Drukuj

Sprawnie, krótko, szybko … relacja z Zebrania Wiejskiego w Bestwinie

18. 09. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4139
IMG 6773IMG 6775IMG 6776IMG 6777Tylko jedną godzinę i 34 minuty trwało piątkowe, pierwsze z cyklu zebrań wiejskich w gminie Bestwina, Zebranie Wiejskie w sołectwie Bestwina.
O godz. 18:00, 14 września 2018 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie pojawiło się 30 mieszkańców i 12 gości, a powitała ich przewodnicząca zebrania, sołtys Bestwiny, Maria Maroszek. Wśród gości byli, m.in. wójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik wraz z radnymi, kierownicy gminnych referatów i jednostek organizacyjnych, prezesi stowarzyszeń, radni powiatowi, przedstawiciele niektórych komitetów wyborczych i niektórzy kandydaci na radnych w nadchodzących wyborach.
W programie zebrania znalazły się, m.in. sprawozdanie sołtysa i Rady sołeckiej, sprawozdanie z realizacji uchwał i wniosków z poprzedniego zebrania, sprawozdanie wójta z działalności w kontekście sołectwa Bestwina, prezentacja komitetów wyborczych i kandydatów na radnych, zgłaszanie wniosków na przyszłość.
Sekretarzem zebrania wybrano Małgorzatę Łukoś a w Komisji uchwał i wniosków pracowali: Barbara Pacholska, Agata Markiel i Krzysztof Piątek.
Pani sołtys w swoim sprawozdaniu wymieniła: w 2017 roku zorganizowano jedno Zebranie Wiejskie a Rada sołecka spotkała się 5 razy. W jej zebraniach uczestniczyli: wójt, Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, kierownik Referatu Służb Technicznych, Mariusz Szlosarczyk oraz radni sołectwa Bestwina.
Wnioski z Rady sołeckiej były kierowane do wójta oraz przedstawiane na sesjach Rady Gminy. Pani sołtys czynnie uczestniczyła w życiu społeczności sołectwa, przedstawiała organom gminy sprawy do załatwienia istotne dla mieszkańców, współpracowała z policją, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Izbą Rolniczą, Kasą Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencją Rynku Rolnego, Państwową Inspekcją Weterynaryjną, Instytutem Rybactwa Śródlądowego oraz Lokalną Grupą Rybacką. Udział w szkoleniach owocował możliwością doradztwa i pomocy mieszkańcom w wypełnianiu wniosków i staraniu się o dopłaty obszarowe, do materiału siewnego oraz działania wodnośrodowiskowe.
Udział w wizjach lokalnych wraz z władzami gminy i pracownikami samorządowymi, przegląd dróg, rowów melioracyjnych to kolejna działka, którą pani sołtys się zajmowała. Reprezentowała sołectwo na zjazdach sołtysów, na spotkaniach w Urzędzie Marszałkowskim oraz innych instytucjach państwowych i oświatowych oraz imprezach gminnych. Wraz z przedstawicielami gminy uczestniczyła w „Josienickim żniwowaniu” oraz reprezentowała sołectwo w I Janowickich Sianokosach, a wraz z wieloma mieszkańcami przygotowała ostatnie Dożynki Gminne. Korzystając z okazji złożyła podziękowania wszystkim, którzy pomagali w ich organizacji.
Starała się z pozytywnym skutkiem o wydzierżawienie kanału Młynówki Komorowicko-Bestwińskiej na rzecz Spółki Wodno-Melioracyjnej oraz wycinkę drzew wzdłuż tego kanału.
Omówienia uchwał i wniosków z Zebrania w dniu 6 października 2017 roku dokonał wójt Artur Beniowski:
- zwiększenie przepustowości kanalizacji deszczowej pod chodnikiem i ulicą przy ul. Witosa wraz z przebudową przepustu – zrealizowano a na dodatek jeszcze w tym roku będzie przebudowa ulicy Witosa od ronda w centrum Bestwiny w stronę Kaniowa do ul. Gospodarskiej wraz z chodnikiem,
- odwodnienie boiska LKS Bestwina, budowa bieżni wokół boiska, zwiększenie środków na szkolenie dzieci i młodzieży – w pełni profesjonalne odwodnienie murawy boiska zostało wykonane - koszt 80 tysięcy zł, doposażono LKS w nową kosiarkę, klub wnioskował o 63 tysiące na szkolenie i tyle otrzymał, projekt bieżni boiska wraz z bieżnią do biegu na 100 metrów, skocznią w dal i wzwyż został wykonany, realizacja ma kosztować 1 180 tys. zł, wniosek o dofinansowanie zadania jest złożony do Ministerstwa Sportu,
- wybudować parking dla personelu szkoły w miejscu terenów zielonych koło szkoły – wniosek nie wszyscy popierają, nie będzie on realizowany, tereny zielone z możliwością budowy tam boiska powinny pozostać,
- sprawa zamykania parkingu na terenach rekreacyjnych sama się rozwiązała, nauka jazdy już się tam nie odbywa,
- odbiór liści z posesji – gmina nie ma możliwości odbioru liści z prywatnych posesji, natomiast odbiera liście wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, gdzie mieszkańcy wyręczają niejako gminę i grabią liście pomiędzy drogami i swoimi posesjami,
- usprawnienie pracy Ośrodka Zdrowia – odbyły się spotkania z panią kierownik i Radą Społeczną i wprowadzono pewne usprawnienia spełniające oczekiwania mieszkańców,
- asfaltowanie ulic- zgłoszono wiele ulic, nie wszystkie udało się wyasfaltować, w kolejnych miesiącach i latach będzie ten wniosek realizowany.
