażeni w różnego rodzaju sprzęt wspomagali ich zmagania z przeciwnikami, rywalizując na trybunach z kibicami z Choszczna. Zarówno na wodzie, jak i na lądzie lepsi okazali się dwukrotnie gospodarze.

Pani prezes UKS Set Kaniów, Halina Błaszkiewicz, małżeństwo trenerów: Katarzyna i Dariusz Pilarz, najstarsi zawodnicy ze łzami w oczach, ale szczęśliwi, po ostatnim gwizdku sędziów powtarzali: „dziewięć lat czekaliśmy na ten moment”. Seniorki były (i są) aktualnymi Mistrzyniami Polski, ale mężczyźni po raz ostatni stanęli na najwyższym podium w 2005 roku w Bydgoszczy. Sytuacja, żeby w obu kategoriach UKS Set Kaniów dzierżył tytuły Mistrzów Polski jeszcze się w historii klubu nie zdarzyła, tym większa, więc radość zawodniczek i zawodników, działaczy i sympatyków kajak polo w Kaniowie.
W Mistrzostwach wzięło udział 14 drużyn, rozegrano 50 meczów. Rozgrywki toczyły się równolegle na dwóch boiskach.
W uroczystości rozpoczęcia Mistrzostw udział wzięli: Grzegorz Kotowicz – wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego, Piotr Książek – przewodniczący Komisji Kajak Polo PZKaj., Jakub Cymerman – przewodniczący sędziów kajak polo i sędzia główny Mistrzostw oraz Beata Sokołowska – medalistka olimpijska w kajakarstwie klasycznym pełniąca rolę łącznika pomiędzy PZKaj. i Lotto. W trakcie trwania zawodów na terenie ORiSW czynne było mobilne stoisko Lotto, można było zagrać we wszystkie gry losowe i zdrapki.
Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w meczach finałowych spotkały się drużyny MOSW Choszczno i UKS Set Kaniów, czyli tak samo, jak rok wcześniej.
Mecz finałowy kobiet był jednocześnie czwartym spotkaniem zawodniczek UKS Set Kaniów z MOSW Choszczno w trakcie tych Mistrzostw. W każdym poprzednim meczu zwyciężały zawodniczki z Choszczna (8:1, 5:4, 4:3) i mało kto przypuszczał, że w finale będzie inaczej.
Mecz rozpoczął się od prowadzenia MOSW po bramce Moniki Kulas. Po dwóch minutach wyrównała Sandra Pilarz. Katarzyna Jarmarkiewicz dała znów prowadzenie MOSW, a następnie dwie bramki zdobyła dla UKS Set Kaniów Natalia Pacyga. Na 4:2 podwyższyła Marlena Madej, a z kolei trzecią bramkę dla Choszczna zdobyła Paulina Kwiatkowska. Ponownie na listę strzelców UKS Set Kaniów wpisała się Marlena Madej, a jednym celnym trafieniem odpowiedziała Marta Bokun. Zrobiło się 5:4 dla UKS Set i trwały huraganowe ataki zawodniczek MOSW, ich ambicje zostały mocno podrażnione, więc remis wisiał na włosku.
Ostatnie słowo należało jednak do zawodniczek UKS Set Kaniów. Przechwyciły piłkę, zrobiły szybką kontrę i Marlena Madej trzeci raz z rzędu trafiła do siatki MOSW Choszczno. Była to ostatnia sekunda meczu - 6:4.
Po sekundzie skokiem do wody trener Dariusz Pilarz „przypieczętował” kolejny sukces naszych dziewcząt i pływając od kajaka do kajaka gratulował swoim zawodniczkom i cieszył się razem z nimi. Za trenerem wskakiwali również do wody najmłodsi adepci kaniowskiego kajak polo, a na trybunach kibice owacją na stojąco dziękowali zawodniczkom za wspaniałą walkę.
Kiedy stanęli naprzeciw siebie seniorzy atmosfera na trybunach była bardzo gorąca. Nie udało się zabrać tytułu Mistrzyń Polski do Choszczna, więc MOSW liczyło i było prawie pewne, że ta sztuka uda im się w starciu seniorów. Tymczasem Piotr Bajerski dał prowadzenie 1:0 UKS Set, a po chwili z rzutu karnego na 2:0 podwyższył Arkadiusz Pilarz. Jakub Maślak strzelił bramkę kontaktową, ale na 3:1 zmienił wynik Łukasz Pilarz. Znów Jakub Maślak zmniejszył dystans, ale odpowiedział kapitalnym rzutem Arkadiusz Pilarz. Było 4:2. Trzecia bramkę dla MOSW zdobył Hubert Migdalski, ale celny rzut wykonał Borys Zubczewski i znów były dwie bramki przewagi. Mateusz Iwanowski strzelił bramkę kontaktową, ale na wyrównanie zabrakło czasu i znów Dariusz Pilarz dał nura do wody i wyściskał swoich zawodników, za nim w wodzie wylądowały również Mistrzynie Polski i były już wspólne gratulacje, wspólna radość. To zwycięstwo tym bardziej smakuje, ponieważ skład MOSW Choszczno stanowią w całości zawodnicy kadry Polski w kajak polo. UKS Set Kaniów - MOSW Choszczno 5:4. Brawo!!!

