Drukuj

Mniejsze sołectwo, dłuższe zebranie - Zebranie Wiejskie w Bestwince

18. 09. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4469
IMG 7111IMG 7112IMG 7113IMG 7114Prawie 2 godziny 40 minut trwało piątkowe, drugie z cyklu zebrań wiejskich w gminie Bestwina, Zebranie Wiejskie w sołectwie Bestwinka.
O godz. 18:00, 21 września 2018 r., w Domu Strażaka w Bestwince pojawiło się 41 mieszkańców i 22 gości, a powitała ich przewodnicząca zebrania, sołtys Bestwinki, Teresa Paruch - Ryś. Wśród gości byli, m.in., wójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik wraz z radnymi, kierownicy gminnych referatów i jednostek organizacyjnych, prezesi stowarzyszeń, radni powiatowi, przedstawiciele niektórych komitetów wyborczych i niektórzy kandydaci na radnych w nadchodzących wyborach.
W programie zebrania standardowo znalazły się, m.in. sprawozdanie sołtysa i Rady sołeckiej, sprawozdanie z realizacji uchwał i wniosków z poprzedniego zebrania, sprawozdanie wójta z działalności w kontekście sołectwa Bestwinka, prezentacja komitetów wyborczych i kandydatów na radnych, zgłaszanie wniosków na 2019 rok i najbliższą przyszłość.
Sekretarzem zebrania wybrano Józefa Distela, a w Komisji uchwał i wniosków pracowali: Aneta Górny, Magdalena Wizner – Wilczek i Łukasz Greń.
Pani sołtys w swoim sprawozdaniu wyliczyła dosyć szczegółowo zadania i prace, jakie wykonano w ostatnim roku:

- wycięto drzewa przy blokach, które stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa,
- naprawiono wyrwę w Młynówce, wykoszono i wyczyszczono jej wały,
- wyczyszczono przepusty na ul. Sportowej, wyczyszczono i odtworzono rów wzdłuż torów do ul. św. Floriana,
- umocniono część wałów Łękawki,
- wykonano oświetlenie ul.: ks. Adamaszka, Młyńskiej i Wiśniowej,
- zamontowano lustra na ul.: Zagrodniej, św. Floriana oraz spowalniacz na ul. Sportowej,
- wykonano przebudowę ul. Podpolec wraz z położeniem nowej nakładki asfaltowej, na ul. Ładnej – lewa część położono frez,
- wymieniono przepust pod ul. Zagrodniej (Młynówka),
- zakończono termomodernizację szkoły, remontowana jest kuchnia, która obsługiwać będzie wszystkie szkoły w gminie,
- ogłoszono przetarg na przebudowę ul. Rzecznej,
- w trakcie jest opracowywany projekt na przebudowę ul.Sportowej od Floriana do Dworkowej,
- wykonano projekt termomodernizacji Domu Strażaka,
- ukończono wycinkę drzew na ul. Sportowej, zamontowano nową tablicę ogłoszeń przy kościele,
- zakupiono lekki samochód dla OSP,
- przy boisku powstał plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna,
- wykonano projekt budowy trybuny wraz z zapleczem na boisku KS Bestwinka.
Rada sołecka uczestniczyła w życiu społeczno – kulturalnym gminy poprzez udział w uroczystościach państwowych, gminnych i kościelnych oraz jubileuszowych stowarzyszeń.
Teresa Paruch – Ryś złożyła podziękowania wójtowi i pracownikom Urzędu Gminy za współpracę, radnym oraz mieszkańcom za angażowanie się w życie sołectwa i gminy.
Wójt Artur Beniowski złożył swoje sprawozdanie z realizacji wniosków mieszkańców z poprzedniego Zebrania. Ponieważ część z nich została już przekazana w sprawozdaniu Pani sołtys uzupełnię relację o informację o staraniach Urzędu Gminy dotyczących poprawy komunikacji. Wójt zabiegał o lepszy dojazd środkami publicznymi do Czechowic-Dziedzic oraz Bielska-Białej mając na względzie głównie Bestwinkę i Kaniów i na najbliższą przyszłość jest to priorytet. Planuje się powiązanie komunikacji MZK i PKS poprzez wspólny bilet. Autobusy PKS dojeżdżałyby tylko do granic Bielska-Białej, tam pasażer przesiadałby się do autobusu MZK zachowując dotychczasowy bilet.
Nie udało się pozyskać działek sąsiadujących ze szkołą aby powiększyć parking przy szkole, ale aktualne są plany aby tego dokonać oraz zagospodarować w lepszy sposób całe otoczenie szkoły.