Będąc przy głosie wójt przypomniał najważniejsze inwestycje z mijającej kadencji. Każdy, kto  się interesuje sprawami gminy mógł na bieżąco śledzić je w prasie, czy też w internecie, w tym na fanpage’u wójta.
Najważniejszymi inwestycjami w sołectwie Bestwina były: przebudowa ul. Janowickiej wraz z budową ronda koło piekarni koszt – 1,5 mln + 1,25 mln zł), przebudowa ul. Podzamcze wraz z budową parkingu koło ciągu sklepików, wykonanie nakładki na ul. bocznej Witosa, wykonanie projektu termomodernizacji budynku przedszkola i biblioteki (ok. 1 mln dofinansowania z zewnątrz), wykonanie ogrzewania w Muzeum Regionalnym oraz odzyskanie pomieszczeń dla Muzeum, doposażono OSP w lekki samochód, położono nakładkę asfaltową na ul. Sosnowej, zakładane jest ledowe oświetlenie uliczne, realizowany jest program ograniczenia niskiej emisji oraz trwają prace nad programem fotowoltaiki, oprócz tego mnóstwo drobnych spraw związanych z rowami melioracyjnymi, przepustami, poprawą bezpieczeństwa mieszkańców, trwają prace nad kanalizacją południowej części Bestwiny oraz Janowic z zrzutem ścieków do Aquy, przebudową ostatniej z dróg powiatowych, ul. Krakowskiej, w stronę Magówki wraz z budową chodnika oraz mostu przy Rollu,  jest szansa na otrzymanie 63% dofinansowania z programu Ochrony Obszarów Wiejskich, rozstrzygnięcie wniosku przez Urząd Marszałkowski ma nastąpić jeszcze w październiku br.
W tym roku projektuje się jeszcze budowę nowego przystanku autobusowego wraz z zatoką dla autobusów MZK przy Urzędzie Gminy.
Wójt złożył podziękowania Radzie Gminy i współpracownikom za współpracę w czasie mijającej kadencji i poinformował, że będzie ubiegał się o reelekcję.
Ponieważ w programie zebrania była prezentacja komitetów wyborczych zaprezentował kandydatów na radnych w sołectwie Bestwina z jego komitetu wyborczego, tj. Wspólnota i Postęp. I tak do Rady Gminy z tego komitetu kandydować będą: Jerzy Stanclik, Radosłąw Mróz, Małgorzata Łukoś, Marcin Gac, Ireneusz Stanclik i Łukasz Zdeb.
Z listy Prawa i Sprawiedliwość zaprezentowała się tylko Dorota Surowiak. Jan Stanclik poinformował, że ze względów osobistych nie może być obecny pełnomocnik PIS, Łukasz Pasierbek, a on nie zna innych kandydatów do Rady Gminy z tej listy, natomiast do Rady Powiatu kandydować będą: Jan Stanclik, Łukasz Pasierbek i Wiesława Ochman – Szeliga a do Sejmiku Teresa Zejma z gminy Wilamowice.
W imieniu Komitetu Wyborczego „Nowa Inicjatywa” Bogusław Stolarczyk przedstawił kandydatów do Rady Powiatu i będą to: Bogusław Stolarczyk, Jerzy Zużałek i Jan Musur.
Andrzej Wojtyła – KWW Porozumienie na Rzecz Rozwoju Gminy Bestwina jest jedynym kandydatem tego komitetu na radnego do Rady Gminy Bestwina.
Grzegorz Gawęda z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego poinformował, że do Rady Powiatu kandydować będą: Grzegorz Gawęda, Marek Pękala i Krystyna Norymberczyk.
Kandydujący z jednego okręgu Jerzy Stanclik i Andrzej Wojtyła ( w poprzednich wyborach 2 głosami wygrał Jerzy Stanclik) dosyć szczegółowo przedstawili swoje sylwetki, Jerzy Stanclik za największy swój sukces uważa budowę parkingu przy ul. Podzamcze.
