Drukuj

Żyjmy i dajmy żyć innym … również tym, których jeszcze nie ma na tym świecie

19. 11. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1021
Raz za razem bombardowani jesteśmy informacjami (i bardzo dobrze) o wystąpieniu sytuacji smogowej i przekroczeniu dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Czasem wystarczy wyjść przed dom, by samemu naocznie przekonać się, że prasa, radio i telewizja nie kłamią, nie mówiąc już o tym, co czują nasze płuca, kiedy „odetchną” takim powietrzem.
Przed Wszystkimi Świętymi głos w sprawie ochrony naszego środowiska zabrał Episkopat, znalazłem również apel Kingi Rusin: „Kochani! Nie kupujmy plastikowych kwiatów na groby!” (https://niezalezna.pl/295451-kinga-rusin-na-wojnie-ze-sztucznymi-wiazankami-to-kompletnie-niepotrzebna-rzecz) . Kościół już od dawna wzywa do nawrócenia ekologicznego (https://swietostworzenia.pl/2-aktualne/833-apel-chrzescijan-i-ludzi-dobrej-woli-o-poszanowanie-stworzenia?fbclid=IwAR2bT8TfxzXgR-aIMYLwx_3Bwf6N_yzAOCaKqTB8OKNYFnHynXkJtXodG8w) i skromnego życia opartego na miłości, a nie na konsumpcji; przeciwdziałania marnowaniu żywności i apeluje aby przekazywać jej nadwyżki potrzebującym; wzywa do promowania wiedzy o racjonalnym gospodarowaniu odpadami; dbanie o naturę i zabieganie o funkcjonowanie zielonych przestrzeni; zachęca do ograniczania zużycia plastiku; szerzenia wiedzy o zmianach klimatu i ich przyczynach; motywowania polityków do przeciwdziałania zmianom klimatu; promowania stosowanie odnawialnych źródeł energii; prowadzenia zbiórki odpadów trudnych do recyklingu, np. zużytych świetlówek, telefonów komórkowych; budowania świadomości realnego zagrożenia smogiem, np. przez stworzenie lokalnych sieci pomiaru skażenia. Inne artykuły związane z tym tematem: Śmierć na cmentarzach -https://ulicaekologiczna.pl/recykling/smieci-na-cmentarzach; Księża: Nie kupujmy zniczy z plastiku, bo trują planetę.https://aszdziennik.pl/127879,ksiadz-nie-kupujmy-plastikowych-zniczy-bo-truja-planete
Nasza gmina również podejmuje działania w tym zakresie, jak choćby poprzez Program Ograniczenia Niskiej Emisji, likwidację pokryć azbestowych czy też promowanie montażu instalacji fotowoltaicznych. Na stronie Urzędu Gminy można na bieżąco śledzić informacje o jakości powietrza.
Nasi mieszkańcy również nie są obojętni na jakość powietrza, którym my i nasze dzieci oddychamy. Jeden z nich prowadzi swój blog, w którym podejmuje różne tematy, przeważnie krytyczne wobec rządzących naszą gminą, ale nie boi się również podjąć tematów, dotyczących swoich sąsiadów w szerokim tego słowa znaczeniu.
Czy jest więc sens, aby powielać apele? Zachęcam do przeczytania artykułu autorstwa Pana Jacka Kosmatego: https://zapiskiniepokorne.pl/2019/10/18/pozwolcie-zyc-alarm-dla-ziemi/