Projekt na budowę trybuny przy boisku KS Bestwinka obejmuje również zaplecze socjalne oraz konferencyjne.
Zarząd Dróg Powiatowych posiada środki na remont ulicy Młyńskiej (powiatowej) i jest gotów wyremontować ją jeszcze w tym roku, ale na obecną chwilę brak jest wykonawców.
Po wystąpieniu wójta zaprezentowały się komitety wyborcze. Obecne były: Wspólnota Narodowa – pełnomocnik Jan Ślósarczyk, Wspólnota i Postęp – Artur Beniowski, Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa – Bogusław Stolarczyk, Polskie Stronnictwo Ludowe – Grzegorz Gawęda, Prawo i Sprawiedliwość – Jan Stanclik.
Z uwagi na to, że sam jestem jednym z kandydatów na radnego (do Rady Powiatu) pominę prezentacje poszczególnych kandydatów, aby nie być posądzonym, że coś przekazałem inaczej, niż zostało powiedziane.
W punkcie programu zebrania: Dyskusja i wolne wnioski jako pierwszy głos zabrał Jacek Jeziorowicz dopytując wójta o to, czy były rozmowy dotyczące przedłużenia linii MZK do Kaniowa. Wójt odpowiedział, że owszem, takie rozmowy były już 10 lat temu, nawet bardzo zaawansowane, był już nawet przygotowany rozkład jazdy, ale sprawa spaliła na panewce (przypisek mój- prezydent Jacek Krywult wycofał się po proteście związkowców z NSZZ Solidarność PKS obawiających się utraty pracy kierowców PKS).
Jacek Jeziorowicz zapytał również, czy przewiduje się budowę progów zwalniających na ul. Podpolec. Wójt odpowiedział, że przyjęte jest w naszej gminie, aby takich progów nie budować, ponieważ jedni mieszkańcy żądają ich zabudowy, a inni, ci którzy mieszkają obok nie wyrażają na to zgody.
Jerzy Greń podnosił sprawę niedokończonej regulacji Łękawki. Wójt poinformował, że nie jest to temat zamknięty, jednakże nastąpiły komplikacje natury zewnętrznej. Zmienił się administrator, obecnie są nim powstałe w styczniu Wody Polskie, agencja rządowa, która nie ma funduszy na swoją działalność i dlatego nic się nie dzieje.
Sławomir Walczak wnosił o odwodnienie ul. ks. Adamaszka, prosił o informacje dot. przygotowanego projektu dla tego zadania, apelował aby tam, gdzie przy remoncie dróg kładzie się frez wykonywać to w sposób właściwy łącznie z nakładką wiążącą.
Mariusz Szlosarczyk wyjaśnił, że gmina najczęściej dysponuje własnym frezem pozyskanym z remontowanych gminnych dróg, a jego wykorzystanie przy remoncie innych (lub tych samych) dróg i właściwe położenie uzależnione jest od odpowiednio wysokiej temperatury powietrza, a ta nie zawsze jest sprzyjająca.
Andrzej Czauderna, który zobligował się w ubiegłym roku do przeprowadzenia rozmów z właścicielami działek sąsiadujących ze szkołą w sprawie pozyskania ich dla gminy w celu budowy parkingu przy szkole poinformował,  że rozmowy są trudne, ale władze wybrane w nowej kadencji mogą je kontynuować i doprowadzić do finału.  W związku z tym wnioskował o zagwarantowanie funduszy w budżecie gminy na ten cel.
Ponadto wnosił o wykonanie planu modernizacji dróg gminnych z uwzględnieniem możliwości poszerzenia, dokonanie numeracji domów i nazw ulic tam, gdzie ich nie nadano. W tej sprawie zarzucił wójtowi, że przesłane pismo jest dla niego obrażające. Wnosił również o inwentaryzację rowów melioracyjnych. Pytał ile dróg w gminie zostało przez gminę przejętych w ostatniej kadencji oraz ile nieruchomości zostało uporządkowanych w rejestrach, wniósł o przejęcie przez Urząd Gminy ulicy Pastwiskowej, zapytał o ilość wyremontowanych przez gminę dróg do pól uprawnych.
Wójt Artur Beniowski odnosząc się do zarzutów i wniosków poprosił ich autora o dokładne przeczytanie odpowiedzi z Urzędu Gminy. Zarzucił swojemu adwersarzowi mieszanie różnych ustaw, poinformował o procedurze, jaka obowiązuje i jest stosowana w przypadku przejmowania dróg (lub odpowiednich działek) oraz nadawania im nazw. Podstawowym warunkiem jest, aby właściciel wyraził zgodę i kilka dróg w gminie w mijającej kadencji tak zostało przez gminę przejętych, m.in. Sosnowa i  Gołębnik, tam była zgoda właścicieli, natomiast w przypadku ul. Pastwiskowej, o przejęciu której jest mowa, takiej zgody nie ma.