Mistrzyniami Polski zostały: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Monika Pacyga, Aleksandra Ciupak, Katarzyna Ciupak, Sandra Pilarz, Klaudia Gryz, Marlena Madej, Gabriela Bazan – UKS Set Kaniów
Srebrny medal – MOSW Choszczno: Emilia Jałoszyńska, Paulina Kwiatkowska, Katarzyna Stankiewicz, Katarzyna Jarmarkiewicz, Marta Bokun, Katarzyna Kopczyńska, Monika Kulas, Weronika Jasiukiewicz, Karolina Wlazłowska.
Brązowy medal – KS Powiśle Warszawa: Krystyna Nowacka, Aleksandra Bulira, Zuzanna Gorlik, Justyna Tyrowicz, Kamila Ryszka, Urszula Zawadzka – Pawlewska, Marta Bugaj.

Mistrzami Polski został UKS Set Kaniów: Arkadiusz Pilarz, Łukasz Pilarz, Paweł Michalec, Bartłomiej Dawidek, Borys Zubczewski, Maciej Paszana, Piotr Bajerski.
Srebrny medal – MOSW Choszczno: Piotr Kowalski, Jakub Maślak, Hubert Migdalski, Daniel Jarmarkiewicz, Krzysztof Schiller, Michał Maluszczak, Mateusz Iwanowski.
Brązowy medal – MOSW Choszczno B: Kacper Kowalski, Dawid Jałoszyński, Mateusz Susza, Jakub Diakowski, Patryk Wlazłowski, Filip Jasiukiewicz.

Ceremonii dekoracji dokonywał wójt gminy Bestwina Artur Beniowski w asyście Piotra Książka i Jakuba Cymermana. Puchary dla zwycięzców ufundował Marszałek Województwa Śląskiego, a same Mistrzostwa współfinansowane były ze środków budżetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Kajakowego i Urzędu Gminy Bestwina.

W dniach 15 – 16 sierpnia na obiektach UKS Set Kaniów odbędzie się kolejna impreza – Mistrzostwa Polski w Kajak Polo Juniorów i Juniorów Młodszych, a działacze UKS Set przygotowują się już do najważniejszej tegorocznej imprezy – Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo, które odbędą się w dniach 19 – 20 września. Jest to nie lada wyzwanie organizacyjne i poszukiwanie są sojusznicy, którzy wsparliby UKS Set w przygotowaniach. Konieczne jest trzecie boisko oraz zaplecze socjalne, dlatego zarząd UKS Set Kaniów i Komitet organizacyjny zwracają się do wszystkich ludzi dobrej woli, do instytucji, zakładów pracy o pomoc, głównie finansową, ponieważ najwięcej środków potrzebnych jest na zbudowanie trzeciego boiska. Poszukiwani są także wolontariusze, którzy mogliby służyć za tłumaczy oraz wolontariusze z odpowiednimi uprawnieniami do sprawowania ewentualnej pomocy medycznej i ratownicy wodni.