Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Relacja z Zebrania Wiejskiego w Bestwinie

14. 10. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4168

Aż cztery godziny trwało zebranie wiejskie w największym sołectwie naszej gminy. Bez wątpienia było to związane z obecnością starosty bielskiego Andrzeja Płonki, który referował stan zaawansowania najważniejszych inwestycji, jak również odpowiadał na liczne pytania mieszkańców. Pytania te dotyczyły zresztą rozmaitych spraw, począwszy od dróg, skończywszy na szkolnictwie. Samorządowiec w pierwszym rzędzie nawiązał do przebudowy ul. Krakowskiej, której to odcinki są finansowane z różnych źródeł - Od Czechowic - Dziedzic między stawami do tartaku ze środków tzw. powodziowych, zaś do piekarni z popularnych "schetynówek" (środki dzielone pomiędzy gminę i powiat). Starosta zauważył, iż poważnym problemem są niezabezpieczone brzegi stawów - sprawa wymaga rozmów z właścicielami. Zaapelował do mieszkańców o ograniczanie prędkości w związku ze wzmożonym ruchem i obecnością transportu ciężkiego - dotyczy to także ul. Witosa i innych ważniejszych szlaków komunikacyjnych. Andrzej Płonka wysłuchał wniosków mieszkańców zalewanych regularnie podczas nawałnic - są to okolice ul. Witosa, Kościelnej, Gospodarskiej, Zaułek i innych - w miarę możliwości będą czynione starania o zapobieganie podtopieniom.

Nadkomisarz Ewa Bracha z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku - Białej pojawiła się na zebraniu w związku z prośbami o zorganizowanie spotkania z policjantem. Bolączką mieszkańców Bestwiny jest transport ciężarowy, który zdaniem niektórych przejeżdża przez gminę ze zdecydowanie zbyt dużą częstotliwością. Zarówno pani komisarz jak i starosta, a także wójt Artur Beniowski zwrócili uwagę, że o zezwoleniu na transport ciężki orzeka w powiecie komisja ruchu drogowego, zaś starający się o nie przedsiębiorca musi spełnić szereg warunków. Z jednej strony nie można lekceważyć bezpieczeństwa, z drugiej zaś - odbierać legalnie działającym firmom źródła zarobkowania. Jeśli chodzi o oznakowanie w gminie, ma ono swoich zwolenników i przeciwników. Znaki ograniczające prędkość na ul. Witosa są krytykowane, lecz alternatywne środki, jak np. fotoradar, byłyby zapewne dużo większą uciążliwością. Natomiast dołożenie znaków skutkowałoby ich zbyt dużą gęstością na jednym obszarze i dezorientacją kierujących. Niemniej Policja jeszcze raz przyjrzy się sytuacji w najbardziej newralgicznych miejscach i będzie dążyć do usprawnienia ruchu w gminie Bestwina, kierując się między innymi wnioskami złożonymi na zebraniu.

Sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej złożyła sołtys Maria Maroszek. Jak zwykle nie zabrakło sprawozdania wójta Artura Beniowskiego, z uwagi na wielość inwestycji w Bestwinie bardzo szczegółowego. Wójt podał do wiadomości harmonogram październikowego asfaltowania ul. Krakowskiej. Potwierdził, że postulat budowy rond na tej ulicy jest realizowany - jedno już powstaje, a drugie, przy piekarni, pozostaje do wykonania w następnej kadencji samorządowej. Na ul. Krakowskiej pozostanie sygnalizacja świetlna. Aby zwiększyć ilość miejsc parkingowych powstała koncepcja zbudowania parkingu wzdłuż boiska sportowego - planowo ma być to ok. 20 miejsc. Jakkolwiek - zgodnie ze słowami wójta i starosty - kończą się środki unijne przeznaczone na drogi, zostaje jeszcze możliwość sięgnięcia po pieniądze z tzw. "terenów wiejskich" i "powodziówek". Gmina złożyła kilkanaście wniosków z "powodziówek" i na część dróg fundusze przyznano. Jest to np. ul. Braci Dudów w Bestwince, a w Bestwinie remont czeka w 2015 r. ul. Podzamcze. Dokona się to równolegle z uregulowaniem przepływającej w tym rejonie rzeki.
W roku 2014 udało się wykonać ważne odcinki chodników. Na terenie sołectwa Bestwina znajdują się one na ul. Witosa (Bestwinka - Bestwina), ul. Krakowskiej (od Magówki w kierunku ul. Pod Magówką), łącznik na ul. Kościelnej, przekładka wzdłuż parkingu przy ośrodku zdrowia przy ul. Szkolnej. W planach jest odcinek chodnika od ul. Pod Magówką do granic z Dankowicami, remont ul. Janowickiej do piekarni i budowa chodnika, jak również dokończenie chodnika na ul. Witosa aż do ul. Gospodarskiej. Na uwagę zasługuje fakt, że dotychczas nie zrealizowano żadnej inwestycji nie pozyskując na nią środków zewnętrznych.
Inne poruszone przez wójta sprawy to m.in. czyszczenie rowów, odwodnienia ulic, nowo zbudowane przy szkołach place zabaw, likwidacja osuwisk czy też kwestia wywozu śmieci oraz zapobiegania ich paleniu (szczegóły będzie można znaleźć w dostępnym u sołtysa oraz w Biurze Rady Gminy protokole).  Zmieni się częstotliwość wywozu popiołu - dwa razy w miesiącu w okresie zimowym i raz na miesiąc w pozostałych miesiącach. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych otwarty będzie częściej - cztery razy w tygodniu i tam mieszkańcy będą mogli dostarczać odpady wielkogabarytowe.
Częścią bestwińskiego zebrania była także prezentacja komitetów wyborczych, które wystawią swoich kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych.

Więcej zdjęć : Galeria

Sławomir Lewczak

Do góry