Leon Kóska nie zgodził się z wypowiedzią wójta. Poinformował, że na przełomie lat 70/80 ubiegłego stulecia taka zgoda wszystkich mieszkańców była , ale Urząd Gminy zaprzepaścił to. Wnosił ponadto o inwentaryzację wszystkich rowów oraz odwodnienie ulicy Pastwiskowej, podniósł także brak utwardzenia na ul. Akacjowej.
Odnosząc się do tych uwag i zarzutów wójt Artur Beniowski podniósł, że inwentaryzacja rowów jest w gestii Spółki Wodnej Melioracyjnej, a rów przy ulicy Pastwiskowej zasypali sobie sami mieszkańcy. Jeśli tylko mieszkańcy wyrażą zgodę, aby odtworzyć przebieg tego rowu przez ich posesje to zostanie to wykonane. Nastąpiły wzajemne oskarżenia o kłamliwe informacje w tej sprawie.
Tadeusz Wróbel podziękował ze remont ul. Braci Dudów, ale wniósł uzasadnione uwagi dotyczące ul. Długiej (dawnej Magi). Wójt Artur Beniowski przyznał rację Tadeuszowi Wróblowi i zapowiedział remont tej ulicy.
Tomasz Stawowczyk podniósł problem odwodnienia obszaru pomiędzy ul. Floriana a Ślosarczyka. Zapytał o remont kapitalny ul. Ślosarczyka oraz czy planuje się wyznaczenie ścieżek rowerowych.
Odnosząc się do tej wypowiedzi Artur Beniowski poinformował, że ul. Ślosarczyka przewidziana jest do remontu. Jeśli chodzi o wyznaczenie ścieżek rowerowych to należy rozróżnić wyznaczenie ścieżek od ich budowy. Wyznaczanie ścieżek odbywa się, choćby Wiślanej Trasy Rowerowej, natomiast budowa ścieżek w naszej gminie jest raczej niemożliwa.
Eugeniusz Kóska przedstawił się jako współwłaściciel ul. Pastwiskowej. Za obecny stan prawny tej ulicy oskarżył mieszkańców, ponieważ nie dokonali odpowiednich zmian w Księgach Wieczystych. Zarzucił korupcję wójtowi oraz urzędnikom ponieważ, jego zdaniem, nieprawnie wybudowano przy tej ulicy oświetlenie oraz położono na niej nakładkę asfaltową. Zażądał wyłączenia oświetlenia tej ulicy, ponieważ nie tylko negatywnie wpływa ono na środowisko naturalne, ale zostało również zamontowane bezprawnie.
Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik przybliżył uczestnikom zebrania zasady funkcjonowania samorządu gminnego oraz rady powiatu i sejmiku województwa śląskiego i zaapelował o liczny udział w wyborach.
O zabezpieczenie studzienek przy ulicach Sportowej i Zagrodniej apelował pan Dawidek, a pan Zelek o odwodnienie.
Sołtys Teresa Paruch – Ryś przedstawiła postulaty Rady sołeckiej skierowane do Urzędu Gminy:
1.Dokonać kapitalnej przebudowy ul. Sportowej,
2.Wykonać remonty ulic: Ślosarczyka, Długiej (Magi), Zagrodniej i Młyńskiej,
3.Dokonać ekspertyzy mostu na Łękawce w ciągu ulicy św. Sebastiana,
4.Wybudować oświetlenie ul. Ślosarczyka,
5.Kontynuować regulację Łękawki,
6.Przeprowadzić termomodernizację Domu Strażaka,
7.Wykonać odwodnienie ul. ks. Adamaszka,
8.Kontynuować zagospodarowanie obiektów KS Bestwinka.
Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków poddała pod głosowanie następujące wnioski:
1.Odwodnienie ul. ks. Adamaszka – 1 wstrzymujący się,
2.Prowadzenie negocjacji z właścicielami działek przyległych do terenu szkoły - jednogłośnie,
3.Nadać nazwy drogom (de facto miedzom), które tej nazwy nie posiadają 2 za, 1 wstrzymujący się,
4.Dokonać inwentaryzacji rowów w sołectwie – 3 wstrzymujące,
5.Przeprowadzić gruntowny remont ul. Długiej (Magi),
6.Wykonać odwodnienie działek przy ul. Ślosarczyka oraz gruntowny remont,
7.Wyłączać oświetlenie przy ul. Pastwiskowej (1 głos ZA),
8.Zabezpieczyć studzienki przy Sportowej i Zagrodniej.