Drukuj

Patriotyczno - religijne obchody Święta 3 Maja w Kaniowie

19. 05. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1514
 
 
 
 
 
Od kilku lat patriotyczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja nieodłącznie związane z religijnym świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywają się co roku w innym sołectwie. Tegoroczne uroczystości odbyły się w Kaniowie. Zdjęcia TUTAJ
Głównym celebransem uroczystej mszy św. był ksiądz Jan Noga, a asystowali mu księża Janusz Tomaszek i Cezary Dulka.
Ksiądz proboszcz Janusz Tomaszek przywitał wszystkich zgromadzonych w parafialnym kościele, a zwłaszcza wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego ze skarbnikiem Anitą Kubik, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika oraz radnych gminnych i powiatowych, rady sołeckie z sołtysami, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej Gminy, Gminnego Koła Pszczelarzy, Koła Łowieckiego „Bażant”, Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego, górników, szkół, a także przedstawicieli Kół Emerytów i Rencistów, Gospodyń Wiejskich, Orkiestrę Dętą Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, harcerzy, młodzież szkolną oraz mieszkańców gminy Bestwina. Mszę św. uświetnił swoimi głosami chór parafialny „Antonius”, a Orkiestra Dęta Gminy Bestwina prowadziła pochód na cmentarz parafialny pod pomnik „Ofiarom wojen i nienawiści”, gdzie złożono kwiaty. Wartę przy pomniku pełnili harcerze gminnego Szczepu Zuchów i Harcerzy „Bratnie Żywioły”.
Ksiądz Jan Noga w swojej homilii skupił się na części religijnej dzisiejszego święta. Przywołał datę 1 kwietnia 1656 r., kiedy to król Jan Kazimierz w katedrze we Lwowie otoczony biskupami, senatorami w obecności legata papieskiego złożył swe śluby przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i uroczyście ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej. W trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza episkopat Polski z inicjatywy więzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich. 26 sierpnia 1956 roku ok. miliona wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński w najtrudniejszym czasie dla Polski wszystko postawił na Matkę Bożą: „Patrzmy spokojnie w przyszłość. Chociażby się poruszyły niebiosa i ziemia, nic to, Najmilsi, gdy Ona zwycięża i ściera głowę węża” „Cała ludzkość zwraca się do Tej, którą już w raju Bóg ukazał człowiekowi jako jedyną Nadzieję. Ona zetrze głowę węża.” Prymas mówił do odważnych: „Matko – Królowo, prowadź nas do Syna Swego!”
Z kolei przy pomniku „Ofiarom wojen i nienawiści” wójt Artur Beniowski mówił:
„Szanowni Państwo!
W biało — czerwonym radosnym pochodzie przybyliśmy pod pomnik stojący na tym cmentarzu już od 27 lat. Dawno minęły dni, kiedy świętowanie dnia 3 Maja było zakazane i mieszkańców naszej gminy spotykały za wywieszanie flag państwowych różne represje. Wolno nam nasze święto swobodnie uczcić i przy okazji upamiętnić ludzi walczących o tę wolność. Nie polegli i nie cierpieli na darmo. Dynamiczny rozwój Kaniowa i pozostałych sołectw ma swoje korzenie w przeszłości. Na fundamentach położonych przed dziesiątkami czy nawet setkami lat powstają dzisiaj nowe dzieła. Straż Pożarna szczyci się ciężkim wozem bojowym, szkoła — halą sportową i „zieloną pracownią". Mieszkańcy wypoczywają na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji. Nie można stać w miejscu, należy reagować na zmiany zachodzące w społeczeństwie i w gospodarce. W tym miejscu pragnę powitać tych z Was, którzy dopiero w ostatnich latach zamieszkali w gminie Bestwina i dopiero odkrywają jej walory. Niech będzie to dla Was wymarzone miejsce do życia, pracy i nauki. Konstytucja 3 Maja była ważnym osiągnięciem w dziedzinie kształtowania się polskiego prawodawstwa, pozwoliła Polakom na zachowanie świadomości narodowej w okresie rozbiorów. Nadzieja stała się potrzebna także tutaj: nieśli ją w sobie legioniści, hallerczycy, żołnierze Września, partyzanci, członkowie „Solidarności" i inni, uważający wolność i niepodległość za realny cel, a nie pusty slogan. Równie ważne miejsce w sercach mieszkańców posiadają budowniczowie ważnych obiektów, zasłużeni działacze kultury i sportu oraz ci, którzy zginęli w katastrofach górniczych i pożarze rafinerii. Przypomnę niedawne jubileusze: 20-lecia istnienia Orkiestry Dętej, 70-lecia Klubu Sportowego „Przełom" i 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Istnienie tylu prężnych organizacji jest dowodem, że mieszkańcy są żywo zainteresowani działalnością społeczną (…)”
Po złożeniu kwiatów dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Grzegorz Boboń, wójt Artur Beniowski oraz ksiądz Jan Noga podziękowali wszystkim uczestniczącym we mszy św., pochodzie i złożeniu kwiatów oraz życzyli miłego dalszego świętowania.