Drukuj

Nie umiera ten kto trwa w pamięci i w sercach żywych

13. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2812

26 maja w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka odbyło się spotkanie poświęcone wybitnej osobistości z naszej ziemi -  Władysławowi Gryzełce.
Spotkanie cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem, a zorganizowane zostało dzięki współpracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Muzeum Regionalnego w Bestwinie oraz 7 Drużyny Harcerskiej „Ogień” działającej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bestwinie. Władysłw Gryzełko swoje wykształcenie rozpoczął od czteroklasowej Szkoły Powszechnej w Bestwinie. Po jej  ukończeniu podjął naukę w gimnazjum polskim im. Adama Asnyka w Białej Krakowskiej. Następnie również w Białej podjął naukę w Seminarium Nauczycielskim. Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczął 17 grudnia 1934 roku jako nauczyciel dwu klasowej Publicznej Szkole Powszechnej w Ruszczy. 1 września 1936 roku powierzono mu obowiązki kierownika tej szkoły. W czasie okupacji od września 1940 roku prowadził tajne nauczanie. Po II Wojnie Światowej w 1945 roku wrócił z żoną do Bestwiny. 12 marca 1945 roku na polecenie władz szkolnych przystąpił do organizowania życia szkoły, które rozpoczęło się 25 kwietnia 1945 roku wraz z rozpoczęciem nauczania. Za działalność w AK w 1949 roku zostaje aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa (UB) i osadzony w ciężkim wiezieniu dla więźniów politycznych w Kielcach. Budowę nowej szkoły w Bestwinie rozpoczyna 1957 roku – jej kierownikiem został 1959 - będąc nim do 1972 roku, kiedy to odszedł na emeryturę.
Władysław Gryzełko to wybitny organizator i wielki społecznik, który zawsze był żywo zaangażowany w życie publiczne - zostając odznaczonym mi. In. Złotym Krzyżem Zasługi czy Medalem dla Zasłużonych w Rozwoju Województwa Katowickiego. Jego pasją było harcerstwo, ogrodnictwo oraz szeroko rozumiana pedagogika. Wystawę poświęconą jego osobie można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Bestwinie do 11 czerwca.
Tekst: Andrzej Wojtyła