W ramach wniosków Jerzy Stanclik zgłosił budowę kolejnego przystanku dla autobusów MZK w rejonie piekarni przy ulicy Krakowskiej.
Andrzej Sieczkowski zwrócił uwagę na walające się po każdym weekendzie śmieci w rejonie parkingu, poczty i sklepików przy ul. Podzamcze.
Wójt odnosząc się do tego wniosków wyraził swoje spostrzeżenia. Niezrozumiałym jest, że w czwartek wieczorem kubły przy ciągach komunikacyjnych w centrum są puste, a w piątek rano są przepełnione. Również niezrozumiałym jest, że sprzed każdej posesji odbierana jest każda ilość odpadów komunalnych, mieszkańcy płacą za ich odbiór, a i tak śmieci są podrzucane do lasu, do przydrożnych kubłów i w wiele jeszcze innych miejsc.
Uczestnicy zebrania potwierdzali takie zachowania i również wyrażali swoje zdziwienie, a wręcz oburzenie takimi praktykami i apelowali o edukację, edukację i jeszcze raz edukację społeczeństwa. Jedna z mieszkanek zwracała uwagę, że taka edukacja przydałaby się w szkołach, ponieważ wzdłuż ścieżek prowadzących do szkoły w czasie wakacji nie ma śmieci, natomiast wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pojawia się ich bardzo dużo.
Wiesława Ochman-Szeliga wniosła o utwardzenie poboczy na ulicy Podleskiej. W sprawie tej ulicy wpłynęło również pismo od pana Dubela. Wójt Artur Beniowski poinformował, że ta ulica wymaga gruntownej przebudowy i Urząd Gminy pracuje nad tym, aby to zadanie w przyszłości wykonać.
Wiesława Ochman-Szeliga postulowała również o poprawę oznakowania wyjazdu z ronda przy piekarni, ponieważ obcy kierowcy nie wiedzą gdzie należy zjechać chcąc udać się w kierunku Czechowic-Dziedzic, a gdzie w stronę Hałcnowa oraz wniosła o budowę chodnika wzdłuż ul. Krakowskiej na Magówkę.
Artur Beniowski poinformował, że planowana jest przebudowa ul. Krakowskiej i Urząd Gminy czyni starania o środki zewnętrzne na realizację tego zadania. Wniosek jest złożony, a jego rozpatrzenie powinno nastąpić jeszcze w październiku br.
Maria Maroszek postulowała o założenie monitoringu na nowym rondzie. Wójt odpowiedział, że jest już zamontowanych wiele kamer, zdają one egzamin, więc również i na rondzie zostaną zamontowane, a w sprawie oznakowania ronda występowano już do starostwa powiatowego i oczekuje się na jego realizację.
Pani Targosz zwracała uwagę na oznakowania dróg, są miejsca, gdzie jest ono mało widoczne, jak np. dotyczące ograniczenia tonażu na ul. Podzamcze i zdarza się, że wjeżdżają tam tiry, co absolutnie nie powinno mieć miejsca. Wójt potwierdził, że tak się dzieje, ale jak wynika z monitoringu najczęściej są to samochody zza granicy, a ich kierowcy kierują się wskazaniami GPS, co jest zawodne.
Pani Markiel wnosiła o wcześniejsze załączanie oświetlenia ulicznego oraz zbiorowe odliczanie zużytej wody w przypadku, kiedy leci z kranu brudna ( Wacław Waliczek odpowiedział, że nie ma możliwości zbiorowego odliczania, jedynie jest to możliwe na indywidualny  wniosek), wyraziła także swoją opinię o braku oficjeli w czasie Dni Gminy Bestwina, kiedy to nagrodę dla Zespołu Regionalnego wręczało dziecko (wójt wytłumaczył, że w tym samym czasie odbywało się wiele innych imprez, na których również był zobowiązany reprezentować gminę), pan Placuch interweniował w sprawie wyjazdu z nowego sklepu Dino oraz składowiska gruzu budowlanego na sąsiedniej działce, poinformował także o nieczynnej lampie oświetlenia ulicznego w rejonie sklepu, być może uszkodzonej w czasie jego budowy.
Jan Wróbel wnosił, aby śmieci niesegregowane odbierać nie tylko w piątek, ale również w inne dni. Wójt poinformował, że zgodnie z harmonogramem odpady zmieszane ze sklepów, punktów gastronomicznych, koszy przy przystankach, wzdłuż dróg i innych punktów, czy posesji są odbierane tylko w piątki. Za wynajem sal na wesela jednostki OSP, czy też restauracje albo domy weselne pobierają opłaty, więc wywózka śmieci powinna być w ich gestii.
Więcej wniosków nie było, więc te zgłoszone Komisja Uchwał i Wniosków poddała pod głosowanie, zostały przyjęte jednogłośnie i prowadząca zebranie sołtys Maria Maroszek podziękowała uczestnikom za udział i zakończyła zebranie.